Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cis
Autor Wiadomość
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2009-04-15, 21:04   Cis

Witam, moją przygode z bonsai zaczynałem od wiąza drobnolistnego, kolejną rośliną był cis i o nim dzisiaj chciałbym porozmawiać. Cis po raz pierwszy był "formowany" na spotkaniu ŚGEB, wtedy uczono mnie jak zakładać drut i w ogóle, a że nie miałem zbytnio swoich narzędzi (tak, pojechałem z sekatorem, pensetą i nożyczkami którymi przycinałem sobie wiąza), ani drutu to zadrutowane zostały tylko 3 gałązki, a potem słuchałem informacji przy innych roślinach. Nie wiem dlaczego, ale uparłem się, że drzewo ma być posadzone na kamieniu i na początku następnego sezonu cis został wyciągnięty z donicy, korzenie wypłukane pod wodą i chciałem cisa posadzić na kamień. Nie udało się (i dobrze, widze to z perspektywy czasu). Cis cały rok odpoczywał, zostały tylko skrócone nowe odrosty. W tym roku został przesadzony, a teraz rozłożyłem gałęzie. Drzewko ma jednak wiele błędów, takich jak:
- gałęzie na tej samej wysokości
- za duże odstępy między pniem, a zielenią
- nie pasuje mi też troche jego wysokość, postaram się go obniżyć chociaż troszke.
I pewnie jeszcze kilka. Gałązki zostały odrutowane i rozłożone, żeby doświetlić roślinę, potem będę chciał zbliżyć zieleń do pnia i popracować nad poprawnym ułożeniem gałęzi. Kłopotem jest też troche front, ponieważ będę musiał wyciąć dośćsporą gałązke i zostanie z przodu drugi ślad po wycięciu. Koniec pisania, czas na zdjecia.

Podstawa pnia:




Roślina przed formowaniem:





Po ułożeniu (Odsuwana gałązka to ta o której pisałem, będzie na 80% wycięta):








Przypominam, że to pierwsze ułożenie, które ma na celu doświetlenie rośliny i zbliżenie zieleni do pnia, prosze jednak o jakieś praktyczne porady. Cis nie jest wielkim, wiekowym i wspaniałym materiałem, a ja nie jestem mistrzem/zawodowcem, więc popełniam błędy.
 
 
Marco_polo
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-16, 10:12   

ja się nie znam ale mi się podoba to odrutowanie a na pierwszym obrazie korzeń wygląda jak taki fajny gnom :)
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2009-04-16, 14:30   

Dzieki, w każdym razie nie drutowałem całych gałęzi bo i tak będę zbliżał zielń do pni i chyba przez cięcie, więc nie byłoby sensu w drutowaniu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group