Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
oto grab na kolejny sezon
Autor Wiadomość
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-06-13, 19:18   

Trium napisał/a:
tak ale i tam będzie mieć wielkie korzenie jak nie wiem co,
to chyba jasne ze nie bedzie mial konarow jak kciuk , poza tym duze korzenie to przeciez nie problem , wystarczy wiedziec jak sie do nich zabrac i po problemie
Trium napisał/a:
a jeśli mugł byś to pokarz mi jakąś fotke takiego duzego krzaka z którego robią bonsaie
moze troche wlasnych checi a nie wszystko bys chcial na tace pod nosem , jest przeciez internet i stronki gdzie na pewno cos duzego znajdziesz
 
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-06-13, 19:42   

Korzenie podcinasz sukcesywnie kiedy roślina rośnie jeszcze w ziemi, dzięki temu wypuszcza nowe i tworzy bardziej zwartą bryłę. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i można taką roślinę wykopać z bryłą nie przekraczającą 0,5 metra średnicy. Ważne jest też jaką roślinę pozyskujesz. To jest grab, a z tego co jedynie czytałem (niestety u mnie te drzewa nie występują) to nie sprawia on problemów z wysadzaniem na raz czyli bez podcinania. Swoją drogą każdą roślinę możesz wysadzić na raz tylko jedna zasada-pojemnik musi być duży. Natomiast jeżeli chcesz przesadzić do znacznie mniejszego pojemnika niż np. kalfas 90 litrowy, no to niestety, ale musisz poświęcić nieco czasu na przygotowanie rośliny. Sprawa wykopywania nie jest łatwą sprawą, bo nie możesz zatasować takiej samej taktyki do wiśni, co do buka. Drzewa takie jak śliwy, wiśnie, czereśnie (domowe czy rosnące dziko) łatwiej znoszą przesadzenie i nie trzeba stosować nieraz żadnych zabiegów, podobnie jak brzozy czy jarząby. Natomiast rośliny wytwarzające silne korzenie palowe, stabilizujące sprawiają nieco zachodu. Cała sztuka polega na tym żeby roślina miała sie czym żywić po przesadzeniu. Kolejna sprawa to gleba na jakiej roślina rożnie-wiadomo przepuszczalna gleba równa się silnie rozwinięty system korzeniowy, nawet zbyt silnie. Np. pozyskiwanie dębów z podłoża żwirowatego jest nie lada wyzwaniem. Natomiast jeżeli masz glebę gliniastą gdzie korzenie mają nieco utrudniony rozwój sprawa jest prostsza. Przydałoby się żebyś poczytał o systemach korzeniowych-teoria i u jakich roślin jakie występują. Kolejną rzeczą jest samo cięcie korzeni. Podobnie jak gałęzie trzeba wiedzieć które i jak ciąć już po wykopaniu. Niestety polska literatura nie opisuje tego wiec pozostaje Ci dotarcie do literatury zagranicznej -wskazówka szukaj we włoskiej. Sądzę, że najważniejszą jednak rzeczą jest umiejętność pytania się, jak czegoś nie wiesz, bo lepiej okazać niewiedzę niż zmarnować roślinę. Sam się pytałem w tym roku odnośnie dęba i uzyskałem potwierdzenie moich przypuszczeń, które dzięki temu stały się wiedzą i dąb rośnie beż problemów.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-06-13, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trium
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-14, 06:58   

Paweł wiem że nie będze miał konarów jak kciuk ale pytam dlatego bo jeśli ja bym kiedyś pozyskiwał coś podobnego to bym wiedział,co i jak a Ronin dzięki za porade
Ostatnio zmieniony przez Trium 2008-06-14, 06:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group