Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus - uprawa w domu na biurku i tego konsekwencje:/
Autor Wiadomość
hilke
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-25, 15:38   Ficus - uprawa w domu na biurku i tego konsekwencje:/

Witam! Mam problem z moim drzewkiem: listki mu wypadają :( i to nie pojedynczo lecz po kilka albo kilkanaście ;/ nie wiem dlaczego. Podejrzewam że to z powodu nie-przesadzenia go. Mam je od grudnia ubiegłego roku, nigdy wcześniej coś takiego sie nie zdazylo, gatunek to ficus retusa.
Ps. jeśli coś to moge wysłać foty.
ps2. z góry dziekuje za pomoc :-)
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-03, 21:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-07-25, 16:11   

no bylo by najlepiej jak bys zapodal fotki mozliwosci jest kikla np przelanie lub susza przenawozenie przypalenia od slonca albo co najgorsza jakis szkodnik podaj tez wiecej szczegolow gdzie stoi jak czesto go podlewasz i nawozisz ;-) takze poprosimy o zdjecia bedzie latwiej
 
 
 
hilke
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-26, 11:40   

więc tak: przelanie raczej odpada; podlewam je kiedy widac ze ma juz suchą ziemie. Przenawozenie tez, nie uzywam nawozu xD przesuszenie, hmm nie wiem, wydaje mi sie ze raczej nie. Drzewko stoi na moim biurku, kolo okna, wiec ma swiatla pod dostatkiem. Podlewam je jak juz wspomnialam, kiedy ziemia jest sucha( pustynie to nie jest :P ), a nawozu nie uzywam.
Aha wczoraj i dzisiaj to zauwazylam: cale drzewko jest jakies takie wymizernowane, jakby cos wyssalo z niego zycie, takie oklapnięte :/ :(
Ostatnio zmieniony przez hilke 2007-07-26, 11:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 43
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-26, 23:35   

Miejsce nie jest dobre dla ficusa. Jest za ciemno. W oknie widac firanke. Ficusy lubia miec dużo swiatła, a problemy pojawiają sie praktycznie wyłącznie przez złe warunki uprawy. Przestaw roślinę na parapet (chron od bezposrednich promieni w ciepłe dni). Jak podlewasz drzewko? Wyglada na zabiedzone.
Z tego co piszesz mozna wywnioskowac jedno: za mało światła, brak nawozu i przesuszanie rosliny. Po prostu ją wykończasz powoli. Niestety jesli ma sie ładnie rozwijac, trzeba jej zapewnic odpowiednie warunki.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-03, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hilke
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-27, 09:16   

Drzewko stoi tam od samego początku( głownie dlatego ze nie miałam gdzie je postawić) i dopiero od zeszłego tygodnia zaczęły tak listki opadać. Nie było mnie dwa tygodnie więc nie wiem jak rodzice je podlewali :/ a jutro znowu wyjezdzam na tydzien :/ gdybym mogla przestawilabym je na parapet, jednak jest on( parapet) hmm jakby to powiedziec... nie wiem czy by udźwignął ciężar drzewka ;/
mam nadzieje że da sie wyleczyć ta chrobe... :(
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-07-27, 09:26   

szczrze to ciezko bedzie jako nie zmienisz warunkow hodowli radze ci posatapic tak jak szef pisal to co to za parapet a i czy drzewko musi stac akurat na tym parapecie moze tez stac na innym najlepiej od strony wschodniej lub zachodniej bo tam nie bedzie az tak skazany na dzialanie ostrych promieni slonecznych ale i od strony polnocniej na pewno by sobie poradzil lepiej uprzec rodzicow jak sie nim zaopiekowac bo o ile znam swoich to mama podlewala by moje drzewka moze 2 razy w tygodniu
 
 
 
hilke
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-27, 10:38   

ehh postaram sie je jakoś... hmm "dożywić". Tylko nie wiem gdzie mogę kupić nawóz ;| w osiedlowej kwiaciarni raczej nie będzie :/ co do nawozu to w jaki mam sie zaopatrzyc??
ps. teraz to zauwazylam, jak przenosilam drzewko: z jednej strony jest jakby usychające a z drugiej w ogole nie widac ze cos mu dolega :| :-?
Ostatnio zmieniony przez hilke 2007-07-27, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 43
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-27, 11:04   

Narazie z nawozu musisz zrezygnować, nie nawozimy gdy drzewko jest w słabej kondycji (mozna zaryzykować baaardzo rozcięczony). Schniecie lisci na jednej gałazce może byc oznaką, ze ziemia jest mocno zbita, a podlewanie nie nawadnia równomiernie całej bryły. Moze tez byc tak, ze po prostu roslina odrzuca gałązke bo nie jest w stanie jej "wyżywić" w takich warunkach. Tak czy siak, wszystko się zaczyna i konczy na zapewnieniu odpowiednich warunków.
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-07-27, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hilke
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-27, 17:35   

zaopatrzylam sie juz w nawóz, ale nie bede uzywac ;) juz przestawilam drzewko, do kuchni gdzie ma duuuzo swiatla. Co dalej?
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 43
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-27, 21:10   

Dalej tylko czekac i opiekowac sie dzrewkiem. Pilnuj, zeby że nie przysychało (zwróć uwagę by woda nie sciekała po powierzchni tylko wgłąb ziemi nawadniając równomiernie cała bryłę), nie świeciło na niego słońce gdy najbardziej grzeje i za jakis czas gdy będzie nieco lepiej (pewnie kilka tygodni) zacznij regularnie nawozić. Na wiosnę przesadzanie. To powinno wystarczyc by drzewko rozwijało sie prawidłowo. Kwestie kształtowania zostaw na czas gdy bedzie w dobrej formie.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-03, 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group