Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pleśń na ziemi
Autor Wiadomość
maro
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-27, 14:32   Pleśń na ziemi

Witam MAM KŁOPOT na podłożu bonsai pojawiła się pleśń w bardzo dużej ilości oraz żółkną liście. Dodaję zdjęcia i prosze o rade
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-09, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-27, 14:36   

miałem kiedyś ten sam prblem ale już go nie mam . to wynika z byt częstego podlewania . weź ostrożnie usuń tą pleśń i dosyp nowej ziemi . straj się podlewać tylko wtedy gdy to jest konieczne , czyli wtedy gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie . liście żółkną również z powodu przelania , sprawdź też co z korzeniami , czy czasami nie gniją .
 
 
 
maro
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-27, 14:41   

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź i pozdrawiam !! !
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-27, 15:00   

jak już będziesz sprawdzał stan bryły korzeniowej to zwróć uwagę na to czy podłoże jest bardzo mokre . jeżeli tak to przez pewiń czas nie podlewaj , niech trochę przeschnie , tylko nie zadużo żeby tym razem nie doszło do przesuszenia .
 
 
 
Gwiazdka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-13, 09:46   

dokładnie mam ten sam problem,...
pojawiła mi się duza ilośc pleśni na ziemi oraz na podstawce :cry: ( FICUS RETUSA) i codziennie delikatnie papierowym ręcznikiem ja usuwam.....niestety pojawia sie od razu na nowo :(
nie podlewam go juz zbyt czesto (dosłownie kilka kropel wody )
Co mam zrobić? jak pozbyc się tej okropnej pleśni? Czy moge go przesuszyć?? Już dziennie de dwa listki mi opadają....- jak przesuszę to nie zostanie łysy całkiem?
A jest taki piekny....nie chcę go stracić - co mam robić? Pomocy!
P.S: jako odzywki używam pokon do bonsai (raz na miesiąc nią nawożę roślinkę)
Ostatnio zmieniony przez Gwiazdka 2007-11-13, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-13, 09:55   

Ficus teraz potrzebuje odpoczynku , jesli go przesuszysz nic mu nie bedzie,mysle ze wieksza szkode ma od podlewania niz suszy.Plesn spowodowana jest wilgotnoscia to wiaze sie ze skladem mieszanki glebowej duuuza ilosc torfuwytrzymaj jeszcze miesiac kontrolujac podloze a na poczatku stycznia przesadz do bardzo przepuszczalnej mieszanki glebowej
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-09, 15:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gwiazdka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-13, 12:36   

wog napisał/a:
Ficus teraz potrzebuje odpoczynku , jesli go przesuszysz nic mu nie bedzie,mysle ze wieksza szkode ma od podlewania niz suszy.Plesn spowodowana jest wilgotnoscia to wiaze sie ze skladem mieszanki glebowej duuuza ilosc torfuwytrzymaj jeszcze miesiac kontrolujac podloze a na poczatku stycznia przesadz do bardzo przepuszczalnej mieszanki glebowej


dziękuję bardzo, czyli nie podlewać póki co? Przesuszyć? Ilcze czasu można nie podlewać?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-11-13, 13:11   

Nie możesz całkowicie zaprzestać podlewania , Wog nie pisał o całkowitym przesuszeniu , pewien stopień wilgotności gleby musi być zachowany , tym bardziej że chłonność torfu po przesuszeniu całkowitym zanika i trudno go na nowo namoczyć , dodatkowa wadą podłoża z samego torfu jest to że nie oddaje on całej wody roślinie , wydaje się jeszcze lekko wilgotnawy , a roślina nie jest w stanie pobierać wody , to jakieś 15 , lub 30% wilgotności , a to naprawdę niewiele . Po prostu podlewaj bardziej umiarkowanie , rzadziej i mniej , aha w pozbyciu się pleśni , lub jej ograniczeniu może pomóc delikatne zruszenie patyczkiem wierzchniej warstwy gleby :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group