Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Olon
2006-07-11, 10:37
PRZĘDZIOREK CHMIELOWIEC
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 08:21   PRZĘDZIOREK CHMIELOWIEC

Znaczek :!: to metody i środki sprawdzone i polecane przez forumowiczów

==========================================================


PRZĘDZIOREK CHMIELOWIEC
Tetranychus urticae

Atakuje:
BEZ / BUDLEJA / CYTRUSY / FIKUSY / FORSYCJA / HORTENSJA / IRGA / JARZĄB / KLON / KOLKWICJA / KRZEWUSZKA / MAGNOLIA / OSTROKRZEW / PERUKOWIEC / PIGWOWIEC / PIĘCIORNIK / SAGERETIA / SZCZODRZENIEC / ŚNIEGULICZKA / ŚWIDOŚLIWA / TAWUŁA / TRZMIELINA / WIĄZ / ZŁOTOKAP / ŻYLISTEK / i inne (szacuje się, że atakuje około 80 gatunków roślin).

Objawy i uszkodzenia:
Najczęściej są to najpierw widoczne na górnej stronie liści żółtawe, mozaikowate plamki. Następnym etapem jest obumieranie liści i ich opadanie. Przebiega ono różnie , w zależności od gatunku rośliny: schnięcie liścia w całości, albo od końcówki, żółknięcie blaszki liściowej, deformacja. Zawsze jednak zaatakowane liście przedwcześnie opadają. Dodatkowym objawem jest pojawianie się na różnych częściach rośliny drobnych pajęczynek (zazwyczaj dobrze widać je po opryskaniu rośliny wodą). Obecność przędziorka chmielowca można więc wykryć. W literaturze często podaje się iż przędziorki żeruja na spodniej stronie liści. W praktyce jednak często spotyka się je również na ich powierzchni oraz pouczepiane do wspomnianych juz wyżej pajęczynek. Nie mniej warto co jakiś czas sprawdzić spodnie strony liści, aby nie przeoczyć "ukrytych" początków ataku tych roztoczy.


1. Objawy żerowania przędziorka na fragmnecie liścia. Żółte plamki

Opis szkodnika:
Do uważniejszego przyjrzenia się przędziorkowi niewątpliwie przyda się lupa. Długość ich ciała wynosi 0,3 – 0,4 mm (mniejsze są samce). Zimujące samice są koloru pomarańczowego do ceglastoczerwonego. Osobniki letnie są żółtozielone i mają dwie ciemne plamki po bokach ciała. Samice składają kuliste jaja o średnicy 0.13 mm, najpierw przezroczyste, później – przed samym wylęgiem – matowe. Wylęgają się z nich larwy, bardzo podobne do osobników dorosłych, posiadające jednak trzy pary odnóży, a nie (jak u dorosłych) cztery.


2. Stadia rozwojowe przędziorka chmielowca, od lewej: jaja, osobnik dorosły, larwa



3. Przędziorek w "całej swej okazałości"



4. Tak w rzeczywistości wyglądają jaja złożone przez przędziorka



5. Osobniki dorosłe



Cykl rozwojowy:
Zapłodnione samice zimują w szczelinach kory, w górnej warstwie gleby lub na opadłych liściach. Wiosną rozpoczynają one składanie jaj. Samice żyją około 10-12 dni, składając w tym czasie około 100 jaj. Po 3-10 dniach z jaj wykluwają się larwy, intensywnie żerujące i szybko rozwijające się. W cyklu rocznym można doliczyć się do 10-ciu pokoleń tego szkodnika. W sierpniu pojawiają się dodatkowo zimujące samice, które wydają kolejne pokolenie przyszłej wiosny.

Czym i jak zwalczać:

Metody chemiczne:
Najtrwalsze efekty uzyskuje się zwalczając przędziorka wiosną. Polecany preparat do stosowania w okresie masowego wylęgania się larw to APOLLO 500 SC. Istnieje dość liczna grupa preparatów o właściwościach przędziorkobójczych, które działają jednak zazwyczaj na konkretne stadium rozwojowe: TALSTAR 100 EC / KARATE 025 EC / DANITOL 10 EC / NEORON 500 EC / ROZTOCZOL extra płynny 8 / CASCADE 050 EC / DANIRUN 110 EC / NISSORUN 10 EC / SANMITE 20 WP / TORQUE 50 WP. Warto poczytać ulotkę na opakowaniu tych środków aby upewnić się czy jest właściwa dla stadium rozwojowego, które chcemy zwalczyć. Na szczęście są też preparaty, które radzą sobie dobrze ze wszystkimi stadiami rozwojowymi przędziorków. Są to: PENNSTYL 600 SC, oraz szczególnie polecany MAGUS 200 SC :!: . Warto wspomnieć na koniec o preparacie przydatnym do walki z przędziorkiem na roślinach pokojowych (jeśli nie mamy np. możliwości opryskania ich na zewnątrz). Jest nim AFIDOL AL – zwalczający mszyce i przędziorki, a jednocześnie nawożący dolistnie , co z pewnością pomoże roślinie rosnącej często w niesprzyjających warunkach (suche powietrze, brak światła, itp.), dojść szybciej do formy.

Metody naturalne:
Dużą rolę w rozwoju przędziorków pełni suchy klimat wokoło roślin oraz ich slabsza kondycja (a więc mniejsza odporność). Z tego względu na ataki przędziorków sa narażone szczególnie rośliny trzymane w pomieszczeniach. Bardzo ważnym czynnikiem w profilaktyce i zwalczaniu przędziorków jest więc utrzymywanie dużej wilgotności :rad11: wokoło i na samej roślinie. Pomocne jest częste zraszanie korony lub stałe nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Niebagatelny wpływ na rozwój kolonii ma również stanowisko. W pomieszczeniu, pozbawione naturalnych wrogów i chronione od deszczu przędziorki rozwijaja się bardzo intensywnie. Juz samo umieszczenie rośliny na zewnątrz (jeśli się do tego nadaje) może spowodować ograniczenie liczebności kolonii :rad11:. Właściwe zasilanie rośliny i zabiegi poprawiające jej ogólną kondycję są dużą pomocą w zapobieganiu atakom przędziorków.


Materiały źródłowe
1. Ochrona ozdobnych krzewów liściastych. Aut: G. Łabanowski, L. Orlikowski, G. Soika, A. Wojdyła. Kraków: Plantpress, 2000

Zdjęcia:
1. http://www.mtt.fi/kuvat/k..._urticae_15.jpg
2. http://www.agroinformacio...ectos/acaro.gif
3. http://www.uni-kiel.de/ph...eo/turticae.jpg
4. http://www.ento.vt.edu/Fruitfiles/TSM
5. http://k43.pbase.com/g3/0...husurticae1.jpg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group