Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzisiaj formowany, jeden z pięciu
Autor Wiadomość
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-10, 13:45   Dzisiaj formowany, jeden z pięciu

Witam,
Chciałem Wam przedstawić formowanego dzisiaj fikusa. Materiałem wyjściowym było pięć prostych fikusów rosnących razem w doniczce w dość skrajnych warunkach (zabrałem je z pracy). Myślę, że potrzeba mu trochę czasu i ładnie się zagęści.
Proszę o opinie :-)

 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-10, 17:50   

nie ma zadnego ruchu pnia wez moze troche drutu i powyginaj lekko pien bedzie wtedy bardziej natyralnie , a i co z trojwymiarem , jakos mi go brakuje
Ostatnio zmieniony przez pawel18 2008-05-10, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-11, 12:35   

Jak najbardziej pamiętałem o trójwymiarze, zdjęcie przekłamuje, ale oczywiście mogę zrobić fotkę od boku. Co do ruchu pnia, będę o tym myślał jak pnie się zrosną i pozbędę się rafii.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-11, 18:42   

Filip_CK napisał/a:
Co do ruchu pnia, będę o tym myślał jak pnie się zrosną i pozbędę się rafii.
lepiej bylo by to teraz zrobic bo rosliny sa jeszcze alastyczne , gdy sie zlaczal w jeden pien to bedzie dosc gruby i ciezko bedzie go wygiac , najlepiej drutowac jak jest nalozona rafia , zanim pnie sie zrosnal
 
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-05-11, 21:24   

pawel18 napisał/a:
nie ma zadnego ruchu pnia wez moze troche drutu i powyginaj lekko pien bedzie wtedy bardziej natyralnie

Jest jeszcze styl chokkan - no chyba że go znieśli... :-|
_________________
Damian S.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-12, 09:25   

fidelpatcha napisał/a:
Jest jeszcze styl chokkan
no jest ale zwroc uwage ze calosc drzewka jest pochylona pod katem a w regularnej wyprostowanej pien ma byc idealnie prosty i zwezac sie ku gorze . no chyba ze przy ponownym przesadzaniu zostanie zminiony kat nasadzenia
 
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-12, 12:36   

Powiem Wam że myślałem nad wygięciem do pionu tylko całości powyżej tych dwóch najniższych gałęzi, a poniżej zostawić pień tak pochylony jak jest. Co o tym myślicie? Paweł może zrobisz jakiegoś virta jak widzisz to wygięcie? Bardzo jestem ciekawy Twojego punktu widzenia.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-12, 13:34   

http://www.przyjacielebon...p?p=21750#21750 moze cos takiego , delikatny ruch pnia
 
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-12, 14:12   

Ale widzisz, u mnie najniższe gałązki są na mniej więcej tej samej wysokości, przez co nie mogę zrobić takiej eski, chyba że wyciąłbym gałązkę po prawej (ta która jest odrobinę wyżej) a tego bym bardzo nie chciał.
Ewentualnie- wygiąć tak jak pisałem do pionu powyżej największych gałązek i tam zrobić lekki ruch.(?)
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-11, 18:24   

Witam,
pozwoliłem sobię odświeżyć temat po- równo- roku z moim drzewkiem. Przed nami jeszcze sporo pracy i poprawek, w niektórych miejsca po łączeniu są jeszcze szpary, ale kolejne kilka lat powinno zrobić swoje. Różnica jest spora w porównaniu z fotką wyżej :)

Ostatnio zmieniony przez Filip_CK 2009-05-11, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-05-11, 18:32   

Drzewko ładnie się zapowiada,tylko moim zdaniem za wcześnie zdjąłeś rafię.Pnie są słabo zrośnięte a takie wiązanie drutem jak na dole Twojego drzewka tylko uszkodzi korę.
Moja rada na dziś - owiń jeszcze rafią.
Poza tym nie podoba mi się pierwsza gałąź z prawej.Jest długi prosty konar i na końcu miotła.Spróbuj przynajmniej jedną z gałązek oddzielić mniej więcej w połowie konaru i zrobić jakieś rozgałęzienia(o ile jeszcze nie jest za późno),bo tak wygląda bardzo nienaturalnie.Inne konary wyglądają trochę lepiej,ale też mogłeś zrobić rozgałęzienia.
Pozdrawiam i powodzenia
 
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-13, 17:23   

zrobiłem jak radziłeś. Owinąłem drzewko rafią i trochę inaczej ułożyłem gałęzie, porozdzielałem i wyprowadziłem na boki. Efekt jest taki:
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-05-13, 21:51   

Nie widzę dobrze na tym zdjęciu,ale wydaje mi się że jest lepiej:)Teraz jeszcze przynajmniej kilka lat zagęszczania przed Tobą;)
 
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-14, 16:40   

Kilka lat zagęszczania i myślę co by tu zrobić żeby je trochę obniżyć, bo wydaje mi się (tak na oko, nie kierując się żadnymi kanonami) że pierwsze gałęzie wyrastają ze 2-3cm za wysoko, przydałoby się jakoś optycznie skrócić pień. Może macie jakieś sugestie?

I druga kwestia. Zastanawiam się jak jest u fikusów z wyrastaniem nowych gałązek z części już zdrewniałych? Kilka gałązek tworzących koronę jest długich i łysych z listkami na końcu. Czy mogę liczyć że drzewko zacznie wypuszczać nowe listki gdzieś po bokach w połowie tych gałęzi?

Co do zagęszczania to czy pozostawić drzewko na kilka lat i pozwolić mu powoli zarastać czy raczej obrywać listki i pędy które powodują rośnięcie gałązek na boki, tak żeby mogły się one zagęszczać na szerokość?

Dzięki za wszelkie sugestie
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2009-05-14, 17:52   

Fikusy potrafią wypuścić gałęzie w miejscach zdrewniałych tylko są nie obliczalne i wypuszczą tam gdzie one chcą a nie my.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group