Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fukus retusa przelany czy za sucho już sam zgłupiałem - foto
Autor Wiadomość
ozim
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 14:36   Fukus retusa przelany czy za sucho już sam zgłupiałem - foto

Witam
Jestem początkującym miłośnikiem bonsai. Mam cztery drzewka dosyć pokaźnych rozmiarów.
Gdy kupiłem drzewka oczywiście natychmiast zaczęły zrzucać liście. Po przeczytaniu kilku postów okazało się że muszą na zimę stać przy oknie.
Przez około miesiąc było pięknie, podlewałem tylko przez zraszanie.
Niepokojąca była tylko jedna rzecz, nowe liście które się pokazywały były trochę zdeformowane, potem zaczęły trochę jakby obsychać. Podlałem więc niezbyt obficie.
Teraz jeden z nich zaczął masakrycznie zrzucać liście.Być może przyczyną jest ogrzewanie podłogowe, przeciągów raczej nie ma ale tego też nie wykluczam.
Załączam fotki i czekam na opinie doświadczonych forumowiczów.

02112008432_1.jpg
Plik ściągnięto 1111 raz(y) 146,76 KB

02112008433_1.jpg
Plik ściągnięto 2068 raz(y) 101,67 KB

02112008434_1.jpg
Plik ściągnięto 1101 raz(y) 230,57 KB

 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-02, 22:39   

Mimo , ze jakość zdjęć nie jest najlepsza, jestem prawie pewien, że zasuszyłeś roślinę. Widzę tam bryłę podłoża, która aż oddziela się od brzegów donicy. Jeśli dobrze widzę, to czym prędzej go podlej !

Podlewanie poprzez zraszanie drzewka o takiej wielkości musi w końcu spowodować wyschnięcie bryły korzeniowej od środka. Zacznij podlewać go normalnie, lejąc wodę na podłoże, a potem czekając aż wierzchnia warstwa zacznie wysychać i tak w kółko.

Ogrzewanie podłogowe mu nie zaszkodzi. fikusy lubią mieć "ciepłe nogi". Zwiększy jednak parowanie podłoża, więc będziesz musiał częściej podlewać, niż jakbyś to robił bez ogrzewania podłogowego.

Oczywiście jakiś czas minie zanim fikus zareaguje na zmiany, więc podejdź z cierpliwością i nie przeginaj w drugim kierunku (nie zalewaj go na siłę).
 
 
Michał77
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 23:22   

Jeżeli podłoże jest przesuszone to przed podlewaniem zroś je, następnie podlej; w ten sposób podczas podlewania, woda nie będzie się staczać po powierzchni.
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-03, 20:09   

Uważam że po takim przesuszeniu, należy go podlac przez zanurzenie by woda dotarla wszedzie bo tak spłynie pomiedzy podłożem(przy takim zasuszeniu podloża) a sciankami donicy idalej bedzie suchota.
 
 
ozim
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-04, 13:14   

dzięki wszystkim za pomoc, zaczęły już mniej zrzucać liście, pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group