Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prosta sosna
Autor Wiadomość
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-07, 20:29   Prosta sosna

Witam.
Postanowiłem pokazać kupioną rok temu sosnę - nie wiem co mnie w niej urzekło ale kupiłem ją w przypływie jakiejś bliżej nieokreślonej euforii chyba :)
Skoro juz jest to trzeba coś z nią zrobić - niestety pień jest bardzo prosty.
Tak drzewko wyglądało po zakupie:


Następnie po wstępnym formowaniu:


I virtual, do którego będę dążył przez wiele lat:


Wszelkie sugestie mile widziane :)
 
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-07, 20:41   

Zapowiada się miło, ale moje pytanie brzmi jaką wysokość ma to drzewko po wstępnych cięciach?
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-07, 20:47   

Ok 70cm.
 
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-07, 21:12   

Tak na szybko... może coś w tym stylu?
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-07, 21:15   

nandu napisał/a:
Tak na szybko... może coś w tym stylu?


Sądzę, że propozycja P.Łukasz jest lepsza zaś czasochłonna, ale przecież o to chodzi w bonsai im dłużej tym więcej zabawy :D
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-04-07, 22:57   

Na bunjina się absolutnie nie nadaje. W ogólne słaby materiał ale powodzenia. Chciałem coś doradzić ale nie bardzo jest co...
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-07, 23:15   

przy odpowiednio prowadzonych cięciach i dobrej kondycji rośliny w 2-3 lata możesz osiągnąć zagęszczenie z virtu , co do pnia , nie przejmował bym się tym jeśli okaże się że sosna ma fajną podstawę pnia :-) ;-)
Aha , nie przesadzaj jej przez kolejna 2 sezony 8-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez Jacek Grzelak 2013-04-07, 23:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-08, 07:24   

peper50 napisał/a:
Na bunjina się absolutnie nie nadaje. W ogólne słaby materiał ale powodzenia. Chciałem coś doradzić ale nie bardzo jest co...


Według mnie słaby materiał to ten na który nie ma się pomysłu. Akurat tak jak napisałem - nie wiem czemu ją kupiłem ale skoro jest trzeba coś z nią zrobić i jakoś wyjść z tego materiału. A efekt z virta do mnie przemawia.

Jacek Grzelak napisał/a:
przy odpowiednio prowadzonych cięciach i dobrej kondycji rośliny w 2-3 lata możesz osiągnąć zagęszczenie z virtu , co do pnia , nie przejmował bym się tym jeśli okaże się że sosna ma fajną podstawę pnia :-) ;-)
Aha , nie przesadzaj jej przez kolejna 2 sezony 8-)


Dzięki Jacku, wiem żeby jej nie przesadzać - musi teraz nabrać masy. Przesadzenie zrobię jak już będę szukał doniczki docelowej. Martwi mnie jednak sącząca się żywica z jina. Są jakieś sprawdzone sposoby aby jakoś to zablokować? Czytałem o jakimś przypalaniu ale jestem sceptycznie do tego nastawiony. Póki co zabezpieczyłem jina płynem.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2013-04-08, 07:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-04-08, 10:05   

Łukasz Czarnecki napisał/a:

Według mnie słaby materiał to ten na który nie ma się pomysłu.


Nie zgodzę się z tym zupełnie. Trzeba rozróżnić słaby materiał od trudnego.

Żywica musi zaschnąć. Dobra maść to np Dendromal, możesz spróbować ale wydaje mi się, że akurat w przypadku sosny żywica i tak wypłynie. Najlepiej duże cięcia robić w okresie gdy soki w roślinie krążą najwolniej czyli bardzo wczesna wiosna.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-08, 11:29   

Żywica powinna wypływać i to w jak największej ilości , roślina w ten sposób się broni , niestety jest wada , a nawet kilka , najważniejsze 2 to : 1 - zapach żywicy wabi szkodniki , 2 - estetyczny efekt uboczny ( wyschnięta żywica tragicznie wygląda na roślinie , jednak to można wyczyścić terpentyną )
Jak Bartek wspomniał żadna maść nie zatamuje żywicowania , może je jedynie nieco zmniejszyć w nieznacznym stopniu .
Mam jedynie małą obawę o kondycję sosenki w obecnym sezonie , gdyż usunąłeś nieco zbyt wiele masy zielonej na raz , sosna może się , że to tak określę "zadławić " , więc rada , podlewaj ją nieco oszczędniej , jeśli ma zdrową mikoryzę , to w niektórych momentach może się wydawać że ma pustynię w korzeniach , to dobrze , źle jeśli ma stale mokrą bryłę
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-08, 19:04   

Zieleń została zredukowana do tego stanu rok temu. Do dnia dzisiejszego nie wydaje się żeby coś z nią było nie tak. Pożyjemy zobaczymy.
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-08, 20:54   

Nie pisałem że jest z nią coś nie tak , a że przy takiej redukcji powinieneś uważać na podlewanie ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-08, 20:59   

Wiem Jacku, że mniejsza ilość zieleni wymaga mniejszej ilości wody :) Zastanawia mnie czy nie dałoby się lekko jej powyginać ale chyba bez specjalnych wyginaczy się nie da. Oczywiście nie robiłbym tego teraz tylko gdzieś za rok ale pytanie czy jest sens? Czy ten prosty pień faktycznie wygląda tak źle? Powiem szczerze, że mam teraz mieszane uczucia :P
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-08, 21:08   

Można ją powyginać bez wyginaczy , wystarczy wiertło , wkrętarka , no oczywiście może być i wiertarka ;-) jednak ja używam do tego wkrętarki , ponieważ jest wygodniejsza , a sam zabieg najlepiej robić w okresie spoczynku sosny , szczegółów nie będę opisywał , ale przypomnij sobie tę sosnę , którą Robert formował w Poznaniu podczas wykładu w " Berberysie " 2 lata wcześniej wyglądała zupełnie tak jak Twoja , zanim się do niej dobrałem :lol: :-P
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-08, 21:13   

Tak kojarzę ją z filmów z YouTube :)
Ale ciągle nie potrafię sobie wyobrazić jak prosty pień za pomocą wkrętarki można wygiąć. Domyślam się że chodzi o odciągi mocowane na wkrętach? Zdradź nieco szczegółów jak to się robi bo powiem szczerze, że nie wiem :)
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2013-04-08, 21:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group