Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus - początki
Autor Wiadomość
Starcat 
Początkująca

Dołączyła: 22 Sty 2012
Skąd: lubelskie
  Wysłany: 2012-01-24, 17:55   Ficus - początki

Dzisiaj zakupiłam małego ficusa benjamina (przynajmniej tak mi sie wydaje, zobaczcie na zdjęciach ;-) ). Jest to moje pierwsze drzewko, więc mam kilka pytań:

1. Kiedy przesadzić go do doniczki ,,bonsaiowej"?
2. Kiedy rozpocząć przycinanie (jest trochę zarośnięty)?
3. Kiedy rozpocząć drutowanie?
4. Czy macie jakieś propozycje w jaki sposób go przycinać i na jaki styl kształtować?


+ pytanie nie związane z ficusem:
1. W sklepie ogrodniczym znalazłam małego klona palmowego. Sprzedawca trzyma go na dworze, więc klon w doniczce jest caly przysypany śniegiem, więc nie wiem jak się zachowa gdybym go kupiła i przyniosła do domu. Lepiej kupować klona palmowego teraz, czy dopiero na wiosnę??

Z góry dzięki za odpowiedzi :-)
 
 
 
Starcat 
Początkująca

Dołączyła: 22 Sty 2012
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-01-24, 18:04   

Zdjęcia ficusa

DSC_0525.JPG
Plik ściągnięto 5029 raz(y) 133,86 KB

DSC_0526.JPG
Plik ściągnięto 5030 raz(y) 133,97 KB

DSC_0527.JPG
Plik ściągnięto 5031 raz(y) 161,34 KB

DSC_0528.JPG
Plik ściągnięto 5031 raz(y) 148,24 KB

 
 
 
fafiko 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 13 Mar 2009
Skąd: bieruń
Wysłany: 2012-01-24, 19:05   

Nie wiem co odpisać ? To narazie jest krzak fikusa a nie drzewko bonsai .Ale do nauki dobre. Na początek znajdz coś o owijaniu rafią i zrastaniu pni taką metodą.A potem potem potem dalej.
 
 
 
Starcat 
Początkująca

Dołączyła: 22 Sty 2012
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-01-24, 19:15   

Ok, postanowiłam nadać mojemu ,,krzakowi ficusa" trochę bardziej ,,drzewkowego" wyglądu. Obcięłam zbędne boczne liście, jutro zabiore się za zrastanie pnia za pomocą rafii, narazie dla zarysowania pnia związałam go sznurkiem. Nie wiem czy dobrze postąpiłam, to moje pierwsze drzewko i dopiero się uczę.

DSC_0528.JPG
Plik ściągnięto 5042 raz(y) 133,49 KB

 
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-01-24, 19:28   

Czytaj, czytaj, czytaj. Obcięłaś te liście nożyczkami?
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
Starcat 
Początkująca

Dołączyła: 22 Sty 2012
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-01-24, 19:42   

Nie, liście uszczykiwałam (nie wiem czy dobrze to napisałam, liście odrywałam delikatnie palcami), a nożyczki leżą obok ficusa na zdjęciu zupełnie przez przypadek :-) . Czytam, czytam, szcególnie o zrastaniu pnia.
 
 
 
Starcat 
Początkująca

Dołączyła: 22 Sty 2012
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-01-24, 19:46   

Kiedy powinnam go przesadzić do płytszej doniczki?
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-01-25, 08:22   

Terminy prac sie kłaniają. W którymś poście pisałem już, żeby skupić się przede wszystkim na zapewnieniu roślinom idealnych warunków. A tu znowu pytania o doniczkę "bonsaiową", przycinanie i drutowanie. Rozumiem, że wymagania glebowe, wodne, świetlne i cieplne są już znane. Cierpliwości życzę.
Klon palmowy nie jest rośliną do trzymania w domu.
Ostatnio zmieniony przez armin 2012-01-25, 08:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fafiko 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 13 Mar 2009
Skąd: bieruń
Wysłany: 2012-01-25, 11:54   

