Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ligustr chiński- pierwsze starcie
Autor Wiadomość
siryaro
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-09, 15:30   ligustr chiński- pierwsze starcie

Witam!!
Dostałem bonsai i chciałbym sie upewnić czy tak je należy teraz przyciąć jak na zdjęciu zaznaczyłem czy może zostawić w spokoju i niech sobie rośnie, a może jakieś bardzie drastyczne ciecie trzeba zrobić??

zdjęcie spore dlatego link:

http://img66.imageshack.u.../bonsaimsw3.jpg
Ostatnio zmieniony przez siryaro 2008-06-09, 21:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Trium
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-09, 20:14   

to nie jesty wiąz tylko ligustr chiński
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-06-09, 20:17   

Przycinamy pędy, a nie liście (z Twojego zestawu zdjęć wynika że chcesz ciąć liście na pół).

Co do pozostałych linii cięć, możesz przyciąć pędy zgodnie z tym co zaproponowałeś, a nawet niżej i na więskszej ilości młodych gałązek. Spowoduje to zagęszczenie się roślin w niedalekiej przyszłości (ten sezon). W międzyczasie postaraj się znaleźć jakąś koncepcję formowania korony, bo na razie jest ona bardzo chaotyczna. Z pewnością część gałęzi będzie trzeba w przyszłości usunąć aby uzyskać jakąś fajną formę. Trzeba to jednak robić etapowo. Zagęszczenie się korony po drobnych cięciach da Ci nowe możliwości.

Radzę odrobić pracę domową i poprzyglądac się zdjęciom drzewek bonsai o podobnie powyginanym pniu, przeanalizować na czym polega budowanie ładnej proporcjonalnej korony. U jej podstaw zawsze leży pewna grupa konarów głównych wyrastających z określonych miejsc. Popatrz i zauważ pewien schematyzm rozmieszczenia tych konarów. Zwróć uwagę, że stare drzewa mają konary opadające w dół, a masa zieleni na ich końcach stara się na powrót wędrować ku słońcu, w górę. Właśnie do takiej formy poszczególnych gałęzi powinieneś dążyć. Stworzysz tzw chmurki, czyli gęstą zieleń osadzoną na sprawiającym wrażenie sinego i ciężkiego, konarze. Im wyżej w górę drzewa, tym nachylenie gałęzi w dół - mniejsze. Aż po szczyt w którym gałązki rosną juz pod kątem w górę (tak jak w naturze, są krótkie cieńsze i lżejsze od dolnych konarów, a fototropizm każe im naginać się ku słońcu).

Analiza innych drzewek bonsai (i drzew w naturze) potrafi dostarczyć wielu informacji o tym co dalej będzie trzeba robić przy własnym drzewku. Zamierzenia co do dalszego prowadzenia drzewka warto przedyskutować z kolegami forumowiczami, jednak znacznie łatwiej dyskutuje się jeśli będziesz wiedział do jakiej konkretnej formy dążysz i w miarę dokładnie to przedstawisz.

:)
 
 
siryaro
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-09, 21:21   

Dzięki za korektę co do gatunku!!

Jeśli chodzi o liście to specjalnie zaznaczylem, że chce je przyciąć na pół, bo wyraźnie jest kilka dużo większych od pozostałych, a kiedyś czytałem, że jest to sposób na ich pomniejszanie.

Jeśli chodzi o styl formowania to jest to chyba robione na moyogi, chociaż nie jestem pewien bo nie mogę znaleźć przodu drzewka tak żeby były gałązki ułożone lewo-prawo-tył itd.

Teraz poprzycinam młode pędy i zobaczymy co będzie z tego później.

Dzięki za pomoc!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group