Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Światło
Autor Wiadomość
Michał77
[Usunięty]

  Wysłany: 2008-09-03, 23:40   Światło

Pewna osoba która zajmuje się sztuką bonsai od naprawde długiego czasu, przy kupnie drzewka mnie sprostowała, że roślinka NIE MA MIEĆ DUŻO SŁOŃCA, TYLKO ŚWIATŁA.
Prosiłbym autorytety naszego forum o wypowiedzi na ten temat, ponieważ często czytam na forum , że roślina powinna mieć dużo słońca ( posty czytane latem ), a nie światła. Sam się zająłem bonsai wiosną tego roku i mam minimalne doświadzczenie (prowadze roślinki zakupione, sam nic nie wyginałem), więc się nie wypowiadam, jak ktoś komuś radzi wystawić drzewko na słońce, lub zapewnić dużo słońca. Mam nadzieje, że ten temat się spotka z dużym odzewem, to by pomogło wielu początkującym.
 
 
Akamaru
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-04, 00:05   

Drzewko powinno mieć dużo światła, czyli stać w jasnym miejscu.
Dobrze jej zrobi jeśli będą na nią padać bezpośrednio promienie słoneczne ale nie w te najgorętsze dni.
Upalne słońce i tzw. "patelnia" może przynieść więcej złego niż dobrego :)

Trzeba również wziąć pod uwagę zapotrzebowanie gatunkowe.
Jedne gatunki lubią mniej słońca a inne więcej. Wystarczy zagłębić się w lekturę i to wyczytać.

Myślę, że to wszystko na ten temat i nie ma co się nad tym rozwodzić.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-04, 09:01   

Słonko ma działanie uzdrowicielskie , tak dla roślin , jak i dla wielu żywych organizmów , lecz jak wszystko w nadmiarze może szkodzić , dla drzewek trzymanych w mieszkaniu duże znaczenie ma też szyba , która często wzmacnia jego działanie , oraz stopień wilgotności powietrza w mieszkaniu , dlatego w najgorętsze dni dobrze jest zapewnić drzewkom lekkie zacienienie (nie mylić z wstawianiem roślin w głąb mieszkania ) można drzewko przysłonić nieco inną , większą rośliną , lub przymocować do szyby tasiemki , papierowe , bądź też wstążki , w taki sposób by po drzewku wędrowały promyki słoneczne , a nie było całkowicie nasłonecznione . Jednak zaznaczam iż jest to na stosunkowo krótki okres w lecie , w pozostałą część roku powinniśmy zapewniać roślinie słonka jak najwięcej , zwłaszcza zimą , bowiem wówczas i tak jest go zbyt mało . Ta sama zasada dotyczy również drzewek trzymanych na zewnątrz , dobrym rozwiązaniem jest zakładanie tzw. cieniówki siatki dostępnej w centrach ogrodniczych , lecz i tu jedynie w okresie od połowy maja , do połowy sierpnia , lub końca lipca . W taki sposób cieniować należy zwłaszcza drzewa liściaste , iglastych to nie dotyczy , a zwłaszcza nie powinno się cieniować sosen :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2008-09-04, 21:32   

Michał77 napisał/a:
Pewna osoba która zajmuje się sztuką bonsai od naprawde długiego czasu, przy kupnie drzewka mnie sprostowała, że roślinka NIE MA MIEĆ DUŻO SŁOŃCA, TYLKO ŚWIATŁA.

Czy słońca czy światła tu chodzi o to samo,mianowicie o to żeby roślina miała dostateczną ilość światła kture zapewnia słońce,żeby sztucznie zapewnić taką ilość światła jake daje słońce potrzebne są bardzo mocne żarówki kture napewno mało nie kosztują,a i energi elektrycznej sobie nie skąpią.Prawdę mówiąc nawet najlepsze żarówki nie dadzą roślinie tego co daje słońce i tak jak napisał Jacek Grzelak"słonko ma działanie uzdrowicielskie".Mówiąc dosłownie to niby skąd ktokolwik/cokolwiek ma mieć dużo słońca? jak je sobie weźmie? :wow: ;-) :-D
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-09-05, 12:05   

Ja chciałbym się podpiąć.

Czy rośliny muszą mieć też zapewniony dostęp do promieni UVB i UVA?? Pytam bo szyby blokują UVB w dużym %
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-05, 13:15   

Wyciagnij wniski z faktu, że rośłiny od przynajmniej dziesiątków lat sa uprawiane na parapetach okiennych, za szybą i żyja. Nie wspomnę o szklarniach lub cieplarniach bez sztucznego oświetlenia, zbudowanych z szyb lub z folii pod którymi rosną i dojrzewają pomidory.
 
 
Michał77
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-05, 20:19   

Dziekuje za odzew, wiele się nowego dowiedziałem. Rośliny pokojowe mam w większych doniczkach, a w Czerwcu widziałem jak kredą oblewali dach szklarni w której rosły pomidory ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group