Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stary grubosz drzewiasty - kształtowanie.
Autor Wiadomość
disizmi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-12, 22:32   Stary grubosz drzewiasty - kształtowanie.

Dziś stałam się posiadaczką nieco starego juz grubosza drzewiastego. Podarowała mi go babcia, która hodowała go od niewiadomo kiedy i ostatnio bardzo go zaniedbała. Połowa pędów była uschnięta lub zwiędnięta, był bardzo przesuszony, miał mało światła i nowe pędy wyciągały się, były cieńkie i zwisające. Usunęłam większość tych nieforemnych, brzydkich pędów, oczyściłam go i przesadziłam, dałam mu trochę nawozu organicznego. Bryłę korzeniową miał wyjątkowo małą - czy wszystkie grubosze drzewiaste tak mają, czy może ta była taka mała, bo jej dalsze części uschły z braku wody?

Czy po grubości pnia da się stwierdzić ile na oko ma lat?

Babcia mowiła, że kwitł już i zastanawiam się czy jest jakiś sposób na ponowne zmuszenie go do kwitnienia?

No i najważniejsze: chciałabym prowadzić go na bonsai z gęstą koroną. Czy przyciąć coś jeszcze czy jest przycięty w miarę dobrze? Jakieś inne sugestie?

 
 
NarutoPalladyn
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 11:43   

moja mama ma podobnego one nie potrzebują zbyt dużo wody a też rozkwitają kiedy chcą mojej mamie rozkwitł w zime :lol: a na bonsai to to nie jest materiał :-/ on nigdy nie będzie miał "bujnej czupryny" i weź te 5 zł. bo metal itp. nie zadobrze wpływa na rośliny przytnij go tam gdzie nie puszcza pędów i poczekaj miesiąc jeśli nie puści pędów to obetnij całą gałązkę to za rok wyrośnie nowa. nie da się określić wieku bo po 5 latach pień nie grubnieje ale bym obstawiał około. 8-11 lat bo mojej mamy ma 14 i wypuścił już 3 nowy pnie a ten dopiero 2 mam nadzieje że pomogłem
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-06-13, 12:00   

Grubosze sa sukulentami więc mają mało krzeni i susza im nie jest straszna. Ja bym zostawił tego najwyższego a reszte usunął. Obawiam się że popełniłaś błąd dodając nawozu przy przesadzaniu - może poparzyć korzenie. Nawozi się kilka tygodni (ok 3tyg) po przesadzaniu.
Możesz go skrócić jeszcze o jedną pare liści na każdym pędzie. Jeśli przeżyje to się będzie zagęszczał.
NarutoPalladyn te 5zł to pewnie po to aby pokazać wielkość grubosza. Grubosze kwitną w okresie jesienno-zimowym. A te "nowe pnie" to mogły wyrosnąć z opadłego listka :-P

P.S. Nie grubosz drzewiasty tylko jajowaty :-P :roll:
 
 
 
NarutoPalladyn
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 12:06   

No Jajowaty zpomniałem a wiek to mama powiedziała jak sie jej zapytałem ile on tak może mieć i kazała mi napisać "8-11 lat bo mojej mamy ma 14 i wypuścił już 3 nowy pnie a ten dopiero 2 mam"
 
 
Krystian P.
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 12:28   

Wieku roślin nie oceniamy po ilości nowych pni...
Z kąd wiesz, że po obcięciu za rok wyrośnie nowa gałąź..

Pień grubieje całe życie rośliny, głupio by trochę w naturze wyglądało, jakby przestawał grubnąć po 5-ciu latach, drzewo 8 metrów a pień 5 cm grubości, bo po 5-ciu latach przestał grubnąć.


