Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Głóg
Autor Wiadomość
DaWid974
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-04, 17:18   Głóg

Witam :jupi:

Wczoraj pozyskalem głoga o ktorym pisalem w tym poscie: http://www.przyjacielebon...p?p=25432#25432

Dzisiaj dodaje fotki i prosze o koncepcje jego wygladu(writy).Wiadomo ,ze kształtowanie bedzie mozna rozpoczac dopiero za jakies 2 lata. :roll:
Moze ktos ma jakies pomysly???

I pytanie: Czy lepiej budowac korone od nowa czy kształtowac ta co ma :?: :?:
Ostatnio zmieniony przez DaWid974 2008-03-04, 17:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-04, 20:56   

Szacunek ze to, ze sie zainteresowałeś głogiem :brawo: Według mnie najpiękniejsze drzewa.

Mam tylko pytanie: czy on nie jest za wysoki jak na tą średnicę pnia? Pytam bo sam jestem ciekaw jak długo będzie trwało ewentualne wyrównanie proporcji?

Jeszcze raz szacunek :brawo: :spoko: ;-)

Że też u mnie w okolicy nie rosną głogi :evil:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-03-04, 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-03-04, 21:15   

ja bym zaczynal od zera , moze tak bys go ciachnal
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-03-04, 21:46   

Proponuję podobnie jak Paweł 18 , lecz cięcia w sposób nieco odwrócony pierwsze na pniu tusz nad drugą gałęzią , a same gałązki skracasz do około 10-15 cm , a następnie pozwalasz roślinie rosnąć wszędzie gdzie tylko wybije przez ok. 2 latka , oczywiście warunkiem jest dokładne zabezpieczenie ran , a tak na marginesie , ciekawi mnie co z ranami po palowym i bocznych korzeniach :?: :-| :roll:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
DaWid974
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-04, 21:55   

A te ciencie zrobic teraz i wszystko naraz czy najpierw np teraz gora a za rok te boczne galezie??
Palowego nie bylo tzn wszystkie 5 korzeni byly takie same,moze to przez ta gline.A ran nie zabezpieczylem :cry: :oops: moze mu cos byc po takim czyms???
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-03-04, 22:20   

Cięcia wykonaj od razu wszystkie , i zabezpiecz przynajmniej te rany , jeśli nie zabezpieczyłeś ran na korzeniach to mogą , lecz nie koniecznie muszą pojawić się problemy nawet po kilku latach , wszystko zależy od wielkości ran i od kondycji rośliny :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
DaWid974
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-04, 22:33   

Te rany zabezpiecze napewno :-P A kiedy wykonac ciencie??Teraz?? ;-) i czy zrobic je prostopadle czy pod skosem :?: :?: :?:
Ostatnio zmieniony przez DaWid974 2008-03-05, 17:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-03-05, 22:15   

Tnij w taki sposób , by rany były jak najmniejsze , a cięcia wykonaj gdy pogoda się ustabilizuje na tyle , by nie było kilka dni wahań temperatury poniżej zera nawet w nocy :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
DaWid974
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-13, 15:52   

W ostatnich dniach pogoda sie dosc ustabilizowlal i mam zamiar go uciac.I zastanawiam sie czy oplaca sie smarowac rany pasta jesli mam zamiar uciac go poniwnie pod 1 galezia za rok :?:
Ostatnio zmieniony przez DaWid974 2008-03-13, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-03-13, 16:06   

jak zabezpieczysz pasta to zaden szkodnik nie dostanie sie do srodka , a jak nie zabezpieczysz to moze byc tak ze cale drzewko trafi szlak .
 
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-13, 18:12   

Rany zabezpieczamy pastą, aby miejsce cięcia nie zostało zainfektowane grzybami, dodatkowo przyspieszają regeneracją w postaci wytwarzającego się kalusa. Ciecia? Ciąć tak jak byś to zrobiła za rok, nie ma sensu odczekiwać sezonu. Pamiętaj, że miejsce cięcia należy robić po skosie, aby wierzchołkiem był pąk (jeżeli taki jest widoczny, jeżeli nie to nie)
 
 
DaWid974
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-13, 20:07   

Wlasnie o to chodzi ze nie ma tam zadnego pąka a jak bym zrobil to na 2 razyto paki na galazkach sa.

Ja se to tak wyobrazam: Skrocic teraz tak jak mi radzili panowie Pawel i Jacek poczekac ten sezon az cos powybija ze spiacych i za rok skrocic pod 1 galezia i oczywiscie zabespieczyc pasta teraz i za rok.

Moze jest to glupi pomysl :oops: ale nie jestem zbyt dośw i boje sie zeby mi ne padl :roll:
Nie wiem nawet czy sie przyjmie chociarz po pąkach widac ze cos sie dzieje.
Jednak ty Patryku jestes bardziej obeznany dlatego chyba zrobie jak radziles :-D
Chciałbym zeby sie jeszcze ktos wypowiedzial
Ostatnio zmieniony przez DaWid974 2008-03-13, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dragunovv
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-21, 15:46   

jestem ciekaw jaka forme przyjmie ten glóg, sam wykopalem jedna sztuke ale nieco mniejsza...
Dopiero zaczynam swoja przygode z bonsai, i gromadze wiadomosci a moj glog bedzie sobie bujal do góry.
zastanawiam sie czy styl CHOKKAN blby odpowiedni dla tego drzewka, ponizej znalazlem link do takiej formy drzewka
http://www.kevinwillsonbo...st/hawthorn.htm

co sadzicie???

pozdrawiam
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-21, 15:59   

1. To nie jest Chokkan
2. Głogi nadają się na wszystkie formy z wyjątkiem właśnie Chokkan i Hokidachi.

Poza tym wyrazy uznania za wybranie głogu. Jest to mój ulubiony gatunek, ale przyznam się szczerze, że nie posiadam żadnego głogu a to ze względu na to, że preferuję yamadori a znaleźć godne araki z głogu to nie lada wyzwaniei. Chyba w tym roku spasuję i wezmę w obroty gorszy, może i kupny materiał.
Pan Pietraszko mówił mi, ze cała trasa do Wrocławia jest obsadzona w głogach zatem w wakacje na pieszo do Wrocławia się wybiorę ;-)
_________________
 
 
DaWid974
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-26, 19:50   

Odświerzam temat by pokazac juz skrocone drzewko :-)
rany zabezpieczylem :roll:

Głóg juz ruszył co znaczy ze sie przyjał i co mnie bardzo cieszy :jupi:
pozatym maly problem z mszycami :evil:

Mysle nad taka formą:
http://www.bonsai4me.com/...ssionSeries.htm

Jak sie rozrosnie to znowu napisze :]
Ostatnio zmieniony przez DaWid974 2008-04-27, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group