Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus retusa
Autor Wiadomość
Dortar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-23, 14:40   Ficus retusa

Witam :) Jakiś czas temu udało mi się zdobyć bardzo zasuszoną Marchewe. Początkowo nie miałem żadnych problemów a drzewko zaczęło odżywać. W tej chwili właściwie co do wzrostu rośliny nie mam żadnych problemów tylko:
Przeczytałem na forum że roślinę należy podlewać w momencie kiedy górna warstwa podeschnie (do głębokości 2-3 cm) początkowo tak postępowałem i nie było żadnych problemów.
Po jakiś 3 tyg u mnie ziemia w donicy przestała przyjmować wodę (polewałem powierzchnie a woda zamiast się wchłaniać zostawała) Stwierdziłem że nie potrzebuje jeszcze wody - ale gdy przez ponad tydzień go nie podlewałem sytuacja się powtórzyła (kiedy wlewam wodę do podstawki drzewko w ciągu nocy wypija całość)
Domyśla się ktoś co może być tego powodem ?
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2011-03-23, 16:23   

Proponuję poczytać dokładnie o podlewaniu- szczególnie o podlewaniu przez zanurzenie a nie "do podstawki"
 
 
 
pin54
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-24, 10:44   

www.bonsai4me.com napisał/a:

The Japanese have an adage for watering; 'For bonsai, it rains two times'. Water should be applied twice; the first watering wets the soil so that any dry soil particles will accept moisture better as they tend to shun water at first. Water should be applied all over the compost surface until it can be seen to run out of the drainage holes. The second watering should be left for 10-20 minutes by which time any previously dry areas of the compost will be ready to accept water. For a second time, water thoroughly all over the surface of the compost until water can be seen to run out of the drainage holes of the pot. The compost and root system should now be sufficiently wetted until the next watering is required.


Tak w skrócie w wolnym tłumaczeniu: Japończycy podlewają swoje bonsai zawsze dwa razy w odstępach 10-20 min (pomijamy w tym wypadku podlewanie przez zanurzenie). Pierwszy raz aby zwilżyć całkowicie suchą ziemię która w takim stanie nie chce przyjmować wilgoci, a drugi raz dopiero aby odpowiednio nawilżyć ziemię. W obu wypadkach lejemy do czasu aż woda wylatuje przez otwory w dnie.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2011-03-25, 12:56   

Dominiku. Ten sposób dotyczy drzew stojących na zewnątrz. Stosują go nie tylko Japończycy.
Ostatnio zmieniony przez armin 2011-03-25, 12:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pin54
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-25, 15:59   

No podejrzewam, że nie tylko Japończycy. Tak na dobrą sprawę sam wpadłem na to, że tak można, zanim przeczytałem ten artykuł, podlewając wiąza z marketu posadzonego w zwykłej ziemi - robiła mi się skorupa na wierzchu. Nie wiem tylko czemu uważasz, że to sposób na outdoory. Mi się dobrze sprawdzał w domu, łatwiej i szybciej było mi podlać kilka doniczek, a potem zlewać wodę z podstawek niż wstawiać do dużego pojemnika na dłużej. Na pewno wybór metody będzie zależał też od wielkości drzewa, doniczki, podstawki itd...

W sumie sposób jak sposób, grunt żeby mokro było. Jak zwykle trzeba robić tak żeby zrobić (oczywiście dobrze) ale się nie narobić :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group