P.S. Pisz tylko to czego jesteś pewien na 200%, bo możesz niechcąco początkującego w błąd wprowadzić.
Ostatnio zmieniony przez Krystian P. 2009-06-13, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
disizmi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 16:24   

Dowiedziałam się, że inny grubosz drzewiasty, którego mam w domu ma 10-12 lat, a ma on o połowę chudszy pień od tego od babci, więc ten od babci może mieć nawet 20-24 lata. To 5 zł było położone tylko dla porówniania, aby zorientować się, jak gruby jest pień. ;)

Te dwa mniejsze pieńki są dziwnie zrośnięte z głównym, więc nie jestem pewna czy usunięcie ich jakoś nie zaszkodzi pniu głównemu, bo musiałabym obciąć spory kawałek, żeby je usunąć, inaczej pewnie by odbiły na nowo:


A bujna czupryna myślę, że jest do osiągnięcia patrząc chociażby na to zdjęcie znalezione gdzieś w internecie:
http://img120.imageshack....sczsciand7.jpg/

Mała nakrętna czysto organicznego nawozu chyba nie spali korzeni, ratuje sie nim np zdychające cytrusy zaraz po przesadzeniu, więc grubosz nie powinien narzekać. ;]
 
 
disizmi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 17:46   

Skróciłam o jeszcze jedną parę liści na połowie pędów, a potem uznałam, że drugiej połowie też się jednak należy i oto, co z tego wyszło. Skrócić coś jeszcze, czy tak już wygląda dobrze?
a) po pierwszym skróceniu

b)po drugim skróceniu
 
 
NarutoPalladyn
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 20:36   

krystian ty jesteś taki tempy czy tylko udajesz on nie jest w tropikach na zewnątrz tylko w donicy po 20 latach pień 25 cm i gdzie trzymać w bonsai albo "grubnienie" pnia jest spowolniona albo pień rozwija się do jakiegoś wieku w "normalnym" tempie. Jeśli wyrośnie to znaczy że roślina żyje a skoro ma liście to żyje.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-06-13, 21:22   

Moim zdaniem wystarzczy przycinania. Teraz powinien się zagęszczać. Na Twoim miejscu pozbyłbym się jeszcze tych dwóch gruboszy wyrastających nisko z pnia. :roll:

NarutoPalladyn dopiero co dołączyłeś do nas. Popełniasz błąd od razu obrażając innych użytkowników. Nieco pokory, kultury i zdrowego rozsądku chłopie. Nie znam Cię i nie wiem jaki jesteś ale jeśli chcesz mieć dobre stosunki z innymi to się tak nie nakręcaj. I pisz zrozumialej :-P :lol:
 
 
 
NarutoPalladyn
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-14, 10:27   

EnDiK napisał/a:
Nieco pokory, kultury

Poco
EnDiK napisał/a:
Nie znam Cię i nie wiem jaki jesteś ale jeśli chcesz mieć dobre stosunki z innymi to się tak nie nakręcaj

U mnie w mieście nie miał byś kolegów ani szacunku
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-06-14, 10:34   

NarutoPalladyn jak bedziesz dalej sie tak zachowywał to dostaniesz bana od jednego z modów i skończy sie twoja krótka przygoda z bonsai. Zajmij sie jednak żółwiem i skuterem a bonsai sobie odpuść- to nie dla ciebie.
 
 
 
e_gregor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-14, 12:46   

http://dziecineo.prv.pl/
 
 
Krystian P.
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-14, 12:51   

Spokojnie Naruto, ja Ci tylko najzwyczajniej zwróciłem uwagę, żebyś pisał to czego jesteś pewien, żeby nie wprowadzać w błąd, nie chciałem sprzeczki, tylko wskazać to co nie jest zgodne z rzeczywistością, a Ty od razu z wyzwiskami...
Po co to? Czy to pozwoli komuś z nas na poprawienie swego błędu i niepopełnianie go w przyszłości?


P.S. W doniczce po 5-ciu latach pień ciągle grubieje, tylko bardzo powoli i tego nie widać tak jak przy młodych rośinach..
 
 
Wladi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-28, 17:12   

Witam. ja także proponuję wyciąć te dwa boczne pędy. Po tym obcięciu liści drzewko ponownie się zazieleni. Potem proponuję usuwać nadmiar nowych gałązek.
I po wielu latach będzie tak wyglądało jak moje (około 30 lat). ;-)

 
 
czarna_mamba
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-30, 20:19   

----------
Ostatnio zmieniony przez czarna_mamba 2010-03-11, 10:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group