Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
1,3m Fiskus Benjamin ?
Autor Wiadomość
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 23:09   1,3m Fiskus Benjamin ?

Pytanie mam takie... Mama hodowała sobie roślinke ma obecnie 1,3m :shock: dzięki waszemu forum dowiedziałem sie że jest to FICUS BENJAMIN (o ile dobrze rozrózniłem) :-D i wiem że można z tej roślinki zrobić Bonsai'a (Przeczytałem o tym w książce "Bonsai w mieszkaniu" Jochen'a Pfisterer'a) :idea: , lecz nie wiem czy sie da z mojego :?: Mam fotki... Prosze o Info czy zrobić czy nie. A jeśli tak to co dalej... (Mam już dwa inne drzewka)

CIMG0009.JPG
Plik ściągnięto 7271 raz(y) 177,05 KB

CIMG0008.JPG
Plik ściągnięto 7260 raz(y) 160,14 KB

CIMG0007.JPG
Plik ściągnięto 7271 raz(y) 165,47 KB

 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-16, 07:58   

Po pierwsze to 1,3 m - moim zdaniem trochę za duże drzewko na bonsai.
Po drugie ja tam naliczyłe 6 drzewek tuż obok siebie, a nie jedno. Rozdzielić je będzie niesamowicie trudno ( ja tydzień temu rozdzielałem 3 fikusy, największy 0,5 m , a szło to tak ciężko, że wymyłem wodą dosłownie całą ziemię, a potem jak chciałem oddzielić rośliny to myślałem, że korzenie się wszystkie połamią-bly tam korzenie średnicy 1cm i poplątane ze sobą niesamowicie).
Proponuję ci z tej rośliny uzyskać kilka sadzonek, przez cały sezon w szerokiej donicy tak aby się rozrosły, zagęściły koronę i tak przez 2 sezony, za 2 lata na jesień będziesz mogła już drutować. A potem wiosną przycinać, przesadzać, itd.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-16, 09:49   

Dokładnie to tych drzewek jest 8 i chyba kilka już zrośniętych ze sobą... Zauważyłem właśnie że będzie cieszko je rozdzielić i myślałem żeby z nich wszystkich zrobić. Myślałem także że moze być później cięszko je wszystkie wyżywić w donicy do Bonsai... Jak już pisałem wyżej przeczytałem w tamtej książce że z 1m Benjamina zrobił ktoś 30cm bonsai (Foto). Jest tam właśnie opisane krok po kroku co zrobić, lecz nie jestem pewien czy warto w sumie tak też ładnie wygląda, a nie chce go uśmiercić :-/

CIMG0012.JPG
Plik ściągnięto 7348 raz(y) 154,81 KB

 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-16, 10:05   

No tak z jedno metrowego, ale:
- jest tam tylko 1 roślina, a nie 8
- na dole czyli na tym odcinku pnia, który zostawił ma na gałązkach liście blisko pnia, a ty jak obetniesz pnie to będziesz miał kilka strasznie szeroko ułożonych gałęzi, a jak je skrócisz to będzą bez liści, bo tam już ich nie mają zbyt dużo (kilka).

Na zdjęciach w tej książce jest po prostu idealna roślina do wykonania pewnych czynności, a twoje rośliny nie są takimi ideałami do tego.

Ja dalej zostaję przy tm abyś z tej rośliny uzyskał sadzonki i to z nich formował bonsai. Ale jeśli chcesz już coś robić to możesz np. poćwiczyć drutowanie czy coś na tych wielkich fikusach.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2006-12-16, 10:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-16, 10:38   

Faktycznie nie jest to ideał... :-( Zostawie go takim jakim jest... Wezme z niego tylko sadzonki... ;-) Jak to mówią bede mógł formować od samego początku... Dzięki za info "ogrodnik" :]
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-16, 11:54   

Nie ma za co.
A gdzie dokładnie są twoje okolice Gliwic :?:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-16, 15:34   

ogrodnik napisał/a:
Nie ma za co.
A gdzie dokładnie są twoje okolice Gliwic :?:



Dokładnie to Pisarzowice około 8 km od Pyskowic 20 od Gliwic :-P Raczej nie będziesz wiedział gdzie to dokładnie jest, ale kto wie... Pozdro
Ostatnio zmieniony przez ModyMentos 2006-12-16, 15:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-17, 11:05   

