Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wiąz drobnolistny - żółte liście
Autor Wiadomość
marken
Gość
Wysłany: 2006-07-03, 22:52   wiąz drobnolistny - żółte liście

( Wątek z 05.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam, nabyłem w kwiaciarni wiąz drobnolistny, no i niby rozwijają się nowe liście ale dużo żółknie i opada, korona staje się coraz bardziej przetrzebiona, poza tym mam jeszcze jeden dylemat podlewanie, w jednym źródle podają aby lekko przesuszać bryłę korzeniową a w innym aby cały czas była wilgotna. Bardzo proszę o poradę dotyczącą polecanych nawozów i sposobu ich stosowania dla tego gatunku.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-07-15, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 43
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-03, 22:53   

Jeśli liście rosną to warunki są dość dobre. Opadanie liści może być spowodowane np.. zbyt obfitym podlewaniem lub (bardziej prawdopodobne) jakimś szkodnikiem. Napisz mi w mailu coś więcej o objawach. Spróbujemy dojść do przyczyny. Co do podlewania to podłoże nie może całkowicie przeschnąć. Pamiętaj że najpierw wysycha powierzchnia podłoża później dopiero głębsze warstw. Najlepszy moment na podlewanie jest gdy zobaczysz, że powierzchnia lekko przeschła, ale głębsze warstwy jeszcze nie są wysuszone. Nawozić najlepiej nawozem płynnym Pokon. Mimo, że granulowane sa łatweijsze w dawkowaniu to jednak Pokon wyraxnie daje lepsze efekty. Wiecej informacji znajdziesz w dziale „hodowla wybranych gatunków”
Poczytaj również na forum o aklimatyzacji.
 
 
marken
Gość
Wysłany: 2006-07-03, 22:55   

Dzięki za odpowiedź, wiąz jest teraz wystawiony na zewnątrz, stosuję właśnie taką technikę podlewania. Nie zauważyłem żadnych szkodników. Opadły starsze liście a zostały generalnie na końcach gałązek. Drzewka na razie po jego kupnie nie przesadzałem, dałem tylko wolno uwalniający nawóz w tabletkach (ale dopiero ostatnio, zatem nie on jest powodem takiego zachowania drzewka). Przychodzi mi na myśl tylko o odreagowaniu na niewłaściwe przechowywanie podczas zimy.
Będę obserwował co się dalej będzie działo i postaram się poinformować na forum.
Pozdrawiam
 
 
marken
Gość
Wysłany: 2006-07-03, 22:56   

Wiąz odżywa, puszcza nowe pędy, wygląda że wszystko jest ok!

( post opisuje stan drzewka po miesiacu od napisania postu poprzedniego)
Ostatnio zmieniony przez szef 2006-07-03, 23:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adj
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-10, 18:38   

Cześć,

Podepnę się pod stary wątek, aby nie tworzyć nowego :)

Też mam problem z żółciejącymi liśćmi. Problem zaczął się objawiać już 3 dzień po zakupie. Wtedy drzewko stało w pokoju na szafie, gdzie miało rozproszone światło. Myśląc, że w tym leży problem postawiłem je w kuchni bliżej okna (jakieś 50cm od okna; okno jest bardzo dużo, w zasadzie to zamiast ściany jest okno), ale problem się tylko nasilił. Przy oknie na drzewo przez jakieś 30 minut w ciągu dnia bezpośrednio padają promienie słoneczne i przy obecnych upałach zastanawiam się, czy jest to dobre rozwiązanie.

Drzewko podlewam tak jak mi zaleciła Pani w sklepie to jest sprawdzam palcem, czy powierzchnia jest dość sucha i jeśli tak to wkładam drzewko na 10 minut do wody (dodatkowo od siebie spryskuje liście rozpylaczem). Średnio podlewam tak raz na dwa dni.

Od momentu zakupu nie nawoził drzewka (mam je 3 tygodnie).
 
 
gregorio1899
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-20, 09:22   

Witaj,
Mam ogromną prośbę. Mam problem z moim drzewkiem.
Drzewko kupione w markecie. Na początku dobrze się rozwijało i puszczało dużo nowych listków. Podlewałem codziennie a jakiś czas od zakupu zacząłem stosować Florovit do bonsai. Drzewko spryskuję po koronie podczas podlewania. Stoi na parapecie w oknie.
Od pewnego czasu zaczynają mocno opadać liście. NIektóre robią się żółte niektore wciąż zielone. Opada ich więcej ze szczytu korony. Na listkach od spodu pojawiają się mokroskopijne białe kropeczki. Gałązki raczej nie są suche bo uginają się pod palcem a nie łamią.
Proszę o jakąś opinie i pomoc.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-20, 11:18   

Czytałeś wogóle ulotkę jak należy stosować nawóz i w jakich odstępach czasu?
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group