Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poradnik
Autor Wiadomość
Rafał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:18   Poradnik

Wiadomo że forum ma wielu fachowców w dziedzinie bonsai.
Ci właśnie fachowcy mogli by stworzyć poradnik gdyż jest to nudne czytanie tych samych problemów a także można by zaspokoić wiedzę.
Np temat : Tworzenie nebari.
i opisac w jaki najlepszy sposób można by takie nebari uzyskać.


Ja jako że jestem na tym forum od pewnego czasu ( drugie konto niestety ) i nadal nie wiem jak zrobić efekt martwej gałęzi takiej jak na gałęzi
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:28   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 07:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:30   

W zasadzie wog ma rację, fachowcy mają i tak pracy po uszy. Ale sama inicjatywa na pomysł - pierwszorzędna. :spoko:
Ostatnio zmieniony przez Jacek Wakuluk 2008-10-30, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rafał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:40   

Może i macie rację no ale jest wiele tematów z drzewkami kupionymi w marketach i ludzie pytają jaką formę dla tych drzewek nadać
albo
żeby zmniejszyć liście się odcina blaszkę liściową czy w ogóle coś innego
Jest wiele pytań na które odpowiadamy a gdyby napisać taki poradnik to każdy bez zadawania takich pytań by wiedział o co chodzi
 
 
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:47   

To by była fajna sprawa. Gdyby tak każdy użytkownik odpowiedział na jakiejś pytanie (pod czułym okiem moderatorów żeby źle nie było) i od razu na nie odpowiedział to mogłoby wypalić. I zamiast odpowiadać setny raz na pytanie jak gleba do karmony itepe, dałoby się raz odpowiedz i loozik :P Powtórzę się, ale inicjatywa to :spoko:
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-30, 20:56   

Inicjatywa owszem, ale pomysł nierealny, właśnie z tych powodów jakie napisał pan Grzesiek. Brak czasu jest tu czynnikiem dominującym, a gdy chęci również brak to nie ma szans na napisanie czegokolwiek. Sam dałem inicjatywne żeby napisać instrukcje dla młodych "siewców" i jaki był odzew? Zerowy. Poza mną nikt nie napisał czegokolwiek. Przesłałem Szefowi instrukcje do ponad 700 gatunków (słownie siedmiuset!!!), z podanymi terminami zbiorów nasion, metodą stratyfikacji, okresem siewu. Fakt nie był on mojego autorstwa, ja go jedynie zmodyfikowałem nieco w sensie dopasowałem na nasze potrzeby. Był to artykuł pana Adama Łapota, wybitnego dendrologa, do którego pofatygowałem się napisać z prośbą o udzielenie zgody na wykorzystanie owego artykułu. Zgodę otrzymałem, przesłałem wersję, jaką myślałem, ze umieszczą na forum. Jednym słowem wszystko było już uzgodnione, zarzekłem się o poinformowaniu pana Adama o zakończeniu prac i umieszczeniu artykułu na forum w celu weryfikacji naszej umowy. Wstawiłem artykuł, ale niestety wystąpił jakiś błąd na forum i nie mogłem wstawić tabeli w formie w jakiej była. Konsultowałem to z Szefem i miało być wszystko załatwione. Szef prosił mnie o dopisanie nazw łacińskich do tego artykułu - czyli dopisanie 700 nazw łacińskich- na co się zgodziłem, ale widząc zaangażowanie w temat stwierdziłem, że nie ma sensu, nie ma dla kogo tego robić skoro wszyscy kładą na to... Dlatego też była to moja ostatnia inicjatywa na tym forum. Przykro mi, ale ja też mogę powiedzieć, że nie mam czasu i się wypiąć. Ja to już wiem, a to czego nie wiem to doczytam i dopytam. Do tego dochodzi wdzięczność niektórych z Was drodzy forumowicze. Przykładem może być chociażby mój post na forum Polskiej Asocjacji Bonsai, w którym to zamieściłem kilkadziesiąt nazw japońskich do słownika. Były oczywiście słowa uznania, ale pierwsza odpowiedź na niego była krytyczna. Aż chce się cokolwiek robić.
Dlatego przyłączam się do opinii pana Grześka: idźcie sobie na warsztaty i się pytajcie jak czegoś nie wiecie, może Wam powiedzą.
_________________
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:57   

TO wymagało by parwdopodobnie zorbienia nowego działu, postawienia w temacie pytania i odpowiedzi osob które się na tym znają.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2008-10-30, 21:33   

To co tu robicie (W TYM TEMACIE :!: ) poprzez samo jego założenie już pokazuje jak będziecie (zwracam się do osób poszukujących informacji czyli głównie początkujących) z takich artykułów korzystać...
http://przyjacielebonsai....7be5d36e3812737
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Rafał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-31, 13:45   

Ogrodnik może i masz rację że już taki dział jest ale on jest ogólny.
A mi chodzi żeby do tego działu robić nowe tematy.
Miało by to na celu poszerzenie wiedzy amatora.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2008-10-31, 16:29   

A kto zabrania :?: Do tej pory te artykuły pisali głównie moderatorzy. Ale użytkownicy przecież też mogą zrobić artykuł i nam go podesłać. O tym co zrobił Maciek pierwszy raz słyszę :!:
Tak więc jeśli ktoś by chciał to już by coś takiego zrobił, a jeśli nie zrobił to znaczy, że mu się nie chce...
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-31, 19:29   

PIerwsze słyszysz, ponieważ konsultowałem to z Szefem i Olonem, ale widać temat nie był jakoś szczególnie potraktowany skoro nawet o nim nie wiesz. Poza tym temat jest i był na forum i to co wstawiłem nadal chyba widnieje w nim, ale masz racje nie chce mi się...
_________________
 
 
Rafał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-31, 19:37   

700 gatunków to dużo a jeśli temat jest to powinien zostać przeniesiony do działu o wiedzy ogólnej czy jak tam to zwał. Na pewno jest wiele osób które chcą zacząć od nasion a nie kupować drzewko a informacji w Googlach jest mało

Zapraszam Szefa do tego tematu niech się wypowie co o tym sądzi.

