Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poradnik
Autor Wiadomość
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 12:38   

Radolos napisał/a:
Myślę, że robienie takiego poradnika w forum to niezbyt dobry pomysł. Ludziom się nie chce czytać tak długich postów. Oczywiście ktoś, kto bardzo chce się czegoś dowiedzieć - będzie czytał, ale powtarzające się posty nie znikną.


Dlatego nawet dla garstki osób nawet gdyby było ich 5 to według mnie warto taki poradnik napisac a dlaczego?? Bo osoba, która przeczyta obszerny poradnik (a nie będzie walic po 20 postów z pytaniami dziennie) znaczy, że zabiera się za bonsai w miarę poważnie, bo ktoś kto jest ciekawy wiedzy na ten tamat i dużo czyta kwalifikuje się do takiego grona. Bo ludzi, którzy nic nie czytają a tylko zakładają tematy z problemami jest na forum masa a za pół roku taka osoba znika z forum bo zapomniała podlac krzaka i niestety poszedł do śmieci i słomiany zapał gdzieś tam ulotnił się, a ten pierwszy człek dużo czytający dobrze się opiekuje swoim drzewkiem, widzi jak ono rośnie zostaje na forum, zostaje w bonsai i z biegiem lat poszerza grono doświadczonych.

Dlatego dla takiej persony - nawet pojedynczej, warto pisac poradniki... :jupi: :spoko:
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-02, 12:42   

I tutaj w pełni zgadzam się z Sopelem.

Temat nico się rozdwaja , bo w innym wątku właściwie maglujemy coś nawiązującego, więc zachęcam do zajrzenia równeiż tutaj...

http://www.przyjacielebon...opic.php?t=5223

:-)
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-02, 13:12   

No to jeśli zaczniemy jeszcze opisywać outdoory do nie ma takiej możliwości żeby taki poradnik napisać. Skoro są monografie do np. Pinus sylvestris, Juniperus rigida, które mają po 200-300 stron to powiedzcie mi jaką wiedzę chcecie zawrzeć w poradniku? Chyba tylko elementarną, która pokrywać się będzie z gatunkami "domowymi", ale wola Wasza, piszcie. Z chęcią poczytam.
_________________
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 13:37   

Ronin to ma by poradnik dla początkujących poruszjący główne aspekty uprawy nie taką szeroką wiedzę... Nie wiem ja doświadczony nie jestem ale wydaje mi się, że troszkę to wszystko wyolbrzymiasz... ;-)
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-02, 13:41   

No skoro poradnik dla początkujących to piszmy bzdury niepoparte czymkolwiek, a najlepiej poparte stwierdzeniem "mnie się udało więc tak możesz zrobić". Zastanawia mnie tylko przedział wiedzy, jaka miałaby być zawarta w nim: to napiszemy, a to nie, bo coś tam. Konkrety Panowie i Panie, konkrety, bo dobrymi chęciami i hipotezami jest ...
_________________
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-02, 15:55   

Mam nadzieję, że to jest konkret o jaki ci chodzi...

http://www.przyjacielebon...opic.php?t=5235

Oczywiści eartykuły które muszą powstać nie ograniczają się jedynie do pisania na temat gatunkówi ich wymagań. Potrzebne są równeiż artykuły w ujęciu ogólnym, ale dotyczące konkretnego zagadnienia związanego z uprawą bonsai.
Przykładem tak skonstruowanego artykułu jest na forum chociażby artykuł o podlewaniu
http://www.przyjacielebon...opic.php?t=1850

Inne artykuły tematycze powstawałyby w oparciu o podobne zasady. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tej materii np: sposoby formowania i cięcia iglaków, sposoby formowania i cięcia liściaków, wykonywanie jin, odkład ziemny, odkład powietrzny, przesadzanie, yamadori - mity i fakty, tanuki, sposoby poprawy wyglądu nebari, podłoża - skład i właściwości, itp itd...
 
 
Rafał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 19:17   

dokładnie o to chodziło.
Dziś się źle czuję więc już nie będę czytał ale jutro zrobię to z pewnością
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2008-11-03, 08:34   

Ronin pardom za moje posty na innym forum, to chodzi oto o czym tu piszemy.
Przeczytałem wszystkie wasze posty uważnie i taki poradnik był by fajny ale bardzo bardzo trudny do napisania. Daje przykład, ktoś zadaje pytanie " jak rozmnożyć jałowca" nasuwa się tysiące pytań jaki jałowiec, jak chce rozmnażać, czym dysponuje (mieszkanie, balkon, ogród szklarnia). Młodzi się nauczyli zadać pytanie na forum najprościej, nie potrafią poszukać, są księgarnie (ale za 50 zł mają dwie roślinki które zamordują ale wydać na książkę to szkoda), są biblioteki, czytelnie. Ja przez 5 lat prosiłem znajomego o książkę "SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE" z 1971 i wyprosiłem. :jupi: :jupi: :jupi:
Ostatnio zmieniony przez slowikp 2008-11-03, 08:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-03, 15:26   

Sopel, masz rację, ale jeśli dział o hodowli będzie lepiej rozbudowany to taki poradnik na forum będzie niepotrzebny. Oczywiście warto będzie go i tak utworzyć. Zatem powodzenia ;-) . Oby tylko był przejrzysty i czytelny. A najlepiej jakby pisała go tylko jedna osoba, żeby gatunki były poukładane alfabetycznie w jednym poście, a inne wysyłały jej swoje projekty różnych gatunków.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-03, 18:26   

Rodolos
Włąśnie takie są założenia. Artykuły w trakcie powstawania otaczałbym opieką edytorską i weryfikował je wspólnie z autorami, aby wszystkie miały docelowo jakąś jednolitą formę.
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-04, 14:57   

No i bardzo dobrze :spoko: . Jak najbardziej popieram :-) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group