Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Benjamin
Autor Wiadomość
Crs_D
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-15, 19:04   Benjamin

Witam,
Jestem w posiadaniu dwóch jednorocznych niedużych fikusów, szukam jakiejś porady, jak ukulać z nich jakiegoś ładnego bonsai'a.
Aktualnie rosną jak dzikie, wypuszczają liście non stop, z każdego miejsca(prawie :P ).
Może ktoś doradzić, np. jak zmniejszyć liście, czy przyciąć gdzieś, zacząć je drutować czy coś takiego ? :)
Poniżej zamieszczam linki do zdjęć fikusów.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
1: https://picasaweb.google.com/110143262090309637776/FikusBenjamin?authuser=0&authkey=Gv1sRgCPf047efn-2SYA&feat=directlink
2: https://picasaweb.google.com/110143262090309637776/FikusBenjamin2?authuser=0&authkey=Gv1sRgCKaJgpXU-6mglAE&feat=directlink
 
 
Rawcio239 
Rafał

Wiek: 34
Dołączył: 22 Mar 2012
Skąd: Dobra
Wysłany: 2013-07-15, 21:34   

Bardzo ładna roślinka do doniczki, popatrz na inne fikusy z tego forum to może zrozumiesz że Twojemu potrzeba trochę czasu. Pozdraiwam
_________________
"Aha, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi"
 
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-07-16, 07:21   

Zasmucę cię, po pierwsze muszą porosnąć parę latek, po drugie w tych odmianach bardzo, bardzo trudno zmniejszyć liście, po trzecie drugi fikus ma pstre liście co go eliminuje na bonsai. Musisz o nie dbać, jak podrosną i przytyją możesz się zacząć bawić. Tych z dużymi liśćmi mam chyba pięć albo sześć, ale pięńki mają gdzieś po 2-3 cm i nie nazywam ich bonsai, pstrego też mam ale odmiana natasha Ma małe liście. Po prostu nie będę ich woził na wystawy, ale zabawe mam przednią kiedy przycinam drutuje i kiedy przyjdą znajomi na :beer: :beer: :beer: lub :drunk: :drunk: :drunk: , i mówią jakie ładne bonsai, a ja się uśmiecham pod nosem i zaczynam im tłumaczyć, że to nie bonsai i daje im książki o tej tematyce, uwierz mi zabawa przednia, tak jak o tujah kształtowanych w ogrodzie oni, że bonsai a ja im, że niwaki, oni, że coś takiego nie istnieje, a ja im literaturkę i dwie skrzyneczki :beer: :beer: :beer: mam do przodu, zabawa przednia :jupi: :jupi: :jupi:
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
bartosz.belter 

Dołączył: 12 Lut 2012
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-31, 12:49   

slowikp napisał/a:
Zasmucę cię, po pierwsze muszą porosnąć parę latek, po drugie w tych odmianach bardzo, bardzo trudno zmniejszyć liście, po trzecie drugi fikus ma pstre liście co go eliminuje na bonsai.


Witam serdecznie, to mój pierwszy post na tym forum.

Chciałbym się zapytać o te "pstre liście". Dlaczego uważa się, że ten rodzaj fikusa nie nadaje się na bonsai? Czy to ma uzasadnienie "biologiczne", czy jest to po prostu opinia wydana na podstawie doznań wizualnych?

Spotkałem się już z tego rodzaju stwierdzeniami w Internecie, ale nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi DLACZEGO? Równocześnie - zdecydowana większość zdjęć fikusów bonsai ma liście "niepstrokate".

Mam kilka drzewek (uzyskanych z jednego większego) właśnie tego fikusa z pstrokatymi liśćmi. Mam wobec nich poważne plany :)

Czy mam po prostu się poddać, i traktować je jako ewentualny poligon do nauki, wiedząc, ze efektu i tak nie uzyskam? Czy jednak jest nadzieja? :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Bartek
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-11-03, 16:25   

bartosz.belter napisał/a:
czy jest to po prostu opinia wydana na podstawie doznań wizualnych?
Tak
Drzewko będzie wyglądać dość nienaturalnie.
bartosz.belter napisał/a:
traktować je jako ewentualny poligon do nauki

Dobry pomysł :-)
Pytanie co miało znaczyć -
bartosz.belter napisał/a:
Mam wobec nich poważne plany

Jeśli nie szykujesz ich na jakieś wystawy to krzaczor ma się podobać Tobie. Jeśli nie przeszkadzają Ci pstrokate liście to ja nie widzę problemu.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bartosz.belter 

Dołączył: 12 Lut 2012
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-11-04, 16:37   

MaciekMM napisał/a:

Q: czy jest to po prostu opinia wydana na podstawie doznań wizualnych?
A: Tak. Drzewko będzie wyglądać dość nienaturalnie.
A: Jeśli nie szykujesz ich na jakieś wystawy to krzaczor ma się podobać Tobie. Jeśli nie przeszkadzają Ci pstrokate liście to ja nie widzę problemu.


OK, dzięki za wyjaśnienia.

Nie zauważyłem różnicy, wybierając drzewko do walki z nim. Błąd niedoświadczenia :)

Na wystawy się nie wybieram, to co robię, robię przede wszystkim dla siebie (choć wg rodziny męczę rośliny :)

Pozdrawiam
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-11-05, 15:14   

bartosz.belter napisał/a:
choć wg rodziny męczę rośliny

Jak my wszyscy :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group