Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Keramzyt
Autor Wiadomość
komski
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-06, 12:29   Keramzyt

Używać przez cały rok czy tylko okresowo?Jakiś tydzień temu użyłem keramzytu ale po kilku dniach zauważyłem,że pod doniczką tworzy się biały osad moim zdaniem pleśń i pajączek jakiś się zadomowił :-( Usunąłem keramzyt i oczyściłem tego pajączka.Jaka mogła być tego przyczyna?Czy doniczka od spody powinna być szkliwiona żeby nie wciągała wilgoci?Może keramzyt powinienem najpierw wygotować?Co o tym myślicie?
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-06, 12:49   

Nie ma takiej potrzeby, żeby gotować keramzyt :-) To co się tworzy to zapewne osad z wody i związków jakie znajdują się na tym keramzycie. Wystarczy, że nie postawisz donicy na keramzycie a na czymś np. kamienie, jakieś tworzywo sztuczne. Stosować możesz z powodzeniem przez cały rok. Jeśli nie chcesz używać keramzytu to wystarczy sama taca z wodą i jakieś podkładki pod nóżki donicy. Ma to jeszcze jeden plus w postaci doświetlania rośliny od spodu, gdyż padające promienie słoneczne odbijają się od tafli wody. Donice nie powinny być szkliwione, gdyż w jakimś stopniu woda musi odparowywać przez donicę, a szkliwo skutecznie uniemożliwia to.
_________________
 
 
Mexyk
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-10, 02:13   

a czy bonsai w doniczkach moga stac na keramzycie bez podstawek czy zostawic podstawki?? ale mysle ze przez dziurki nie dostaja wody wiec chyba moze byc bez nie?
 
 
Goorgoo21
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-10, 10:07   

Jeśli lustro wody nie styka się z otworami drenażowymi, to może. Jeśli będzie dostawać się ciągle woda do doniczki przez drenaż, to przelejesz drzewko. Jeśli nie masz podstawki to weź zwykły spodek, plastikowe pudełko z wyższymi brzegami i postaw w nim doniczkę, a potem to wszystko na tacce z keramzytem i wodą tak, aby woda nie sięgała wyżej niż krawędzie pudełka czy spodka.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-03-10, 11:44   

Ja uważam, że nie, wilgoć "włazi przez otwory drenażowe i korzenie zaczną gnić taca jest po to by zwiększyć wilgotność w około roślinki, a nie w glebie-korzeniach.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-10, 12:50   

A czy do wszystkich donic macie podstawki?
_________________
 
 
komski
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-10, 13:00   

No ja do swojej donicy niestety nie mam podstawki i muszę kombinować np. z kamieniami pod donice.Muszę wybrać się do sklepu i kupić jakąś podstawkę.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-10, 13:27   

Masakra. Po co Ci podstawek :?: :?: :?: Spójrz sobie na zdjęcia roślin na Tajwanie, w Szwajcarii, Francji, Ameryce. Poszukaj na nich podstawek. Donice, w których są tzw. "markeciaki" to specyficzny typ donic. Zapytajcie jakiegoś bonsaisty, czy jak kupował donice u Kliki, Valucha czy innych "gliniarzy" to czy dostali u nich podstawki. A co z roślinami sadzonymi na skale, która jest zanurzona w wodzie :?: Ile tej wilgoci podłoże pochłonie :?: Panie Słowik, trochę rozsądku. W lato trzymam sadzonki Ficusów w szklarni, gdzie jest wysoka wilgotność, na wielkich tacach z keramzytem i co tydzień muszę podnosić każdą donicę (plastikową, czarną, najzwyczajniejszą doniczkę produkcyjna) i rwać korzenie, bo obrastają cały keramzyt, a tygodniowy przyrost jest rzędu 5-10 cm. Zatem gdzie jest to gnicie korzeni :?: I nie jest to wybiórcza roślina tylko ponad 30 sadzonek. Dodam jeszcze zdjęcie na udokumentowanie tego. To są ROCZNE sadzonki, które były zrobione z kilkuwęzłowych gałązek i pędzone właśnie w taki sposób. Na 2 zdjęciu korzenie są już po częściowym cięciu.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2010-03-10, 13:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-03-10, 15:38   

to było tylko moje zdanie, przejrzałem zdjęcia z japońskich szkółek (pana Włodka, Marka i innych) nie zauważyłem żeby coś stało nad "lustrem wody"
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
Ostatnio zmieniony przez slowikp 2010-03-11, 11:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group