Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tanie Bonsai
Autor Wiadomość
Skarga
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-11, 12:59   Tanie Bonsai

Witam serdecznie!
Piszę w sprawie, która nurtuje mnie od bardzo dawna, wydaje mi się kluczowa, a na którą tylko Wy, drodzy użytkownicy forum, możecie mi odpowiedzieć.
Jak to możliwe, że kilkunastoletnie drzewa bonsai, sprzedawane są za drobne pieniądze?
Chciałbym kupić drzewko, ale nie chcę natknąć się na jakąś lipę. Będąc jednak osobą trzeźwo myśląca i pracującą w sprzedaży, ciężko mi uwierzyć, że ktoś przez 12 lat dbał i pielęgnował drzewo, żeby je sprzedać za 80zł :O Czy te drzewa są tak naprawdę ukorzenionymi gałęziami, albo są skupowane z chińskich masowych hodowli? Czy uważacie, że piękny wiąz z aukcji Allegro przedstawiony poniżej rzeczywiście ma 12 lat i można kupić go bez obaw za 85zł? To samo dotyczy Ligustr(u/a ?) przedstawionego pod nim, a wystawionego za 80zł.

Z góry dziękuję za każdą sensowną odpowiedź, na dręczące mnie pytania.



 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2010-12-11, 13:26   

Drzewka takie pochodzą z masowej produkcji w chinach i korei , tam kosztują sporo mniej , jednak zakup minimum kontener ;-) ok 5000 sztuk prowadzi się je (jeśli to można tak nazwać ) w ten sposób iż nawija się długą młodą roślinę na 2 bambusowe paliki tak by utworzyć zagięcia na przyszłych pieńkach , następnie w odległościach co kilkanaście centymetrów robi się odkłady powietrzne , a po ich ukorzenieniu dzieli się jedną długą roślinę na kilka - kilkanaście krótszych i sadzi do gruntu , lub donic produkcyjnych . Po rozwinięciu się kilku gałązek i kilkakrotnym ich przycięciu (na zasadzie jak żywopłot ) otrzymują w ten sposób masowo towar wart niewielkie pieniądze , który mozna sprzedawać hurtem , jest to podróbka bonsai , jednak jako materiał nadaje się do dalszego prowadzenia i poprzez umiejętną pielęgnację można z nich otrzymać w stosunkowo krótkim czasie piękne bonsai
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Skarga
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-11, 17:06   

Nie wiem czy mam wystarczająco plastyczna wyobraźnię, by sobie opisany proces wyimaginować, nie mniej wielkie dzięki, bo mniej więcej zaczynam pojmować zasadę działania ;) A powiedz proszę - co z wiekiem? Piszą o dwunastu latach - kłamią?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2010-12-11, 22:56   

Nie koniecznie musi to być kłamstwem , wyobraź sobie przyrost wiąza np. na 2 m ile to musi trwać ? Nie wiem jakie ma przyrosty w warunkach naturalnych , ale najmniej 4-5 lat potem odkłady , następnie ukorzenienie , dodatkowy rok , następnie jeszcze rozwój drobnych gałązek , kilkakrotne ich przycięcie , ze 2-3 lata , no i nie koniecznie wszystko sprzedaje się w 1 sezonie od momentu wypuszczenia materiału do sprzedaży , potem transport + aklimatyzacja , co najmniej sezon , a jeszcze dochodzi pośrednik i jego wkład w przesadzenie rośliny i oczywiście pielęgnacja , mi tu wyszło minimum 10 latek w sumie :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group