Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jałowiec Chiński i Cyprys Japoński
Autor Wiadomość
Duncan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-05, 22:47   Jałowiec Chiński i Cyprys Japoński

Cześć,

Kupiłem jakiś czas temu w sklepie ogrodniczym Cyprysa Japońskiego i Jałowca Chińskiego. Poniżej załączyłem zdjęcia z prośbą o pomoc co można z nich zrobić. Jestem początkującym Bonsaistą do tej pory mam jedno drzewko kupione w Castoramie juz niestety (naszczęscie) uformowane. Chciałbym spróbować własnych sił w formowaniu a mając te dwa drzewa pomyślałem że może będzie to dobry początek.
Pozdrowienia:

1.jpg
cyprys
Plik ściągnięto 3385 raz(y) 169,77 KB

2.jpg
cyprys
Plik ściągnięto 3380 raz(y) 160,42 KB

3.jpg
jałowiec
Plik ściągnięto 3375 raz(y) 172,57 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 3373 raz(y) 154,89 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 3375 raz(y) 166,18 KB

 
 
Młody
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-11, 18:09   

Siema, z jalowca mozesz zrobic:
A)polkaskade
B)Kaskade
C)targany przez wiatr
D)Las (omowie nizej)
w kaskadzie musisz wybrac jedna galaz "przewodnia" reszte wyciac albo ojinowac zeby dalo ladny efekt, w targanym przez wiatr musisz skierowac wszystkie galezie w jedna strone niemalze rownolegle z podlozem <zeby to wygladalo jak smagane przez wiatr>, a wracajac do kaskady to te tzw stopnie czy chmurki musza byc od siebie w odleglosci minimum dloni wsunietej miedzy te poziomy.
Z lasem jest troszhke gorzej, wybierz galaz na ktorej jest najwiecej odrostow i wlasnie ta galaz wkop do ziemi tak zeby wszystkie odrosty wystawaly, wybierz te ktore sa najwieksze i najladniejsze a reszte wywal, stara bryle korzeniowa trzeba wywalic dopiero wtedy kiedy wkopana galaz zacznie puszczac swoje korzonki, a jedynie mozna bryle korzeniowazrownac z podlozem.
Co do tego cyprysa to nie mam pojecia,
moze jakis styl literacki czy cos.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Młody 2008-11-11, 18:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duncan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-14, 12:06   

Dzięki za odpowiedz. Bardzo pomocna była.
Jednak myślę ze dla poczatkującego pólkaskada lub kaskada może być za duże wyzwanie a nie chce zmarnować drzewka. Co Pan myśli o stylu pochylonym? Wybrałbym jedna odnogę a dwie pozostałe odciął i może udało by mi sie z nich jin zrobić. A może odwrotnie styl pochylony jest trudniejszy niz polkaskada?
Tak czy inaczej mam czas do wiosny aby pomyslec. Teraz i tak nie czas na obcinanie:-)
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-15, 15:53   

DUncan, do pochylonego potrzebujesz proporcjonalnie grubego pnia. Pamiętaj: drzewo zamiast się złamać na wietrze - wychyliło się, czyli korzenie popękały, ale silny pień wytrzymał.
 
 
Duncan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-15, 17:26   

No pień na tą chwile to raczej mocny nie jest ani na silny też nie wyglada:-)
Chyba żeby, proszę spojrzeć na zdjecie 4.jpg, tą prawą odnogę skierować mocno ku dołowi (jakby kaskada) a tą środkową skrócić i delikatnie wyprostowac?
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 57
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2008-11-15, 21:20   

Przepraszam, że będę brutalny. O czym wy Panowie dyskutujecie? :-x Takich materiałow jest w każdej szkółce tysiące i można z nich zrobić wszystko (łącznie z podobizną myszki Miki). Rada dla Duncana - czytaj przez zimę teorię, postaraj się aby Twoje drzewka przeżyły, a wiosną udaj się na spotkanie lub warsztaty. Tam wszystko Ci wytłumaczą. W bonsai lepiej jest nic nie robić niż zrobić coś źle i nieodwracalnie.
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 63
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2008-11-15, 21:39   

Tak na marginesie to nie jest cyprys a cyprysik. Wiec i z zimowaniem jest całkiem inaczej. Cyprysik to nie zdrobnienie od cyprys tylko inna grupa roślin.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Duncan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-16, 16:26   

Tak właśnie zamierzam, przez zimę czytać i pytac co niniejszym czynie. Jak pisałem wyżej nie chce zmarnować roslinek, a juz napewno zrobić im krzywde. Dzieki za wszystkie odpowiedzi, jesli cos mi się uda z nich otrzymać zamieszcze zdjecia. Pozdrowienia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group