Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wymarzony prezent!
Autor Wiadomość
Pan Paweł 

Dołączył: 17 Cze 2012
Skąd: Gůrny Ślůnsk
Wysłany: 2012-06-18, 21:45   wymarzony prezent!

Witam wszystkim serdecznie!
Kilka dni temu otrzymałem w prezencie poniższe drzewko:
(wymiary donicy: 16cm x 23cm
wymiary Bonsai:
wysokość: 35cm,
szerokość (wzdłuż dłuższego boku donicy):36cm,
szerokość (wzdłuż węższego boku donicy):27cm )


















Chciałbym rozpocząć przygodę z piękną sztuką, jaką jest hodowla Bonsai, właśnie na tym egzemplarzu i uczuć się na nim poszczególnych czynności.
Czytałem wnikliwie większość podstawowych wątków na forum, natomiast dla pewności, proszę Was o odpowiedź na kilka moich szczegółowych pytań:

1. Jaki to gatunek? Do Bonsai była dołączona etykietka z napisem Ilex, ale przeglądając fotki tego drzewka coś mi jednak nie pasuje... Po lekturze działu 'co to za gatunek', podejrzewam Sageretię, tak?

2. Jaki jest stan mojej rośliny?

- czy powinienem zmienić podłoże, (jeśli tak, to czy mogę użyć na początek jedynie drenażu i gleby dla Bonsai?). Doczytałem się dwóch różnych sposób, gdzie raz sugeruje się przesadzenie zaraz po kupnie, a raz namawia się do odczekania, aż roślinka się zaaklimatyzuje. Poza tym dowiedziałem się, że ta czynność przewidziana jest na wiosnę, co w związku z tym?

- zastanawiają mnie te zielone roślinki rosnące przy korzeniu; co to jest i co z tym zrobić?

- czy pień jest ok? rozumiem, że wszelkie "blizny" są po drutowaniu?

- martwi mnie kępka pożółkłych liści na przedostatnim zdjęciu, czy to coś poważnego, czy powinienem te listki usunąć?

- nie wiem czy dziwnie powyginane liście na ostatni zdjęciu to początek jakiejś choroby?

- na donicy zauważyłem w ciągu ostatnich dni, kilka (3 szt.) "biegających" czarnych, miniaturowych kropek, ledwo widzialne żyjątka - co to może być i czy mam się tym przejmować?

3. Bardzo podoba mi się mech, który pokrywa wystającą część korzenia, jeśli mogę przy tym gatunku, to w jaki sposób uzyskać taki efekt?

4. Jak powinienem uszczykiwać nowe przyrosty, ponieważ doczytałem, że należy to robić cały czas? (i jak definiuje się, czyli jak mam rozpoznać nowy przyrost? Czy to są 2 nowe listki, czy już kilka?)

5. Proszę Was również o plan na najbliższe miesiące, aby mógł rozpocząć naukę! Co do stylu w jakim Bonsai jest uformowany itp ogarnąłem temat, jednak nie bardzo wiem na co mogę sobie teraz pozwolić, żeby go nie zniszczyć?
Drzewko stoi w pomieszczeniu, na stole w środkowej części pokoju, 3 metry od okna. Dochodzi do niego słoneczko przez firanki. Uczę się podlewać mojego Bonsai, w zależności od wilgotności podłoża, robię to zazwyczaj rano i wieczorem, czy to jest ok? Czy powinienem to drzewko zraszać?
Przede wszystkim chciałbym je utrzymać przy życiu, gdyż domyślam się, że pochodzi z marketu, a jak czytałem tutaj, szansę na przeżycie takiego Bonsai to 20%, dlatego też zdecydowałem się na zadanie Wam tak wielu pytań!

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie wskazówki, porady etc.
Gdy potwierdzę gatunek, zagłębię się bardziej szczegółowo w lekturę dotyczącą pielęgnacji tego typu drzewka.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę wytrwałości na obecnie panujące upały! ;-)
Ostatnio zmieniony przez Pan Paweł 2012-06-18, 21:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-06-18, 22:12   

Witam, gatunek to Ostrokrzew Karbowany, z tego co myślę to drzewko powinno stać na zewnątrz. Wygląda dobrze jeśli chodzi o stan, może z czasem zrzucić kilka liści. Jeśli roślina jest na zewnątrz, to proponuję przesadzenie do odpowiedniej ziemi, na forum powinno być trochę tematów na temat Ilexa lub Ostrokrzewu, jak co to Google zostaje. Co do mieszanki ziemi, to może ktoś bardziej doświadczony się wypowie. Co do tych zielonych roślinek przy korzeniu....hmmm ja tam widzę tylko stare liście, które lepiej usunąć, oraz chyba mech, ale nie jestem pewien. Blizny są po drutowaniu. Co do żółtych liści to może od tego że trzymasz drzewko w domu ( chyba ) a powinno być na dworze. Ale też może ktoś inny się wypowie. Generalnie proponuję przesadzić drzewko, do odpowiedniej ziemi, wystawić na zewnątrz, może opryskać czymś na robactwo, ale ja się nie znam na tym, poprostu te żywiątka mnie intrygują :) Teraz jeśli już wiesz że to ILEX proponuję po przesadzeniu zostawić go w spokoju na dwa lub więcej latek,, może z czasem przycinać odrosty, ale o tym i o pielęgnacji już poczytasz na forum, lub Google.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
Pan Paweł 

Dołączył: 17 Cze 2012
Skąd: Gůrny Ślůnsk
Wysłany: 2012-06-18, 23:35   

Dzięki za info!
Niestety jestem zmuszony do trzymania go w pokoju, ale wierzę, że za okazane serce :-P , wzmożone zraszanie i odpowiednie podlewanie będzie trzymał się dobrze w warunkach domowych..;-)
Liczę, że ktoś z Was jeszcze rozwinie odpowiedzi, o co uprzejmie proszę! :roll:

ps. pożółkłe i pomarszczone listki były od samego początku!
 
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2012-06-19, 06:38   

W domowych warunkach nie dotrwa do wiosny. Wymaga zimowania w jasnym i bezmroźnym miejscu. W uprawie gruntowej zimuje pod dobrym przykryciem.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group