Fikusa można zostawić całkiem bez liści i gałązek bocznych. Ale na wiosne. Przy dobrych "wiatrach" zadawalające przyrosty będzie miał już po jednym sezonie.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-17, 12:12   

Możnaby czekać aż się zrosną te pnie. Tylko ile to może trwać :?:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-18, 00:48   

Myślałem właśnie o tym aby zmuśić go (je) żeby zrosły mu (im) sie pnie. Ja mam czas mi się nigdzie nie śpieszy... :-) Może wiosną coś z nim zdziałam :-D Jak nzarzie podrałem z niego jedną sadzonke żeby sprawdzić czy mi się uda coś z niej wychodować. :roll: Co do liści znowu, to czytalem żeby były mniejsze to trzeba je obrywać. Ale wszystki na raz czy tylko te które uważam za duże :?: No i kiedy :?:
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-18, 10:49   

Poszukaj było na ten temat dość dużo na forum. A na zrośnięcie pni poczekasz jak dobrze pójdzie może z 15 lat. :-D
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-18, 11:47   

Qbik napisał/a:
Poszukaj było na ten temat dość dużo na forum. A na zrośnięcie pni poczekasz jak dobrze pójdzie może z 15 lat. :-D


Znalazłem i sie dowiedziałem :] A co do tych 15 lat to dopuki będe żyć to mam czas ;-)


Może go troche skrucić :?: Tak powoli, moze to przyśpieszy zrośnięcie się :roll:
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-18, 14:28   

ludzie... zrośnięcie? na to trzeba czekac lata(i nie gadaj bzdetów, żę masz czas) ,a pozniej i tak ten pien będzie obrzydliwy :-|

co ja bym z tego zrobil? material kiepski, fikus benjamin tez nie za dobry wybor na bonsai... jezeli juz z benjaminow to tylko 'natasha'... skrocic o ¼ i czekac az wypusci z pąkow śpiacych, potem cos bedzie mozna myslec nad koroną... poprostu bedziesz mial forme hmmm cos w stylu tratwy, zwarty lasek ;-)

za duzo z niego nie wyciagniesz...

Ogrodnik:

ogrodnik napisał/a:
Po pierwsze to 1,3 m - moim zdaniem trochę za duże drzewko na bonsai.


Ty myslisz ,że jak bonsai to musi być małe? mylisz się kolego, bonsai swobodnie moze miec 1,3 metra ;-) no ale przy tym materiale nie ma o czym dyskutowac...
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-18, 16:28   

Nie mylę się Gohansie. Widziałem już drzewko 1,5 metrowe ,ale jego pień miał średnicę ponad 10 cm, a nie 8 x 1 cm.
Mi się ten materiał nie podoba jak na początek i tyle :!: (sam też dopiero zaczynam od fikusów)
A Mody Mentos też jest początkujący i myślę, że ten materiał nie będzie dla niego zbyt miły :!:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-12-18, 19:37   

Jeśli chodzi o zrastanie się fikusa , to masz jakieś 3 do max 5 lat i jest pięknie zrośnięta roślina z doskonałym niemal nebari (podstawa pnia )i pniem wyglądającym jak splot mięśni , jednak pod warunkiem , że uda Ci się spleść te pnie w nieregularny warkocz , ale ważne , musi być właśnie nieregularny , po to aby nie wyglądał sztucznie po zrośnięciu , bo ślady tych zrostów pozostaną widoczne przez dłuuuugie lata , a może i na zawsze . O defoliacji (bo tak nazywa się cięcie liści w celu ich zmniejsania ) na razie nie myśl , aby pnie ładnie i szybko się zrosły , potrzebny jest wzrost , możesz jedynie raz na rok przyciąć roślinę , aby zmusić j ą do wypuszczania nowych przyrostów bliżej podstawy i pnia , poptem tylko korekty i praca nad stworzeniem nowej korony , a gdy efekt zrostów zacznie Cię zadowalać , powinieneś wybrać stronę frontową rośliny i obrać styl , w jakim będziesz ją dalej formował , po nadaniu jakiej takiej formy roślinie , możesz zacząć myśleć o cięciu liśći, no ale to za ładne kilka latek :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group