Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kształtowanie buka
Autor Wiadomość
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-18, 21:08   Kształtowanie buka

Otrzymałem w prezencie buka. Ze względu iz w kształtowaniu buka nie mam doświadczenia proszę o wypowiedzenie swojej opinii o nim i udzielenia rad, jak z nim postępować, sposób cięcia. Na doniczce zaznaczyłem strzałką jego przód, tak mi sie wydaje,że jest najodpowiedniejszy.
 
 
zak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-18, 21:19   

a fotka gdzie?:)
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-19, 07:54   

Przepraszam, za chwilę zdjęcia będą,
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-03-19, 09:25   

Zanim dasz zdjęcie.

Buka zagęszczaj poprzez cięcie nowych odrostów zostawiając 2-3 listki. Wieksze rany zabezpieczaj pastą.

Drutowanie najlepiej na koniec lub poza okresem wegetacyjnym wtedy masz mniejsze ryzyko wrastania się drutu. Jak dasz zdjęcia napewno ktoś podpowie jaka forma bedzie mu pasować i co z nim zrobić :)
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-19, 14:26   

Oto obiecane zdjęcia, przepraszam za zwłokę. Zdjęcie Nr.1, strzałką zaznaczyłem przód, wydaje mi sie najodpowiedniejszy
 
 
zak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-19, 15:09   

nie znam sie na konkretach, ale z tego co widze, ma znakomity kształt :)
podoba mi sie :D

pozdro
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2008-03-19, 15:32   

Pozwoliłem sobie zrobić wirta, sory za jakość... to tak na szybko co ja bym zrobił.

Tak bym ciął:
http://img120.imageshack....38669538qw7.jpg

Takie coś bym chciał uzyskać:
http://img120.imageshack....22298814ij5.jpg
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-19, 16:26   

A czy nie lepiej przyciąć mu dość drastycznie gałęzie na 0,5 cm i czekać aż wypuści nowe. Pan Jacek Grzelak opisał jak budować koronę u derenia właśnie w ten sposób. Sam jestem ciekaw czy można tę metodę zastosować na buku. Materiał bardzo mi sie podoba. :spoko:
_________________
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-19, 19:47   

carol1, bardzo dziękuje za podpowiedź. Myślałem właśnie o czyms takim lecz nie byłewm do końca pewien czy akurat będzie to odpowiedni pomysł. Nie mniej w dalszym ciągu oczekuję na sugestie i wypowiedzi. Również Pana Jacka Grzelaka. Czytałem jego wiele wypowiedzi, były trafne i uzasadnione.
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-19, 19:54   

Pozwolę się włączyć. Mam prawie przygotowanego buka i wygląda podobnie tylko, że ma rozbudowaną górną część korony. Masz tu link, może warto poczekać
http://www.przyjacielebon...opic.php?t=3735
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-19, 20:06   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 06:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-03-19, 20:14   

Materiał w zasadzie jest taki sobie, nie wiem co w nim widzicie. Po pierwsze - dwie dolne gałęzie wyrastają na tym samym poziomie, tworzy ci się krzyż - niedopuszczalna rzecz. Po drugie zobacz gdzie zaczynają Ci się na nich pierwsze rozgałęzienia - zieleń daleko od pnia będzie i musiał by być bardzo szeroki - nieproporcjonalnie do raczej cienkiego pieńka. Dalej - wyżej masz grubsze gałęzie niż niżej i to też będzie wyglądało źle. Wniosek - powinieneś go na prawdę radykalnie ciąć, ale przez internet ciężko będzie poradzić.
Pokażę Wam co zostało z mojego graba po wstępnym przycięciu na warsztatach z Markiem Gajdą.

_________________
Damian S.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2008-03-19, 20:38   

Witam. Obserwuje waszą dyskusje i pozwoliłem sobie wyrazić swoją opinie. Najbardzej podoma mi się propozycja wog'a tylko obniżył bym buka o jedną partie gałęzi. Ale ile głów tyle pomysłów. ;-)
 
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2008-03-19, 21:19   

Zbigniew, ja jestem początkujący, ja widze proste rozwiązanie :) Wog pokazał również ciekawe rozwiązanie, podobają mi się takie drzewa, Fidelpatcha chce budować od nowa. W sumie proponowałbym zacząć od tego co proponuje Fidelpatcha i mocno pociąć drzewko, a potem budować aby zieleń była blisko pnia. Teraz tylko zostaje pytanie czy wybierzesz mojączy Wog`a propozycje :)
Faktem jest też że są tam 2 gałęzie wyrastające z tego samego poziomu.
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-20, 10:10   

Cześć.Do chwili obecnej nie jestem zdecydowany który sposób wybrać. W każdej wypowiedzi zawarte sa słuszne uwagi, zasługujące na przemyślenie. Na ta chwilę skłonny jestem przychylic sie do propozycji wog'a, a to dlatego, że; buk będzie miał kształt najbardziej przypominający właśnie kształt tego gatunku / tak mi się wydaje, a o to przecież w bonsai chodzi/.EnDiK'a propozycja obniżenia drzewka o jedna partię gałęzi jest warta zastanowienia / zmieni się proporcja/.Fidelpatcha ma rację, gdyż jeżeli zieleń będzie tylko na końcach gałęzi i to oddalona od pnia będzie to nienaturalne, czyli mocne cięcie?.Dobrze ,że jeszcze nie ruszyła wegetacja / buczek stoi w ogrodzie/ to mam jeszcze troszeczke czasu, zobaczymy co powiedzą inni lub ktoś z już wypowiadających sie będzie miał jeszcze jakies uwagi?Aha, po cięciu oczywiście przesadzić?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group