Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Modrzew europejski
Autor Wiadomość
bull2
[Usunięty]

  Wysłany: 2009-04-04, 19:58   Modrzew europejski

witam, "wydobyłem" niedawno tego oto modrzewia. Ma on około 90 cm wysokości. Czy jest to dobry materiał na bonsai? Jeśli tak to co dalej powinienem z nim zrobić? Co ciąć a co zostawić?
Będe bardzo wdzięczny za podpowiedzi, pozdrawiam.
 
 
anticorr
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-05, 17:22   

Podstawowa rada, najpierw daj zdj, drzewka i pytaj się czy bedzie się nadawało, po przeczytaniu opinii innych dopiero pozyskuj!! Co bedzie jak napisza ci ze sie absolutnie nie nadaje, a ty je już wykopałeś?? Pomyśl wczesniej.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-05, 21:03   

Skoro jest pozyskany niedawno daj mu odpocząć ze dwa sezony. Wiaderko wydaje się troszkę przymałe, skup się na utrzymaniu rośliny przy życiu.
 
 
bull2
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-05, 21:19   

szef napisał/a:
Skoro jest pozyskany niedawno daj mu odpocząć ze dwa sezony. Wiaderko wydaje się troszkę przymałe, skup się na utrzymaniu rośliny przy życiu.


Nie miałem zamiaru go formować w tym sezonie, za duży stres dla rośliny. Wykopałem go z dość pokaźną bryłą korzeniową, a więc się nie martwie o wielkosc doniczki :]
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2009-04-05, 21:49   

szef napisał/a:
Skoro jest pozyskany niedawno daj mu odpocząć ze dwa sezony.


I tu pojawia się moje pytanie, bo na polskich forach zawsze czytamy "zostaw w spokoju na 2/3/5 lat", a na pewnym angielskim forum otrzymałem informacje w stylu "za rok przytnij i zacznij lekko formować, lepsze to niż zapuszczenie rośliny przez te kolejne lata", co więc masz na myśli pisząc, żeby dać mu odpocząć? Całkowity brak ingerencji poza podlewaniem?
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-05, 22:04   

Jeśli po roku przytniesz kilka gałązek, zakładając że roślina dobrze się rozwija to nic się nie stanie. Chodzi o mocniejsze cięcie i przede wszystkim drutowanie. Cięcia zagęszczające jak najbardziej, inaczej po kilku latach nie będzie w ogóle zieleni przy pniu. Ja korzystam z rad Jacka Grzelaka w tej kwestii, wykopał znacznie więcej roślin ode mnie.
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-05, 22:09   

Rośline zostawia sie po kopaniu w spokoju aby sie dobrze przycieła. Da sie wykopać rośline, uformować ją, wyfrezować jiny i wsadzić w płaską donice po pierwszym formowaniu. Ale czy to ma sens? Jaki to daje % szans na przyjęcie ? W zależności co kopiesz, w jakim stanie to jest i jak pielęgnujesz to sam określasz czas "za ile miesiecy?" będziesz go formował. Modrzewie mają to do siebie że szybko rosną i dobrze się przyjmują (pisze o młodych bo ten taki jest). Jeżeli drzewko ma 60 lat, to wtedy jest problem z samym przyjeciem a co dopiero pisać o formowaniu? Czasami takie drzewko żyje rok, dwa a w trzecim umiera, mimo, że jest pielęgnowane tak samo i nic z nim nie jest robione. Zależy to też od tego ile gałęzi na danym drzewku będzie, jeżlei wytniesz wszystkie, to po roku z czego będziesz formował ?

Jak mawia Jurgen Zaar "kopiemy te rośliny, z których wiemy co kiedyś będziemy chcieli zrobić, te z których nie wiemy, zostawmy a będą nam wdzięczne".

PS. W Siedlcach masz dwóch dobrych bonsaistów, nie idz ścieżką na skróty. W razie jak ich nie znajdziesz - zapraszam do ogrodów bonsai w Warszawie.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2009-04-05, 23:29   

W Siedlacach ?? , raczej 2 nieco bardziej doświadczonych bonsaistów , bo już od 3 lat (aż od 3 -4 lat zajmują się tym tematem ) A tak na poważnie pozyskanie rośliny , modrzewia to jedno , a drugie to wypracowanie odpowiedniego materiału w tej roslinie , modre zazwyczaj nadają się do pierwszych prac formujących juz po pierwszym sezonie i są jednym z najłatwiejszych w formowaniu gatunkiem drzew iglastych z naszego klimatu , w formowaniu , jednak nie w utrzymaniu , bowiem często modrzewie w szkółkach są wykorzystywane jako swoiste sygnalizatory do stosowania oprysków interwencyjnych , jako gatunek drzew , na któłrym najwceśniej ujawniają się symptomy ataku grzybów , czy szkodników , pomimo to wszystko , co napisałem , modrzew jest chyba jednym z najwdzięczniejszych materiałów do formowania jako bonsai na zewnątrz , bowiem ma szybkie przyrosty i stosunkowo łatwo jest wyprowadzić ewentualne korekty , w jakich kolwiek wadach , czy błędach podczas formowania :roll: :-) :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
bull2
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-06, 15:59   

dzięki za pomoc, za rok jak się przyjmie i zrobie "pierwsze cięcie" to wtedy będę pewnie pytac dalej, pozdrawiam ;-)
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2009-04-06, 16:44   

Dziękuję za odpowiedź, już troche o pozyskiwaniu czytałem i coś wiem, jednak chciałem od pewnego czasu zadać to pytanie. Tym bardziej, że w tym roku pierwszy raz coś pozyskiwałem.
 
 
Michalusjus
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-07, 20:05   

Ja jak pozyskalem to odrutowałem i odstwaiłem na 1 rok. potem wstępnie przyciołem. Też modrzewia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group