Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Olon
2009-01-17, 21:21
Mapa bonsaistów na stronie "PrzyjacieleBonsai.pl"
Autor Wiadomość
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:02   

A ja tam myśle że każdy z nas coś potrafi -jeden wiecej drugi mniej
Bo jezeli sie czyms interesujesz to starassz sie tą wiedz pogłebiać i praktykować -
Wiadomo ze jak ktoś ma drzewko -to nie zostawi go na parapecie -tylko musi podlewać ,nawozić ,drutować(czasem lepiej czasem gorzej -ale wkoncu sie nauczy),przucinać,przesadzać -moze i zmarnuje drzewko albo kilka ale jezeli poswieci czas na dokształcenie sie i zobaczy wtedy co było źle ze drzewko padło -to ten czas nie bedzie zmarnowany
Wszyscy sie interesujemy bonsai i gdyby tak nie było -to i my byśmy tu sie nie ujawniali
Bonsaista?-dokładnie nie wiem kogo tak mozna nazywać? chyba tego co nawet z drzewkami razem sypia ,albo je sprzedaje (bo to brzmi jak nazwa jakiegoś zawodu)
A co do mistrzów -to napewno jest ktoś taki ,może i blisko nas -który sie nie ujawnia z tym ze ma drzewka -bo np jest juz stary i nie chce rozglosu ,alb o nie ma netu czy coś, a który potrafi bardzo wiele -ze my razem tego nie opanujemy
może ......
:-D
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-13, 20:02   

Bolas! Może i masz racje, że sobie wlewamy zaznaczając nasze istnienie na tak nazwanej mapie, ale tu faktycznie jest problem z oddzieleniem osób, które wiedzą dużo lub mało. W ogólnym pojeciu bonsaistą nazwiemy osobę, która zajmuje sie tematem bardzo długo, pisze książki, robi wystawy, organizuje poazy i warsztaty i generalnie udziela się w temacie. Jednak jest na pewno sporo osób z podobnym starzem i umiejetnościami, o których nie słyszeliśmy i byc może nie usłyszymy. Nie ma możliwości weryfikacji poszczególnym wpisów. Zresztą nie sadzę aby ktoś kto tylko chwilowo interesuje sie bonsai, lub dopiero zaczyna zdecydowałby sie na wpis.
Myślę jednak, że możemy podyskutować nad zmianą nazwy tytułu na np"mapa miłośników bonsai". Może tak bedzie lepiej?
;-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:04   

No to ja bonsaistą nie jestem!-ale kto z nas jest?
Ksiązek nie pisze -jedynie posty
udzielać sie? z kim i gdzie? jak tu(Siedlce) nikt sie tym nie zajmuje -po za tym kiedy?jak ciągle zapierdzielam jak nieco nierozgarnięty i ledwo czas znajduje na te forum i drzewka

Wystawy to ja robie -dla rodziny i kolegów ;]

Poza tym -kto zrobi swój profil? jezlei nie ma pojecia co to bonsai? po co go zrobi? to nie "www.randka.pl" zeby sie tu dobrze pokazać i z kims umówić

Wszystko wiemy -po postach na forum ,po cyjejs kolekcji drzewek (jakiej jeszcze nie mamy na tej stronie) -po tym ciut widać jak sobie ktos radzi z tym tematem -czasem i mi nie wychodzi -przyznaje sie bez bicia ;]

:-)
 
 
Popek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:05   

bez pierdziellenia robta mapke i koniec bez gadania heheheheh
Pozdro
:-P
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-13, 20:08   

resztą )spieszę z wyjaśnieniami. Cytuję fragment:
"ostatnio jak przeczytałem kto tak właściwie jest bonsaistą , to ciężko przechodzi mi to przez klawiaturę (vel.gardło)"
Pozwólcie, że przedstawię swoją definicję, krótko i na temat:
bonsaista - człowiek nie tylko posiadający drzewko(a) bonsai lecz również zajmujący się ich kształtowaniem.
Wyniki sa sprawą drugorzędną.
Jak mniemam Bolas chciał wskazać na osoby (te których bonsaistami nie nazwiemy), które posiadaja drzewko , jednak traktują je tak jak każdą inną roslinę, czyli ograniczją się do podlewania i nawożenia.
I w tym przypadku sie zgadzam.
W tym miejscu zaznaczam, że ogólne pojęcie bonsaisty jakie przedstawiłem w poprzednim poscie, nie jest według mnie słuszne.

