Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM PO¦WIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsai¶ci całego ¦wiata! Ł±czcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
WiÄ…ĹĽ drobnolistny
Autor Wiadomo¶ć
maniek1125
[Usunięty]

  Wysłany: 2014-02-02, 15:41   WiÄ…ĹĽ drobnolistny

Witam, jestem nowy na forum i to mój pierwszy temat dlatego proszę o wyrozumiałość ;-) dodam, że przeszukałem forum i niestety nie znalazłem nic co by mi pomogło.

Proszę o pomoc w pewnej kwestii a mianowicie od początku grudnia mój wiąż drobnolistny zimuje w piwnicy gdzie w dzień jest temperatura w granicach 5-8 stopni C.
Od ponad tygodnia zauważyłem, że drzewko wypuściło kilka nowych listków i nie wiem czy w takim przypadku drzewko ma dalej stać w piwnicy czy zabrać do domu gdzie będzie miał cieplej.
Nie wiem czy taka sytuacja mu nie szkodzi, ĹĽe przy nowych listkach jest taka niska temperatura otoczenia.
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Doł±czył: 13 Wrz 2013
Sk±d: Wejherowo
Wysłany: 2014-02-02, 19:06   

Ja swojego wiąza trzymam w podobnych warunkach i zauważyłem, że postanowił zrzucić kilka listków, ale z drugiej strony korony zauważyłem też nowe pąki. Może po prostu Twój wiąz "zauważył", że dni są coraz dłuższe i czuje wiosnę.

Cytat:
przy nowych listkach jest taka niska temperatura otoczenia.


Moim zdaniem przy nowych listkach bardziej by mógł zaszkodzić brak światła niż niska temperatura.
 
 
maniek1125
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-02, 22:23   

To mój wiąż zgubił wszystkie liście zanim odstawiłem go do piwnicy :wow:

sejten88 a nawozisz drzewko w okresie zimowania ?
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Doł±czył: 13 Wrz 2013
Sk±d: Wejherowo
Wysłany: 2014-02-02, 23:47   

Nie, nie nawożę. Mój stał przez większość czasu na dworze. Jak się zaczęły przymrozki trafił do szklarenki, a gdy temperatura zaczęła spadać dość sporo poniżej zera (początek stycznia) to przeniosłem go do piwnicy. Teraz czekam aż się ociepli i znowu wraca na dwór.
 
 
maniek1125
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-03, 13:41   

A nie lepiej będzie jak odstawie drzewko do domu gdzie jest cieplej ? boje się, że przez to że wypuszcza nowe listki zimno może zaszkodzić drzewku. Nie wiem czemu ale gdzieś na necie wyczytałem (nie mogę już znaleźć tej stronki), że wiąż na okres zimowy powinien zgubić wszystkie liście i nie wypuszczać nowych...
Ostatnio zmieniony przez maniek1125 2014-02-03, 13:43, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Doł±czył: 14 Kwi 2012
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2014-02-03, 17:56   

Co za zimę miał Twój krzaczor skoro trzymałeś go w temp 5-8 C a w słonku (nie pisałeś czy stał w oknie) może więcej :lol: Mój jeszcze do soboty stał pod śniegiem i żadnych listków nie wypuszcza ;-) Napisz coś więcej o tej piwnicy.
_________________
Pozdrawiam Cię Go¶ć
Maciej Pietrzak
 
 
maniek1125
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-03, 18:13   

MaciekMM trzymam drzewko w piwnicy przy ścianie, od okna daleko i promienie nie padają bezpośrednio na nie.
Jestem poczÄ…tkujÄ…cy i to moja pierwsza zima z bonsaiem i nie wiem czy robiÄ™ to dobrze :-/ .
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Doł±czył: 14 Kwi 2012
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2014-02-04, 10:56   

Jeśli drzewko nie było do zimy przygotowane to robisz dobrze. W poście powyżej zasygnalizowałem (jeśli zbyt ostro to sorki :beer: ), że Twój wiąz typowej zimy nie ma i nie będzie się zachowywał tak jak " powinien" :mrgreen: Dni coraz dłuższe to i wiosenkę poczuł stąd te pąki/listki.
_________________
Pozdrawiam Cię Go¶ć
Maciej Pietrzak
 
 
maniek1125
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-04, 11:22   

Nie przygotowywałem drzewka do zimy. Normalnie w okresie letnim i jesiennym na co dzień trzymałem je w domu i na zimę tylko zniosłem do piwnicy.

Czyli na razie nie muszę go wstawiać do domu mimo, że wypuszcza nowe pąki ?
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Doł±czył: 13 Wrz 2013
Sk±d: Wejherowo
Wysłany: 2014-02-04, 18:14   

Trochę czuję się zmieszany, bo gdzieś na forum wyczytałem, że minimalna temperatura jaką wytrzymuje wiąz to około -5 stopni, a z tego co pisze MaciekMM wynika, że trzyma go na dworze więc jak to jest z tymi wiązami?:)
 
 
mastergame 

Wiek: 35
Doł±czył: 28 Lis 2013
Sk±d: Pionki
Wysłany: 2014-02-04, 20:59   

sejten88 napisał/a:
Trochę czuję się zmieszany, bo gdzieś na forum wyczytałem, że minimalna temperatura jaką wytrzymuje wiąz to około -5 stopni, a z tego co pisze MaciekMM wynika, że trzyma go na dworze więc jak to jest z tymi wiązami?:)

Myślę że nie ma takiej stricte granicy czy to będzie -5, czy -7 stopni.
ZaleĹĽy teĹĽ od tego, w jakiej kondycji jest drzewko, w jakich warunkach trzymany, itp.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Doł±czył: 01 Lip 2006
Sk±d: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2014-02-04, 21:56   

Większość roślin z naszego klimatu , jak i te które są z klimatu nieco łagodniejszego (jak np. Wiązy ) niemal zupełnie nie reaguje na silne nawet , a krótkotrwałe spadki temperatury w okresie uśpienia bezwzględnego , jednak im bliżej wiosny i gdy zbliża się okres tzw. uśpienia względnego , czyli uzależnionego od warunków otoczenia , tym staje się ono wrażliwsze na niskie temperatury np. tzw przymrozki Majowe potrafią zabić rośliny , które zimą przetrwały spadki temperatur nawet do - 30 st. C .
Jeśli drzewko - Wiąz wypuszcza teraz listki to znaczy że uznało iż warunki- temperatura otoczenia jest ku temu odpowiednia , jednak brak oświetlenia sprawi iż nowe przyrosty nadmiernie się wydłużą , jednak nie wynoś jeszcze wiązu do mieszkania , zrób to około połowy marca i silnie wówczas przytnij nadmiernie wydłużone , świeże przyrosty , od kwietnia zacznij nawozić roślinę :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
maniek1125
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-06, 18:27   

Jacek Grzelak dzięki za wskazówki wezmę je pod uwagę ;-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Doł±czył: 01 Lip 2006
Sk±d: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2014-02-06, 22:25   

Nie bierz pod uwagę , a trzymaj się ich , wówczas będziesz miał ładny , zwarty pokrój wiązu , wiem coś na ten temat :-P :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
maniek1125
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-07, 15:07   

Ok będę się ich trzymał, dzięki ;-)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Nie możesz ¶ci±gać zał±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group