Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
dwa modele na bonsai
Autor Wiadomość
charles64
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-22, 09:44   dwa modele na bonsai

Witam

Rok temu zakupiłem dwie roślinki: ficus retusa oraz ligustr chiński. Przez ten czas udało mi się ich nie skrzywdzić - obydwa okazy wyglądają na zdrowe i wypuszczają nowe pędy. Myślę, że przyszedł czas, żeby się zastanowić nad ich kształtowaniem. Jako, że nigdy tego nie robiłem, chciałbym Was zapytać o radę, żeby nie zrobić tego nieumiejętnie. Poniżej znajdują się zdjęcia obydwu roślin wraz z aktualnymi wymiarami.


Myślałem o tym, żeby z tego ficusa zrobić z niego drzewko w stylu Hokidachi.



1. W związku z tym czy należy przyciąć już któreś z pędów?
2. Pień ficusa zaczyna się robić coraz grubszy i ewidentnie skrzywia się w jedną stronę (u nasady jest już prawie 1 cm grubości). Kiedy rozpocząć drutowanie, żeby go trochę naprostować?
3. Czy ten okaz ficusa dobrze rokuje by zrobić z niego styl Hokidachi, czy też sugerujecie jakiś inny styl?

-----------

Pień ligustra wydaje się jeszcze bardzo słaby, choć roślina zaczyna mocno rozrastać się na boki. Nowych pędów jest coraz więcej, również liści zaczyna przybywać. Chciałbym, aby docelowo zrobić z niego drzewko o stylu Shakan (lub Chokkan, lecz to moje pierwsze drzewko i boję się, że nie dam rady by upilnować by pień był prosty).



4. Czy uważacie, że należy go już przycinać? Jeśli tak, to w którym miejscu?
5. Podobnie jak wyżej - czy ten okaz ligustra dobrze rokuje by zrobić z niego styl Shakan, czy też sugerujecie jakiś inny styl?

Pozdrawiam
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-05-22, 11:17   

I znów polecam książkę Płochockiego. Szczególnie dział w którym jest mowa o doborze materiału na bonsai. Przed Twoimi roślinami bardzo długa droga. Wątpię, żeby ktoś Ci doradził co zrobić dalej bo sam osobiście bym przez ładnych parę lat nic z nimi nie robił.

Co do styli to również kłania się lektura. Styl miotlasty należy do jednych z trudniejszych. Wybór stylu to musi być przemyślana decyzja i wydaje mi się, że nie na tym etapie w którym są rośliny chyba, że będziesz strasznie giął...

Pozdrawiam kolegę z Częstochowy :spoko:
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Pele
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-22, 11:46   

Witaj , odnosząc sie do ksiazki Płochockiego to jeden z modeli formowania takiego typu drzewka ładniej jest to zobrazowane w jego książce,
osobiscie nie mam pomysłu co do 2 drzewka bo jest one rzeczywiście za cienkie, aczkolwiek ficusa widze tak póki co , z czasem nowy wierzchołek musisz rozgałęzić :

http://imageshack.us/phot...01105ficus.jpg/
Ostatnio zmieniony przez Pele 2011-05-22, 11:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
charles64
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-30, 19:26   

Dzięki. Udało mi się zakupić książkę Płochockiego. Przejrzę ją i postaram się coś z tych dwóch roślinek stworzyć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group