Po pewnych przemyśleniach i w związku z brakiem wypowiedzi z Waszej strony postanowiłem, że nazwy nie zmienimy. Powód jest prosty. Nie sądzę, żeby ludzie którzy nie zajmują sie tematem choć troszkę głebiej, mieli w ogóle ochotę pokazywania się na mapce.
Inne przemyslenia. Pojawiły sie pewne propozycje przesłane do mnie na maila i wnioski sa takie:
Aby pojawic sie na mapce trzeba być zalogowanym użytkownikiem na forum. Dane obowiązkowe to nick z forum, miasto (województwo), e-mail. Chciałem też dodać do tego jakieś zdjęcie, ale wiadomo, że nie wszyscy będą mieli mozliwośći techniczne (cyfrówka czy skaner), więc wrzuciłem to do worka z danymi opcjonalnymi. Do ujawniania bliższych danych nie zachęcam, ale jeśli ktoś będzie chciał nie ma sprawy. Myslę, że bliższe dane bedziemy wymieniać juz między sobą jeśli np. ktoś bedzie chciał się skontaktować z kimś z okolicy.
Mile widziane oczywiście bedą fotki drzewek najlepiej z jakimś opisem jego historii (choćby krótkim - z czasem mozna uzupełniać).
No i zgrubsza tak to widzę. Dane jakie podałem jako obowiązkowe są na tyle ogólne, że niczyja prywatność nie bedzie naruszona, tak przynajmniej mi się wydaje.
8-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-13, 20:14   

Dane możesz oczywiście wysłać , ale Szef obecnie ma wakacje więc kilkanaście dni na pewno poczekasz. Póki co , możesz nam co nieco skrobnąć o Sobie w temacie "Witajcie ".

P.S.
No i tak jak pisze White , warto trochę przed zadaniem jakiegokolwiek pytania , poszperać używając naszej wyszukiwarki (u góry w menu , dostępna jak się zalogujesz). Staramy się pisać posty tak , aby łatwo można tam było znaleźć typowe zwroty i słowa kluczowe , więc ze znalezieniem dyskusji na nurtujący temat nie powinieneś mieć problemu.
8-)
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:15   

Widze ze dyskusja rozgozala. Nie chodziło mi tu o szufladkowanie kogokolwiek. Osobiscie uwazam ze powinnismy sie gromadzic zbierac bo wkoncu mamy, (mozna powiedziec) bardzo egzotyczne hobby i malo znane. Chodzilo mi o to ze zadko osoby te ktore sa nagradzane na wystawach spedzaja choc 20min miesiecznie na forach a tym bardziej nie zawsze same maja czas na to zeby spotkac kogos kto ma chocby wiedze ksiazkowa na nasz temat.
Jestem jak najbardziej ZA zrobieniem mapki sam od prawie roku podaje pod nickiem województwo i miasto z ktorego pochodze. I zauwazyłem ze nie dało to zadnego efektu.

Co do zainteresowanych a interesujących sie (tu owszem szuflandia =]) mam natreta ktory bedzie was sie pytał o 100spraw na gg i jak wkoncu spedzicie pol dnia na wytlumaczeniu mu problemow zauwazycie ze zada te same pytanie na 2 innych forach bo chce sie upewnic i widzisz ze zmarnowales pol dnia na kolesia ktory wogole nie czytal tego co pisales. I zaraz znow pisze o tym samym do cibie na gg. Tragedia. Wiem ze jestem ostatnio dla poczatkujacych okrutny ale kazdy jest czlowiekiem i jego cierpliwosc wysiada.

