Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
2-letni dąb
Autor Wiadomość
Dante 

Wiek: 21
Dołączył: 28 Lut 2018
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2018-03-09, 21:13   2-letni dąb

Na ogródku od około dwóch lat rośnie mi dąb☺. Chciałbym zrobić z niego bonsaia, tylko pytanie czy to dobry pomysł, a jak tak to mógłby ktoś mi jakieś porady napisać😜? Z góry dziękuję 😋
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-09, 21:42   

Cóż można poradzić?
Bonsai to z tego dłuuugo nie będzie.
Jeżeli masz wielki zapał, to pielęgnuj go, za kilka lat pochwal się czy jeszcze żyje.
A tymczasem zainteresuj się raczej innymi roślinami doniczkowymi.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
Dante 

Wiek: 21
Dołączył: 28 Lut 2018
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2018-03-09, 22:04   

Czyli go w ogóle nie przesadzać i go na parę lat zostawić w ziemi?
Nie będzie lepiej jak go przesadzę do jakiejś doniczki i już nadać kształt drutem? On ma dwa pnie i już taki malutki nie jest w sumie. Nie lepiej nadać mu kształtu za młodu zanim jego pień stanie się twardy i nie do wygięcia?
Pozdrawiam
 
 
zbyshq 

Wiek: 36
Dołączył: 03 Kwi 2018
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2018-04-03, 19:56   

Zdradzę swoją metodę. Też mam kilka takich drzewek w ogródku.

Przesadziłem je do dużych 2 litrowych plastykowych pudełek po lodach. Każde drzewko znajduje się w podwójnym pudełku, gdzie każde z pudełek ma naklute w spodzie po 2 lub 3 malutkie dziurki rozmieszczone tak żeby się nie pokrywały, by uniemożliwić korzeniom drzewka na opuszczenie pudełek. Pudełka zagrzebuję w ziemi by poziom ziemi w tak powstałych 'doniczkach' był równy z poziomem otoczenia. W rzeczywistości tych pudełek wcale nie widać i wydaje się że roślinki rosną normalnie. Drzewka spędzają tak cały rok i tak też zimują.

W ten sposób główny korzeń nie idzie w głąb, drzewko nie rozrasta się gwałtownie i nie ma za dużych przyrostów. Nie wysycha za szybko bo utrzymuje wilgoć i temperaturę podłoża taką samą jak otaczająca ziemia. Można go łatwo w każdej chwili przemieścić w inne miejsce, obserwować i powoli przymiarkować się do kształtowania. Podlewam jedynie w okresie upałów i długotrwałej suszy, przez cały rok dba o nie natura :P

Co jakiś czas trzeba kontrolować czy korzenie nie wydostały się na zewnątrz (gdy zauważymy na przykład niezwykle mocne przyrosty to bardzo prawdopodobne że tak się właśnie stało). Raz zdarzyło mi się, że korzeń przedostał się górą i poszedł grubasek bokiem poza 'doniczkę'.

W ten sposób od kilku lat w ogródku rosną mi lipa, sosna, jodła, świerk, buk i płacząca wierzba. Polecam. :spoko:
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-04-08, 06:52   

Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi spostrzeżeniami. Sposób, o którym piszesz powyżej, być może jest i dobry dla kogoś, kto nie ma za bardzo czasu na zajmowanie się roślinami, lub ma ich tak wiele, że nie daje rady ich "obrobić" ;-) .
Co do młodych (bardzo) roślin jednak, czy nie chodzi nam o coś zupełnie odwrotnego?
zbyshq napisał/a:
drzewko nie rozrasta się gwałtownie i nie ma za dużych przyrostów

Dwa - kolega Dante, pisze o dębie, który z natury nie rośnie zbyt szybko.
jm, bardzo słusznie stwierdził, że bonsai z tej rośliny długo jeszcze nie będzie. Nie chcemy, jednak abyś zniechęcał się do prowadzenia tej rośliny i opiekował się nią dalej. Jeśli chciałbyś jednak prędzej zacząć kształtować jakieś rośliny, to szybszym sposobem będzie zakup jakiegoś materiału szkółkarskiego i prowadzenie go pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Dobrym (jeśli nie najlepszym) sposobem jest udanie się do jakiejś specjalistycznej szkółki, w której rośliny te są już kilka lat prowadzone i materiały te gwarantują w większości uzyskanie dobrej rośliny.

PS ale się rozpisałem zaraz mnie jakiś mod pogoni :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group