Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karmona drobnolistna - mączniak
Autor Wiadomość
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-18, 12:40   Karmona drobnolistna - mączniak

Witam

Od dłuższego już czasu(jakieś dwa miesiące) męczę się z mączniakiem na mojej karmonie. Polecono mi oberwanie chorych listków i pryskanie co 7-8dni chemią (stosuję Amistar 250SC) i tak też robię a listki obrywam co 2 tygodnie te które mają ślad mączniaka, na dodatek karmona wogólę nie dostaje prysznica od 2 miesięcy, nie ma tacy z keramzytem ani nic (powiedziano mi, że mączniak lubi wilgoc i szybciej się w niej rozwija więc lepiej ją roślinie maksymalnie ograniczyc i tak też robię) i to nic nie pomaga, ciągle na starszych listkach po jakimś czasie pojawia się to badziewie...

Karmona na szczęscie znosi to bardzo dobrze, bo liście nie opadają, są zielone, nowe pędy rosną (niektóre nawet 0,5cm na dobe) oczywiście drzewka nie nawożę...
Poradźcie mi jak to zwalczyc, nadmienię, że żadnych innych roślin nie mam w pokoju gdzie stoi drzewko... a w najbliższym czasie (parapet duży) chciałbym sprawic krzakowi sąsiada ale na pewno po czasie zarazi się czy tak??

pozdro i proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-23, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-18, 13:26   

Spróbuj zastosować któryś z tych środków , a najlepiej naprzemiennie wszystkie : Nimrod , Folicur , Falcon :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-18, 13:40   

ok dzisiaj polecę i kupię wszystkie 3:) ale takie coś jak obcięcie zarażonych gałęzi nie będzie konieczne mam nadzieję?? bo w jakims wątku o mączniaku coś takiego przeczytałem... :-o
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-18, 13:43   

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby , lecz z poprzedniego opisu wnioskuję że nie :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-18, 14:09   

hmmm... wiesz ja tą karmonę kupiłem już z mączniakiem na początku nie było go dużo... nie leczyłem krzaka bo nie wiedziałem, że to mączniak - myślałem, że to kurz lub osad z kamienia dopiero później mi coś zaczęło podpadac i zabrałem listki do dużego centrum ogrodniczego i tam stwierdzono, że to zdecydowanie mączniak. Roślina miała już wtedy około 40-50% liści pokrytych tym badziewiem w mniej lub bardziej zaawansoanym stopniu... i od tamtej pory z tym walcze... (czyli już jakieś 2 miesiące) ;/

Teraz wiadmo staram się sukcesywnie co 2 tygodnie zarażone liście obrywac w miejscach których pojawiają się młode liście wyglądające zdrowo dopiero po jakimś czasie grzyb się na nich pojawia...
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-18, 18:05   

niestety w 4 ogrodniczych żadnego z tych preparatów poleconych przez Ciebie Nie dostałem... :/
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-18, 21:19   

To może spróbuj dithane , i rovral , co prawda są ona na szarą pleśń , ale może diagnoza była błędna :roll: ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-18, 23:28   

jutro wstawię fotkę liścia ze zbliżenia myślę, że będzie widac dokładnie jak to wygląda...

dzięki Jacku za aktywnośc ;-)
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-19, 21:00   

no więc zamieszam foty jak to wszystko dokładnie wygląda, myślę że widac wszystko jak na talerzu a jak nie to pisac i wtedy zamieszczę foty o większej rozdzielczości na jakimś serwerze i będzie można zbliżyc lepiej jak lupą na żywo :P

wstawiam zdjęcia pokolei jak wyglądają jakby poszczególne stadia rozwoju tego badziewia na liściu i proszę o diagnozę czy to na 100% mączniak z góry dzięki :spoko:
Ostatnio zmieniony przez Sopel 2008-09-19, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-19, 22:17   

Masz tu linki , sam porównaj , aha tam są też inne środki , więc spisz sobie je , a na pewno coś w sklepie znajdziesz

http://images.google.pl/i...ficial%26sa%3DG
http://images.google.pl/i...ficial%26sa%3DG
http://images.google.pl/i...ficial%26sa%3DG
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-23, 19:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-20, 00:18   

ale na tych fotach nie ma za bardzo zbliżeń i nie mogę się przyjżec... i takiego jakby szarego piasku na żadnych nie znalazłem... ;/
 
 
darkeuphoria 
Ela J.


Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 25 Sie 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-20, 00:50   

Oglądając zdjęcia mączniaka prawdziwego od razu przyszły mi do głowy poniższe pytanka.
Jeśli w ogóle można na nie odpowiedzieć jednoznacznie, to mogą być pomocne przy diagnozie :huh:

Czy biały nalot da się łatwo zdrapać?
Czy przypomina coś suchego, pod paznokciem kruszącego się i odpadającego?
Czy może "rozciera się" jak coś bardziej wilgotnego?
No i na koniec, czy bez wysiłku schodzi pod wilgotnym wacikiem, czy trzeba użyć "siły" aby "doczyścić" blaszkę listka?
_________________
Ostatnio zmieniony przez darkeuphoria 2008-09-20, 00:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-20, 01:06   

Cyba wiem o czym myślisz :roll: :-P nalot wapienny z wody :?: Myślę że to raczej nie jest to . walka z chorobami grzybowymi jest dość trudna , mimo to po opryskach listki zarażone powinny przynajmniej obsychać (zahamowanie rozwoju choroby ) , bowiem tylko w taki sposób możemy z tym walczyć , grzyb pozostaje nadal na roślinie , jednak jego rozwój jest zastopowany , a roślina bez przeszkód powinna rozwijać się nadal , jednak ważną rzeczą jest , by pamiętać o regularnych opryskach , aż do całkowitej wymiany przez roślinę zarażonych liści na nowe , na których nie możemy dopuścić do dalszego rozwoju patogenu :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-20, 11:51   

to na pewno nie jest nalot wapienny bo od ponad 2 miesięcy jak można przeczytac w 1 moim poście nie wykonuję żadnego prysznica w celu zwiększenia wilgotności dlatego nalot ten nie miał by się z kąd wziąśc.

W odpowiedzi na Twoje pytania darkeuphoria, u mnie sprawa wygląda tak, iż ten cały nalot jest suchy coś w stylu właśnie mąki jak sie przejedzie palcem ściera się z liścia praktycznie do czysta...

Jacku ja robię opryski regularnie co 8 dni Amistarem (narazie mam tylko ten jeden środek) i żadne liście nie obsychają ani nie opadają... dlaczego? dlatego że obrywam zarażone liście czy może diagnoza jest zła?? Ja już sam nie wiem... zgadza się to że roślina dalej się rozwija i to w dośc normalnym tempie, przyrosty pędów są dośc spore... ale nowe liście mimo oprysków również zarażają się tym czymś wolniej bo wolniej jak są opryski ale też je bierze...

Czy to jest na pewno mączniak prawdziwy?? Bo bez pewnej diagnozy nie wiem jakie środki dokupi bo jeśli to mączniak to na siłę znajde jeszcze jakieś 3 inne środki i co tydzień innym będe pryskał i po czasie musi to badziewie zniknąc...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group