Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Portulacaria Afra
Autor Wiadomość
JurasM_PL 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Lut 2009
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2012-02-16, 15:03   Portulacaria Afra

Witam wszystkich.
Ostatnio nabyłem takie oto drzewko:
Portulacaria Afra
Wiem że nie jest to oszałamiające drzewko i wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych ale na tym właśnie polega sztuka Bonsai aby dążyć do doskonałości a jednocześnie przyjemnie spędzać czas. Te brzydkie druty już usunąłem bo były założone niechlujnie i tak nic nie dawały a tylko szpeciły drzewko.
Wracam jednak do tematu. Nie potrafię znaleźć zbyt wielu informacji na temat możliwości i sposobów kształtowania tego rodzaju drzewka. O ile są ogólne informacje dotyczące wymagań glebowych, nawożenia i oświetlenia to jeżeli chodzi o sposoby kształtowania jest ich bardzo niewiele. Dlatego zwracam się z prośbą o kilka porad dotyczących tego gatunku.

1. Jak zresztą widać na zdjęciach na bocznych gałęziach są odrosty skierowane mocno w górę natomiast odrostów na boki jest niewiele. Tych pionowych raczej się nie da skierować w inną stronę bo są dość grube i raczej się złamią niż wygną. Dlatego też proszę o radę czy po ich odcięciu zgodnie z zaznaczeniem na zdjęciu jest szansa aby z pąków uśpionych wyrosły nowe odrosty. Czy ogólnie ten gatunek zachowuje się podobnie jak inne drzewa liściaste np. wiąz?

2. Na ile ten gatunek jest podatny na drutowanie. To znaczy czy jest sens męczyć go i wyginać - czy raczej nic to nie da i po zdjęciu drutów i tak kształtu nie utrzyma. Chciałem trochę skorygować układ gałązek póki jeszcze da się je wyginać. Np. coś takiego:

Bardzo proszę o jakieś porady związane z hodowlą tego gatunku oraz o ewentualne sugestie co do kształtowania. Za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2012-02-21, 06:50   

Drzewko bardzo ładne. Ściągnij te druty bo moim zdaniem one nic nie dają, a tylko szpecą, przycinaj te ,które idą do góry a wreszcie się doczekasz, że pójdzie do przodu tak jak chcesz.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
JurasM_PL 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Lut 2009
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2012-02-21, 08:42   

Druty jak już pisałem wcześniej są zdjęte.
Natomiast niektóre gałęzie chcę trochę drutem uformować (np. zdjęcie nr. 3) aby skierować w dół gałęzie rosnące obecnie w górę jednak nie wiem jak ten gatunek reaguje na drutowanie tzn. czy np. po roku po zdjęciu drutów gałęzie utrzymają zaproponowany kształt czy może wrócą do położenia pierwotnego.

Druga sprawa to pytanie czy ten gatunek dobrze reaguje na cięcie - pobudza go to do wzrostu nowych, czy może trzeba z tym cięciem postępować trochę ostrożniej.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2012-02-21, 15:05   

Pardom nie doczytałem. Niestety będzie trzeba drutować cały czas, ale porządnie założony, właściwy drut wcale nie szpeci.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-02-24, 23:26   

Tylko czy jest sens? Ten gatunek formuje się przeważnie przez przycinanie. Akurat cięcia znoszą bardzo dobrze.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group