Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sugeretia, początki...
Autor Wiadomość
maly_leju 
Bartosz L.

Wiek: 31
Dołączył: 11 Kwi 2009
Skąd: Lewin Brzeski
  Wysłany: 2009-04-12, 14:18   Sugeretia, początki...

Witam. Pomyślałem że jak człowiek czegoś nie zepsuje to się nie nauczy i kupiłem drzewko w markecie (moim zdaniem to sageretia)… nie było drogie ale nie chciałbym go wykończyć zaraz na 2 tygonie po zakupie (znaczy zamierzam się na nim czegoś nauczyć i nie chce go zepsuć). Pierwsze, co mi wpadło do głowy to, to aby jakimś sposobem zrobić 2 pnie z jednego, ale że nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić to pomyślałem że po prostu odegnę gałąź (tą mniejszą cieńszą) w bok; Jest za twarda aby zrobić to tylko i wyłącznie przy pomocy rąk i drutu (poza tym jest trochę poplątana z drugim pniem w koronie drzewa) a więc widziałem na forum że da się zginać nawet kilka razy grubsze gałęzie niż ta, wydaje mi się że widziałem gdzieś że można to zrobić „na mokro” tylko nie chciałbym przelać tej rośliny, więc pomyślałem że zapytam kogoś kto się bardziej na tym zna…
Może w ogóle go nie giąć… dajcie jakieś propozycje albo zaproponujcie jakiś styl w którym można by było wykonać to drzewko?!
PS.- niepokoją mnie korzenie wystające przez dziurę w doniczce, one mogą tak wystawać?
(są to zdjęcia z przed jakiegoś tygodnia (może 10 dni) i ostatnio zauważyłem że listki usychają czy może być to wina tego że że jest mała doniczka i ziemia szybko wysycha? a może nieodpowiedniego naświetlenia?

Z góry przepraszam jeśli napisałem nie w tym dziale…
_________________
Pozdrawiam, maly_leju
 
 
msegen
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-12, 18:43   

Witaj.

Na początek przesadź drzewko do większej doniczki , nie musi być to doniczka do bonsai , aby była nie za głęboka.

I jak usychają listki to przy przesadzaniu nie czyść drzewka ze starej ziemi anie nie przycinaj korzeni .

Po tygodniu powinny pojawiać się małe nowe listki.

A przycinanie i formowanie to dopiero za 2-3 miesiące od przesadzenia.
Ostatnio zmieniony przez msegen 2009-04-12, 18:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maly_leju 
Bartosz L.

Wiek: 31
Dołączył: 11 Kwi 2009
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2009-04-12, 23:03   

a co z korzeniami wystającymi przez otwór wylotowy (ceramicznej) doniczki?
widać już młode listki ale te starsze schną...
_________________
Pozdrawiam, maly_leju
Ostatnio zmieniony przez maly_leju 2009-04-12, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maly_leju 
Bartosz L.

Wiek: 31
Dołączył: 11 Kwi 2009
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2009-04-13, 00:51   

jeszcze jedno pytanie- jakie podłoże wybrać przesadzając drzewko? chodzi mi tu np o pH podłoża, czy może być to ziemia uniwersalna z piaskiem lub żwirem (jeśli tak to w jakich proporcjach, jakiej grubości żwir: gruby czy bardziej drobny)? a może jakiś inny rodzaj podłoża?
szukałem czegoś na ten temat na forum (i kilku innych forach) przez ostatnią godzinę i nic nie znalazłem (nie wiem może słabo szukałem) ...
_________________
Pozdrawiam, maly_leju
 
 
msegen
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-13, 17:22   

Spróbuj wyciągnąć z tymi korzeniami ,ale jak nie będzie chciało wyjść to przytnij je tak aby wyszło.

Raczej wsadź do ziemi kwiatowej czy uniwersalnej koszt około 10 zł .

Po przesadzeniu przez 2 -3 tygodnie nie nawoź drzewka , tylko pilnuj aby miało wodę ,ale też nie za dużo.
 
 
maly_leju 
Bartosz L.

Wiek: 31
Dołączył: 11 Kwi 2009
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2009-04-13, 23:48   

dzięki, jak tylko znajdę u mamusi w kwiaciarni płytką doniczkę to zaraz zabieram się za przesadzanie...
_________________
Pozdrawiam, maly_leju
Ostatnio zmieniony przez maly_leju 2009-04-13, 23:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2009-04-14, 14:00   

msegen napisał/a:
Raczej wsadź do ziemi kwiatowej czy uniwersalnej koszt około 10 zł .

Zanim zaczniesz udzielać rad tego typu, najpierw może poczytaj o podłożach. Jest to jednocześnie informacja dla maly_leju - nie przesadzaj w takie podłoże jak radzi msegen.
 
 
maly_leju 
Bartosz L.

Wiek: 31
Dołączył: 11 Kwi 2009
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2009-04-14, 14:40   

armin a mógłbyś udzielić mi jakiś informacji w jakie podłoże to przesadzić? bo jak już pisałem powyżej nie mogę znaleźć jaka gleba byłaby odpowiednia do tego drzewka...
_________________
Pozdrawiam, maly_leju
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2009-04-14, 23:02   

Żeby za bardzo nie kombinować - zainwestuj w akadamę i nawóz długodziałający (osobiście stosuję Substral osmocote). Wymieszaj mniej więcej w proporcji szklanka akadamy i dwie łyżki nawozu. Ot i cała filozofia na tym etapie. Zanim jednak przesadzisz, to pobuszuj trochę w necie i poszukaj informacji na temat rozluźnienia bryły korzeniowej i przycinania korzeni. Po zdjęciach widać, że to wcale nie będzie takie proste. Może więc rozważ udanie się na jakieś spotkanie lub warsztaty, ewentualnie poproś kogoś z doświadczeniem ogrodniczym o pomoc. Życzę cierpliwości i wytrwałości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group