Mapka dla mnie pomysl dobry.
Efekty??
Ocenimy po moze... roku dzialalnosci.
8-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-13, 20:16   

Bolas

Ty to już nie owijaj , tylko wskakuj do Nas na mapkę :-D . Szczególy - w tym temacie. My z White'm juz tam jesteśmy , a Szef dołączy po wakacjach.
A co to się z AniąDorotką stało ? Jakoś dawno jej nie czytaliśmy... :shock:
 
 
Adek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:17   

Ania miała 2 dni temu urodziny moze jeszcze baluje? :-P
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:19   

Zapraszamy Bolas zapraszamy
Jak narazie -jak widać te profile są skromne -ale ja juz po mały zaczynam pracować nad rozbudową - no i zdjeciami drzewek oczywiscie -z czasem sie zrobi -no i oceni pomysł po roku moze troche dluzej -myśle ze moze wypalić

Słyszycie ludziska? dawać foty !
A Ania zapewne zrobiła sobie wolne i wybyła na jakąść ciepłą wyspe -bo pewnie jej sie znudziły nasz Polskie i zmienne klimaty -i drzewka
Pewnie lata po wyspie z łopatą wykopując tropikalne gatunki - i zastanawiająć sie "jak ja to biedna pomieszcze"
:-P
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:20   

Dajcie kobiecie spokoju troche palce jej spuchly od klepania w klawisze i jest na wakacjach
:-D
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:21   

No tylko się na chwilę odwrócę i już mnie obgadują! :shock:
Miałam po prostu dłuuuuugo wyczekiwany urlop (już nie pamiętałam jak to jest) a teraz mam utrudniony dostęp do sieci (i nie mam gg...) .

PS. Adek, dzięki za życzenia!
:oops:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-13, 20:24   

A tam zaraz obgadywać
martwiliśmy sie o Ciebie -jak o siostre
a Ty nie dawałaś znaków zycia ;-(

Mapa sie rozrasta -ale nadal jestem w biednej sytuacji - bo na wschodzie sam powiewam no nic moze was odwiedze kiedyś :-)

No ale jak narazie widze zdjecia osób a nie drzewek -no co jest?
Ja narazie wstawie zdjecia robione z telefonu -tak mozecie mnie opierdzielić za to -ale nie mam narazie jak zrobić tych zdjec
No i rozumiem ze wychodowanie drzewka zajmuje -sporo czasu -dlatego i ja kurduple moje powklejam -a nie rasowe Bonsai

Bolas podoba mi sie ten twój wysoki jalowiec -troche długi pień -i czyżby on nie tracił pionu? ale jest gisior -na wystawe sie nadaje jak nic -kiedys bede dumny -jak stworze takie cudo
Jakbyscie mogli to odrazu piszcie jaki to gatunek drzewka -i mniej wiecej date jego kupna,pozyskania ....... albo ile ma latek

No nic pozdrawiam -i ide robic zdjeciA ;]
:-P
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-13, 20:25   

White

Uważam , że to co wkleimy do naszych profilów powinno jednak spełniać pewne podstawowe kanony wyglądu drzewek bonsai. Powinniśmy chyba raczej traktować to jako przegląd osiągnięć , które przekroczyły juz pewien minimalny próg. Rzecz w tym , że oglądac to mogą różni ludzie , mneij lub bardziej wtajemniczeni , a co gorsza rozpoczynający dopiero swoja przygodę z bonsai. Źle byłoby , gdyby ktoś oglądając nasze fotografie nabrał błędnego wyobrażenia na temat sztuki bonsai , nie pojmując że ogląda właściwie dopiero "materiał roboczy". Moim zdaniem niezbędnym minimum w naszych profilach powinny być zdjęcia okazów w stanie podobnym do prezentowanego na zdjęciach Bolasa.

Co do naszych wielu pre-bonsai'ów - o wiele lepiej byłoby więcej udzielac się z nimi na forum , tworząc historie formowania drzewek , gdzie nawet laik rozpozna kontekst i zorientuje się że ma do czynienia z prezentacją "drogi" do osiągnięcia zamierzonej formy.

8-)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-13, 20:27   

No to zrobimy mały test. Zamieszczam zdjęcie ficusa. Waszym zdaniem wystrczająco "gotowy" do zamieszczenia w profilu?



Jak to ocenić? Kto może powiedzieć, że jest obiektywny? Chyba tylko twórca drzewka wie ile jeszcze brakuje do zamierzonej formy? Temat już popruszliśmy nieraz i nie wydaje mi się, żebyśmy mogli znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ale dyskusja może nas do tego przybliży.
:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group