Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus Retusa.....Biały osad na ziemi a podlewanie
Autor Wiadomość
AliG
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-13, 08:50   Ficus Retusa.....Biały osad na ziemi a podlewanie

Witam. Zaobserwowalem ostatnio ze na ziemi od mojego ficusa pojawil sie miejsacmi bialy osad. Nie wiem co to jest. Czy jest to jakis grzyb czy moze pojawia sie mech?? Prosze o pomoc.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-03, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-10-13, 09:12   

Ten biały osad to pleśń. Obecny okres sprzyja jej powstawaniu na powierzchni podłoża. Nie musisz się nią przejmować , jednak nie znaczy to, że możesz dać jej swobodnie się rozwijać. Prawdopodobnie dość często podlewasz. Pozwalaj wierzchniej warstwie podłoża dostatecznie przeschnąć zanim podlejesz kolejny raz, podlewaj nieco oszczędniej, a pleśń sama ustąpi. Tę istniejącą, z powodów estetycznych, możesz zlikwidować przekopując patyczkiem powierzchnię podłoża.
 
 
AliG
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-13, 09:33   

Aha dziekuje za odpowiedz. A teraz przy obecnych warunkach atmosferycznych to co ile podlewac ?? I co ile zraszac liscie ?? Prosze o odp
 
 
stahullah
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-13, 10:03   

ja swojego fikusa podlewam raz w tygodniu mocniej i dodatkowo codziennie zraszam całe drzewko wraz z wierzchnią warstwą ziemi, mam tego fikusa już od roku i rozwija się bardzo dobrze, musisz wyczuć z tym podlewaniem bo na to ma wpływ więcej czynników, bo jeśli np drzewko masz na parapecie nad kaloryferem to oczywiste, że będzie się szybciej przesuszać
 
 
AliG
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-13, 10:10   

Ooo dzieki teraz juz rozumiem. Dzieki
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-13, 10:41   

zależy to też od podłoża ja swojego trzymam w samej akadamie i podlewac dość często nawet 3-4 razy w tygodniu zwłaszcza że jest tak jak pisał Darek stoi nad kaloryferem i akadama ma to do siebie że szybko przesych twój pewnie stoi w zwykłej mieszance sklepowej czyli torf z piaskiem i z tego co pamiętam to ta mieszanka też szybko przesycha i będzie tak że będziesz musiał podlewać nawet co drugi dzień albo i codziennie zwłaszcza gdy mieszanka jest już stara i zbita co do zraszania ja swoje drzewka indoory zraszam nawet 2 razy dziennie zwłaszcza gdy jest syche powietrze w domu i chyba im to sprzyja bo bardzo dobrze się rozwijają
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-10-13, 12:49   

Ważne jest w każdym razie aby uświadomić sobie, że podlewanie nie jest jakimś zabiegiem "ubranym" w sztywne ramy czasowe. Dlatego właśnie piszę, że podlewać należy po stwierdzeniu przeschnięcia wierzchniej warstwy podłoża, a nie co 2 , 4, czy 7 dni. Wystarczy, że coś się zmieni w otoczeniu twojej roślinki (pojawi się silniejsze słońce, wyłączysz lub włączysz kaloryfer, nawilżysz powietrze w pomieszczeniu itp), a już cały sztywny plan podlewania weźnie w łeb. Powtarzam więc ponownie - samo podłoże mówi Ci o tym kiedy podlać drzewko. Pojawienie się pleśni jest właśnie sygnałem że nie stosowałeś takiego podejścia i lałeś wody za dużo (a właściwie za często).

Zraszanie również trzeba dopasować do potrzeb rośliny. Ważne by w ogóle utrzymywać jako taka wilgotność powietrza wokół niej. Szczególnie w zimie. Zraszanie ma jednak efekt bardzo krótkotrwały. Zdecydowanie lepsze jest postawienie doniczki na tacy wypełnionej keramzytem i zwilżanym co jakiś czas wodą.

Po szczegóły zerknij tutaj...
http://www.przyjacielebon...p?p=11995#11995

:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group