Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KOrzenie powietrzne
Autor Wiadomość
Kanik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-03, 12:39   KOrzenie powietrzne

Witam!! Mam pytanie dotyczące powietrznych korzeni:
Czy one powstają same od siebie?? Czy trzeba do tego jakoś specjalnie je hodować??
I czy tak samo ejst z tymi tzw. "marchewkami"
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-02-03, 12:58   

to wszystko zachodzi samoistnie , im starsze drzewko tym wiecej korzeni powietrznych
 
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2008-02-03, 14:06   

Można roślinie pomóc w tworzeniu korzeni powietrznych, niekoniecznie trzeba czekać aż same z siebie urosną.
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
 
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-03, 14:07   

pawel18 napisał/a:
wszystko zachodzi samoistnie

przy odpowiednich warunkach wilgotnościowych.
 
 
Kanik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-03, 14:15   

A czy da się jakoś powstrzymać roślinę przed tworzeniem tzw. marchewki , czy właśnie tych powietrznych korzeni..
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-02-03, 16:49   

te marchewki to sa przerosniete korzenie a nie korzenie powietrzne , tutaj wklejam kilka zdjec jak powinny wygladac korzenie powietrzne . ja ostatnio jak przesadzalem swojego benjamina to zauwazylem kilka bulwiastych korzeni , wiec je wyciolem zeby nie doszlo do przerosniecia . co prawda nie widzialem jeszcze marchewki z benjamina ale nie chcialem ryzykowac

jim_smith_ficus_retusa.jpg
Plik ściągnięto 20648 raz(y) 60,6 KB

09.jpg
Plik ściągnięto 20648 raz(y) 43,91 KB

img_9115.jpg
Plik ściągnięto 20648 raz(y) 89,08 KB

Ostatnio zmieniony przez pawel18 2008-02-03, 17:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-02-03, 17:09   

Jesli chodzi Ci o korzenie powietrzne np Fikus retusa to ciezko wychodowac takie wlasnie korzenie poniewaz musi byc bardzo duza wilgoc! ale zawsze mozna przechytrzyc nature i zrobic takie cos! Czyli potrzebujesz kawalek rury pcf moze byc przecieta doniczka bez dna. Nastepnie na pniu drzewka robisz male otworki lub naciecia montujesz doniczke zaklejasz tasma przeciecie i robisz sobie mixture np ze zwirku, lub cos podobnego( kermazyt) i mieszasz to z malo iloscia ziemi ogrodowej nr1 wsypujesz to w rure pcf! podlewasz malymi ilosciami wody nie za czesto (sam musisz wiedziec ile) czekasz pare miesiecy i masz korzenie! pzdr

Pseudolarix.jpg
Plik ściągnięto 11429 raz(y) 141,54 KB

_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-03, 17:39   

kristofer001 napisał/a:
czekasz pare miesiecy i masz korzenie!

ma korzenie, ale już nie powietrzne :) Pomysł z rurą jest częściowo dobry, ale żeby mieć korzenie powietrzne nie należy nacinać drzewa a zamiast mieszanki zastosować mech torfowiec.
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2008-02-03, 17:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-02-03, 18:19   

wiem ze nie trzeba nacinac pnia aby wyrosly korzenie ale w ten sposob korzenie szybciej zaczna rosnac w miejscach naciecia a jeszcze w naciecie mozna wcisnac troche mchu! W ten sposob mozna miec jakas mala kontrole nad korzeniami gdzie mniej wiecej powinny wypuscic!
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2008-02-03, 18:51   

Ja mam pytanie o korzenie powietrzne, ale na gałęziach. Chciałbym żeby fikus puścił korzenie powietrzne z gałęzi. Wymyśliłem, że trzeba więc zrobić taką foliową rurkę od miejsca gdzie ma powstać taki korzeń do ziemi, a może macie jakieś inne sugestie?
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-02-03, 19:51   

ja mysle ze to dobry sposob tez myslalem nad czyms takim i jest to na bank realne!
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
frytek1991
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-19, 00:31   

czy ktoś nie wie ile będą sie wytwarzać korzenie powietrzne w wiązie drobnolistnym.. miejsce w którym maja sie pojawić korrzenie to podstawa pnia około 3-4 cm nad ziemia.. założyłem już "namiocik" i dałem tam troche ziemi i staram sie utrzymywać wilgoc... czy ktoś nie wie ile zajmuje wiazowi wytworzenie korzeni??
Ostatnio zmieniony przez frytek1991 2008-04-19, 00:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacqueline
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-19, 16:31   

wiąz drobnolistny nie posiada korzeni powietrznych.
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-04-19, 17:03   

Ja u ficusów korzenie powietrzne robie z gałązek, które miały iść do ścięcia. Naginam i koncowke zakopuje w ziemi. Po jakimś czasie powinno się ukorzenić
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-18, 18:43   

Zastanawiam się ostatnio nad jedną metodą.

Na początek trzeba się jednak zapoznać z tym artykułem.

Dla osób nie znających angielskiego: Ścięta wierzba wsadzona do wody wydziela ogromne ilości hormonu wzrostu dla wytworzenia korzeni. Taka zawiesina podobno (!) przyspiesza ukorzenianie i pozwala na załagodzenie stresu po przesadzaniu.


Na czym będzie polegać mój eksperyment:

1-Usuwam część górna wierzby, której korzeń chcę wykorzystać na ikadabuki.
2-Gałąź umieszczam w wiaderku z wodą.
3-Po 72 godzinach wymieniam wodę. Poprzednią przelewam do spryskiwacza.
4-Wody używam do zraszania fikusów. Fikusy zraszam powyżej 5-6 razy dziennie (czyli tak jak zawsze).
5-Obserwacjami dziele się z innymi na forum.


Spodziewane efekty.

Przyspieszone wybijanie pędów,
lub
lepszy wzrost,
lub
wytwarzanie korzeni powietrznych,
lub
brak reakcji.
Ostatnio zmieniony przez Sverting 2008-10-18, 18:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group