ADMIN jr: Oto link do dyskusji na ten temat.
http://www.przyjacielebon...opic.php?t=4393
Z mojego punktu widzenia sprawa faktycznie "utknęła", jednak nic mi nie wiadomo o dalszym dialogu między szefem a roninem.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-11-02, 10:59   

Sprawa wysiewu utknęła z jednego, ważnego dla mnie powodu. Rozmawialiśmy o tym, że masz pozwolenie na zamieszczenie materiału, no co poprosiłem Cię o namiar do autora tego opracowania w celu potwierdzenia zgody (nie chodzi o to, ze Ci nie wierzyłem, po prostu jesli umieszczam coś na swoim serwerze to chce miać maila ze zgodą na swojej skrzynce). Niestety nie dostałem żadnej odpowiedzi od autora.

Druga sprawa- poradnik. Oczywiście, że jest to świetny pomysł, jakiś zalażek takiego działu już stworzylismy. spójrzcie jednka na nowe watki. W co drugim jest pytanie, jak podlewać, jak nawozić, jakie sa podstawowe wymagania najczęściej spotykanych gatunków. Prawda jest taka, że mało kto to czyta.

Nie oznacza to jednak, że rozbudowa działu nie ma sensu, w moim przekonaniu to jedyna droga do ograniczenia powtarzających sie postów. Każdy, kto ma wiedze i ochote sie nia podzielić w postaci artykułu, jest dla nas skarbem. Niestety jak na razie (poza mod teamem), nikt nie przesłał nam czegos podobnego. Nie ukrywam, ze do działu wstawiamy teksty, które mają juz pewnien poziom, a informacje sa pewne i sprawdzone, wiec przesłanie przepisanej ksiazki to nie do końca to.

Być może spotkaliście z dośc świeżą książką Normana, na tym poziomie poradnika robic z pewnościa nie będziemy.

Czas i ilośc chętnych do takiej pracy sa niestety przeszkodami w rozwijaniu poradnika.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-02, 12:13   

No chyba, że tak. Ja sm czekałem na odpowiedź około miesiąca, może ponów prośbę. Jest rzeczą oczywistą, że musiałeś to sprawdzić ze względu, że Ty za to odpowiadasz prawnie więc zero ciśnień. Wprawdzie masz kopię maila wysłanego do mnie, w którym pan Łapott wyraża zgodę, ale nie wiem czy to wystarczy-pewnie nie. Jeżeli sprawa ruszy do przodu to mogę napisać te łacińskie nazwy, ale tylko z jednego powodu-dałem słowo, że to zrobię a jestem do granic obrzydzenia stanowczym i słownym człowiekiem. Natomiast żeby zrobić coś więcej to muszę zobaczyć czy jest dla kogo pisać i najważniejsze z kim. Teraz Armin coś próbuje zdziałać i życzę mu jak najlepiej, ale cieniutko widzę powstanie tego poradnika. Uczciwie zapytałem kto go napisze, jakie osoby? Ty? Olon? Jacek? Wog? Patryk? Robert Błądek?Seedkris? Bix, który od dłuższego czasu jeż nie wpada na forum? Masz jeszcze jakieś propozycje odnośnie autorów? Chyba tylko te osoby mają pojęcie o tym, bo reszta to jedynie co wyczyta na forach a z praktyką cieniutko. Jest jeszcze kilka osób, które się jedynie pojawiają na forum, ale nie zabierają głosu więc one też odpadają. Ja się nie piszę, ponieważ jak ciągle podkreślam, że nie siedzę w indoor'ach, bo mnie nie interesują więc praktyki zero, a wiedza merytoryczne, nawet jeśli będzie ona wybijać się ponad przeciętność, to nie wszystko. Zatem kto? Czekam na propozycje.
_________________
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 12:14   

Myślę, że robienie takiego poradnika w forum to niezbyt dobry pomysł. Ludziom się nie chce czytać tak długich postów. Oczywiście ktoś, kto bardzo chce się czegoś dowiedzieć - będzie czytał, ale powtarzające się posty nie znikną.

Trzeba rozbudować dział o hodowlach.
Gatunki powinny być wyraźnie oddzielone i poukładane alfabetycznie z nazwami łacińskimi w nawiasach (najlepiej, żeby można było przełączyć ułożenie wg nazw polskich i łacińskich jednym przyciskim :-D ). Podział na indoory i outdoory zlikwidować, a w opisach samych gatunkach napisać "outdoor"/"indoor".
Opis powinien być podzielony na: charakterystyka, hodowla, podlewanie, nawożenie, gleba, przesadzanie itp. itd. etc.

Do tego potrzeba dużo pracy i chęcie, wiem, ale to znacznie ulepszy stronę i zmniejszy się ilość powtarzających sie postów. ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group