Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Żwirek dla kota z Tesco
Autor Wiadomość
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-01-21, 21:47   Żwirek dla kota z Tesco

Ostatnio poruszyłem temat owego żwirku i pojawiły się różne opinie, niestety shoutbox został wyczyszczony więc nie ma jak skopiować owej dyskusji.

Chodzi o żwirek, który niby ma być bardzo dobrym zamiennikiem akadamy.

Producent: Tesco
Opakowanie: 8L
Cena: około 11zł

http://ezakupy.tesco.pl/p...l/2003007815873



To na co została zwrócona uwaga: Pojawia się napis "Piasek z wybrzeża duńskiego".

Porównanie na sucho: (akadama średnia, akadama drobna i żwirek)





Porównanie na mokro:



Akadama robi się bardziej brejowata, czuć, że ciągnie sporo wody i że można ją bez większego problemu pokruszyć, rozetrzeć itp.


Żwirek zachowuje się bardziej jak mokry żwirek, raczej nie da się go rozetrzeć, bardzo syczy przy podlewaniu oraz przy pierwszym kontakcie z wodą oddaje swój "pudrowaty" aromat. Później zapach znika.


Przemieszane lekko ze żwirkiem akwariowym i ziemią kwiatową


Ogólnie w pierwszym rozrachunku oceniłem ten zamiennik bardzo słabo, ale wszyscy, którzy się wypowiedzieli broniąc go, stwierdzili, że używają go w mieszankach. Dlatego też przetestuje i później opiszę swoje spostrzeżenia.
Pozdrawiam serdecznie
Michał
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
Ostatnio zmieniony przez BRNK 2013-01-22, 13:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-01-21, 22:10   

Używam kicidamy jedynie do rozluźnienia podłoża dla yamadori. Sprawdza się całkiem nieżle. Tej wersji z Tesco jeszcze nie miałem, natomiast świetnie sprawdził się żwirek dla kotów kupiony w Łasku w Chacie Polskiej (jadąc od strony Widawy po prawej stronie za ogólniakiem). Na opakowaniu było nawet napisane, że sprawdza się również jako składnik mieszanki dla kwiatów doniczkowych.
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-01-21, 22:28   

Fajnie, że ktoś coś wie o moim małym miasteczku :) Próbuje przeanalizować o jaki sklep Ci chodzi i jak patrze od strony Widawy to za ogólniakiem po prawo jest dyskont NETTO, za nim Cezar itp. Natomiast na przeciwko Netto czyli po lewej stronie jest jakiś nowy sklep zoologiczny i może o to chodziło?
A tak jako mały offtopic skąd tak dobrze znasz Łask? :-D (i nie mów mi, że kupowałeś stąd auto ;-) )
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-01-21, 22:58   

Ja kupiłem w NETTO, też używam w mieszankach dla yamadori(razem z torfem i mieloną korą).Ja nie narzekam, roślin nie pytałem.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-21, 20:25   

Zwirek dla kotow jest DLA KOTOW ;) wg moich ifno taki zwirek pobiera skladniki i kumuluje je w sobie jak np. akadama z jednym ale... nie oddaje ich spowrotem czyli zabiera to co najcenniejsze w glebie ...
_________________
Pozdrawiam
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-04-21, 21:00   

Ja od 3 lat używam ten żwirek i szczerze polecam. Rośliny bardzo dobrze w nim rosną. Twierdzenie że żwirek dla kota jest dla kotów raczej świadczy o nieznajomości tematu. Radzę pierw poznać jego właściwości, obserwować rośliny posadzone w takim żwirku minimum 2 lata a potem dopiero pisać.
 
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-04-22, 05:45   

fiedler a co się dzieje z tymi składnikami, tak się kumulują, że żwirek aż z puchnie i pęknie z przejedzenia. Cena przystępna w porównaniu ze żwirkiem akwarystycznym.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-22, 06:18   

slowikp napisał/a:
Cena przystępna w porównaniu ze żwirkiem akwarystycznym

Jeśli ten jest brany w sklepie akwarystycznym to pewnikiem drogo. Ja jadę do składu budowlanego gdzie kilogram to cena 20-40 groszy. Jeśli kto ma blisko do jakiegoś lokalnego większego składu to jest jeszcze taniej: żwir rzeczny frakcja 2 – 8 mm to cena 110 zł/tonę :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-22, 06:19   

:lol: Jak to polski żwirek to kumuluje i zabiera. W przypadku fikusów sprawdziłem go nawet w czystej postaci i fikusy potrafiły świetnie odebrać to co skumulował i zabrał.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-22, 14:21   

Tak slyszalem od czolowego Polskiego Bonsaisty ... moze sie myli ;)
_________________
Pozdrawiam
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-04-22, 17:20   

Prawda jest taka, że żwirek dla kotów jest dla kotów, a że my Polacy jesteśmy sprytni i tak sobie radzimy z wysokimi cenami akadamy to plus dla nas. Prawda jest taka, że każdy chce jak najtaniej i najlepiej.

Wątpię, żeby Japończycy trzymali rośliny wystawowe w żwirku dla kotów albo Polacy do yamadori stosowali drogą akadamę, kiryu itp.

Nawet jakiś amerykaniec wymyślił, że będzie trzymał rośliny bez ziemi, a w jakichś glonach i też rośliny żyją i mają się dobrze.

Są pewne kanony, zasady i obyczaje, których powinniśmy się trzymać na oficjalnych wystawach czy pokazach. A to kto, co i w czym trzyma sobie rośliny na swoim podwórku to indywidualna sprawa.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2013-04-22, 18:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-04-23, 05:51   

No tak, żwirek dla kota jest dla kota, akwariowy do akwarium, budowlany na budowę, a ziemia ogrodowa do ogrodu, piasek rzeczny do rzeki,glina do glinianki lub na garnki i cegły, itd. więc w czym mamy trzymać rośliny. Tak wywnioskowałem z niektórych wypowiedzi. Tylko aka, i inne japońskie podłoża. U mnie w składzie budowlanym nie sprzedają na kilogramy tylko na wywrotki. Bardzo ciekawy skład, a cement też na kilogramy bo potrzebuje 2 kilo, i pół cegły :brawo: :brawo: :brawo: .
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-23, 11:48   

slowikp gdybys czytal dokladnie to bys wiedzial, ze nie chodzi o nazwe tylko o wlasciwosci tego podloza... ja napisalem to czego sie dowiedzialem od czolowego bonsaisty, zadalem mu pytanie czy poleca uzywanie zwirku dla kotow do drzewek bonsai... i TYLE
_________________
Pozdrawiam
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-23, 15:07   

A wspomniany żwirek jest piaskiem z duńskiego wybrzeża. a sprytni Duńczycy wymyślili sobie że kotki będą fajnie do niego...Czołowy nigdy nic innego nie poleci do drzewek, bo nie ma nic lepszego od oryginalnych podłoży. A sprawa rozbija się o nasze i innych doświadczenie z ww. produktem z duńskiego wybrzeża ;-)
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-04-24, 06:13   

fiedler a jak napiszą szynka z indyka to jest szynka, tak powiedział znany polski masaż gdzie indyk ma szynkę, tak samo kiedyś wyszedł w gazecie wyborczej poradnik ogrodniczy chyba 5 tomów i tam napisali specjalny izolowany drut do bonsai. Nie wierz we wszystko co przeczytasz i ktoś ci powie, najlepiej sprawdzić na własnej skórze.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group