Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Plaga czarnych muszek. [ ziemiórki ]
Autor Wiadomość
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-27, 18:14   Plaga czarnych muszek. [ ziemiórki ]

Witajcie,

Od około tygodnia u mnie w okolicy jest plaga czarnych małych muszek. Są wszędzie, ale najpierw zauważyłam je u siebie w pokoju na oknie.
Szczerze mówiąc najpierw myślałam, że to z mojej nowej karmony, ale bardzo dokładnie obejrzałam drzewko i nie znalazłam żadnych larw. Wczoraj będąc na spacerze nie mogłam się od nich opędzić, jest ich na prawdę mnóstwo! Odetchnęłam trochę z ulgą, bo to znak, że moja roślinka jest zdrowa...
Tak się zastanawiam, bo przeczytałam co nieco na temat ziemiórek, które są mylone z muszkami owocówkami. Czy jest to możliwe, żeby faktycznie były to ziemiórki? Czy takie muszki mogą zarazić roślinę? Czy będzie skuteczne, jeśli kupię preparat na ziemiórki i spryskam wszystkie rośliny w domu?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-23, 20:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-09-27, 18:28   

Ziemiórek na zewnątrz jeszcze nie spotkałem :-|

Generalnie ziemiórki są nie szkodliwe, mogą jedynie zagrozić małym sadzonką poprzez niszczenie małych, drobnych korzeni. Groźniejszy może być jednak fakt, że często przenoszą choroby grzybowe. Ziemiórki składają larwy do ziemi, więc zajżyj do donicy czy nie ma tam jakiś robali. Są naprawde malutkie, ale jak się dobrze przypatrzyć to można je znaleść. Ale nie wydaje mi się, żeby były to ziemiórki ;-)
 
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-27, 19:41   

Może troszkę się wygłupiłam z tymi ziemiórkami, ale prawdę mówiąc już nie wiem co mam myśleć, co to i skąd tyle tego się wzięło! Na prawdę w ciągu dnia na szybie mam całe mnóstwo czarnych małych upierdliwych muszek. ;/
Przeczytałam gdzieś, żeby postawić żółte naczynie w pobliżu roślin i nalać do tego naczynia wodę z płynem do naczyń. Muszki ponoć lecą do tego bardzo i topią się dotykając wody z płynem. Postawiłam, zobaczymy...
Ostatnio zmieniony przez MartaM 2008-09-27, 19:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-09-27, 20:39   

Próbowałem żółtego naczynia i mimo, że muszek miałem sporo żadna nie padła ofiarą tego wynalazku :] . Ale spróbować warto.
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-27, 21:43   

Mogą to być zupełnie inne muszki , jeśli jednak okażą się faktycznie ziemiórkami , to nic dziwnego w tym okresie jest ich mnóstwo wszędzie , muszki złożą jajeczka i padną , jesli przyjdą mrozy , jesli jednak trafią na dogodne siedlisko wewnątrz mieszkania to mamy zabawę całą zimę , raz ich więcej , raz mniej , jednak łatwo jest sie ich pozbyć podlewając drzewka roztworem basudinu , ale kilkakrotnie , bo ten środek zwalcza tylko żerujące larwy , a nie muszki i nie jajeczka :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-27, 22:16   

A nie są to przypadkiem faktycznie muszki owocówki? U mnie ostatnio pełno tego paskudztwa, i w domu, i na zewnątrz. Włażą wszędzie tam, gdzie są jakieś resztki roślinne, zwłaszcza po owocach.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-27, 23:21   

owocówki są rdzawo -rude , nie czarne , są grubsze i nieco ruchliwsze , poza tym wiadomo , utrzymują się przy owocach , lub ich resztkach , sam przegapiłem wczoraj wywalenie popękanych pomidorów i mam dzis plagę , ale one same odejdą wraz :-P z resztkami :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-28, 08:53   

Jacek Grzelak napisał/a:
Mogą to być zupełnie inne muszki , jeśli jednak okażą się faktycznie ziemiórkami , to nic dziwnego w tym okresie jest ich mnóstwo wszędzie , muszki złożą jajeczka i padną , jesli przyjdą mrozy , jesli jednak trafią na dogodne siedlisko wewnątrz mieszkania to mamy zabawę całą zimę , raz ich więcej , raz mniej , jednak łatwo jest sie ich pozbyć podlewając drzewka roztworem basudinu , ale kilkakrotnie , bo ten środek zwalcza tylko żerujące larwy , a nie muszki i nie jajeczka :roll: :-) ;-)


Przeczytałam, że tym preparatem należy podlewać drzewka przez zanurzenie, bo tylko wtedy będzie skuteczny, czy to prawda?
Czy dobrze byłoby jakbym wszystkie kwiaty podlała tym preparatem? W pokoju mam, oprócz drzewek 7 kwiatów, a w całym mieszkaniu jeszcze więcej. :-)
Ostatnio zmieniony przez MartaM 2008-09-28, 08:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-28, 08:58   

Środki ochrony roślin warto stosować na wszystkich posiadanych roślinach, robię tak od ładnych paru lat i chyba daje to wymierne efekty. Czasami nie do końca widać szkodniki na roślinach, czasami jest zbyt wczesne stadium "ataku".
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-28, 10:56   

Rob napisał/a:
Próbowałem żółtego naczynia i mimo, że muszek miałem sporo żadna nie padła ofiarą tego wynalazku :] . Ale spróbować warto.


Wczoraj, jak postawiłam naczynie, to jedna podleciała i od razu wpadła do wody, bo nalałam jej tyle, że prawie się wylewa. :P Może inne pójdą jej śladem. :twisted:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group