Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
fikus mumia
Autor Wiadomość
paula91 
paula

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Mar 2013
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-14, 17:22   

Witam. Wiem, że post jest dość przestarzały, ale może ktoś tu jeszcze zaglądnie :-) Na zdjęciach widzę, że liście fikusa znacznie się zmniejszyły. Jak uzyskać taki efekt? Należy usunąć wszystkie liście, czy tylko te większe? Czy w każdym fikusie benjamina można uzyskać taki efekt?
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-14, 20:26   

To jest akurat fikus benjamina 'natasha' i jak pisali koledzy w innych postach ma najmniejsze liscie wśród benjaminów. Na początku nie martw się zmniejszaniem liści. Po prostu unikaj tych z większymi liśćmi. Mój fikus ma trochę mniejsze liście niż na początku swojej drogi ale zasadniczo jest tylko przycinany i czasami usuwam pojedyncze, najwieksze liście, które nie pasują do reszty. Tylko jeden raz przeprowadziłam na nim defoliację. Moi domownicy wszczęli alarm, że drzewko mi uschło :lol: Nie mam niestety doświadczenia z innymi fikusami.
Ostatnio zmieniony przez nandu 2013-03-14, 20:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-03-15, 08:15   

Nie mówiąc o tym, że chyba przez te 3 lata fikus podrósł co optycznie też sprawia wrażenie, że liście się zmniejszyły :)
_________________
Mój blog
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-10-31, 21:21   

Wrzucam zdjęcia z czerwca tego roku. Fikus jest po defoliacji. Jedynie dolna gałąź została z liśćmi ponieważ zamierzałam ją zapuścić w celu pogrubienia i ogólnego wzmocnienia. Dzisiaj obcięłam wierzchołek. W wolnej chwili postaram się wrzucić aktualne zdjęcia. No i szukam donicy dla fikuśnego ;-)
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-11-02, 10:26   

Czekamy na foty w takim razie. Ciekawi mnie czy po pozostawieniu liści na dolnej gałęzi dało to zamierzony efekt? Co do donicy - masz jakieś pomysły?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-25, 22:36   

Z małym opóźnieniem ale wrzucam zdjęcia fikusa. Zapuszczanie dolnej, prawej gałęzi wzmocniło ją i mam wrażenie, że jest nieco masywniejsza. Będę ją trzymać do wiosny może dłużej, zobaczę jeszcze. Z całą pewnością nie jest już taka słaba i nie muszę się martwić, że roślina ją odrzuci.
Jeśli chodzi o donicę to miałam kilka pomysłów, nawet porobiłam virty ale gdzieś mi się zapodziały.
Ostatnio zmieniony przez nandu 2015-12-26, 09:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2015-12-26, 13:18   

Tak, tak ,tak.Ja też uwielbiam te rośliny, osobiście trzymałbym go jeszcze w dużej donicy ale reszta jest bardzo fajna, no i to że te fikusy tak super reagują na wydłużający się dzień.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-27, 07:59   

Wiosna, wiosna (dla fikusów w szczególności) jak się miewa Twoja mumia?
Może jakaś nowa fota się znajdzie.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-29, 20:28   

Obecny wygląd raczej bez zmian. Prawdopodobnie będzie przesiadka do nowej, troszkę nietypowej donicy... ale to niespodzianka ;-)
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-23, 18:54   

Niestety niespodzianki z donicą nie będzie. Nietypowa donica miała za małe otwory odpływowe, wypukłe dno. Po przesadzeniu oczywiście bunt i katastrofa... zrzucił prawie wszystkie liście, część gałązek uschła. Obawiałam się, że fikus się w niej utopi. W związku z tym, znalazłam mu bardziej tradycyjną donicę i jak dla mnie, to będzie już donica docelowa. Po tych ciężkich przeżyciach, muszę mu chyba pozwolić na swobodny wzrost, żeby się zregenerował, bo wygląda okropnie :-(
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-05-24, 12:57   

Całkiem zacna ta donisia. Kształt i wielkość mi pasuje. Może kolorek jak byłby odrobinę bardziej szary (jaśniejszy), to jeszcze lepiej by (jak na moje niewprawne oko) wyglądał.
PS Fikuśnemu powrotu do kondycji życzę.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-30, 20:37   

Całkowicie zgadzam się co do koloru. Mógłby być trochę jaśniejszy, ale w sumie nie miałam wyboru, więc się zdecydowałam na tą. Zresztą, to i tak za wiele jak na takiego nieprofesjonalnego bonsaja... ale mam do niego sentyment ;-) . Niech ma i cieszy oko.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-07-08, 16:19   

Jak tam rekonwalescencja przebiega :?:
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-07-09, 23:06   

Bardzo dobrze :-) . Siedzi sobie w podłożu z piasku wulkanicznego, granulatu lawy, torfu, elementów organicznych i zeolitu i mam wrażenie, że jest zadowolony. Ma nowe przyrosty i wygląda już trochę lepiej.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-07-10, 18:33   

No to focie prosimy :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group