Mam jakieś doświadczenie na temat zrastania pnia na przykładzie fikusa. Tu link http://www.przyjacielebon...opic.php?t=5780
 
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-01-25, 18:18   

Armin o jakim klonie piszesz przecież to ficus. Na razie podlewaj i do okna z nim. Latem możesz go na balkon lub do ogrodu.
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
Starcat 
Początkująca

Dołączyła: 22 Sty 2012
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-01-25, 18:59   

dragonww, armin odpowiada na moje wcześniejsze pytanie dotyczące klonu palmowego :-)

fafiko, dziękuję bardzo za link, to właśnie jest konkretna pomoc :-)

Ficus został opleciony rafią, w razie jakichkolwiek pytań, będę pisać. Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc. Pozdrawiam ;-)
 
 
 
Ares
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-22, 19:50   Mój Benek

Witam
Za pozwoleniem założyciela tematu przyłączę się tutaj ze swoim beniaminem ( chyba ) gdyż nie chciał bym po raz kolejny zakładać osobnego tematu o beniaminie.
Kilka dni temu zakupiłem taką oto roślinkę ;-) i mam nadzieję że jest to beniamin.
W chwili obecnej ma ona ok 40 cm włącznie z doniczką więc podejrzewam że jest to młoda roślinka, aktualnie się aklimatyzuje :-D w okolicach przełomu kwietnia i maja będę chciał ją przesadzić redukując korzonki gdyż są troszkę przerośnięte i wychodzą dolnymi otworami.
Najprawdopodobniej będzie ona dalej w tej samej doniczce żeby się troszkę dożywiła a w czerwcu chcę ją oskubać do gołego.
Przesadzać do doniczki bonsajowej na razie nie będę gdyż chyba jest jeszcze zbyt młody i wiotki a chcę z tego zrobić coś ala lasek na płaskiej owalnej doniczce ale to pewnie dopiero za jakieś dwa lata.
Jeżeli ktoś miał by jakieś pomocne rady i uwagi to będę wdzięczny.
Ps. jeśli chodzi o ziemię to czy może to być jakaś standardowa ziemia do bonsai ( gdyż taką widziałem w centrum ogrodniczym Majewscy ) czy może jakaś inna specjalna do fikusów??


 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-02-22, 20:08   

Ares, witam,

Według mnie standardowa ziemia do bonsai będzie odpowiednia. Zastanawiam sie czy przycinanie korzeni (zaleca się przycinanie do 20% całości) i pakowanie do tej samej doniczki coś tak naprawdę da. Może warto przesadzić po prostu do większej donicy jeżeli chcesz uzyskać szybszy wzrost. Dalej idąc tym tropem pozbawienie rośliny wszystkich liści według mnie spowolni rozwój pnia i gałęzi a uzyskasz jedynie mniejsze liście. To mnie prowadzi dalej do pytania w sprawie 'lasku': co i ewentualnie jak chcesz to osiągnąć?

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Ares
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-22, 20:20   

Wydaje mi się że wysokością jest w sam raz na lasek tylko że ma troszkę za duże liście i za słabe pnie co do zmniejszenia liści to już wiem a jak osiągnąć grubsze pnie bez zbytniego powiększania w górę coś mi się wydaje że chyba to się nie da zrobić a jeśli da to chyba ten lasek będzie spory ;-)
I jeszcze jedno chciał bym je rozdzielić o ile się da, wyglądają jak by wyrastały z jakiegoś jednego pnia , lecz co tam jest faktycznie to się okaże.
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-02-22, 20:36   

W celu ograniczenia wysokości wystarczy według mnie ucinać wierzchołem rośliny i tyle.

Co do stylu to chyba mylisz las 'forest', Yose-ue z stylem tratfy 'raft' Ikadabuki. Pierwszy to osobne, nieregularnie rozłożone drzewa, gdy w stylu tratfy to jest jeden poziomy pień drzewa, z którego wyrastają pionowe gałęzie, wtedy 'nowe' pnie rosną bardziej liniowo.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group