Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrokrzew
Autor Wiadomość
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 13:29   Ostrokrzew

Witam was.
Moje drzewko mam około 4 miesięcy dostałem w prezencie. Jest to z tego co wiem ostrokrzew jeśli nie, liczę na waszą informację. O co chodzi i jakie mam pytanie. Drzewko utrzymuje wilgotność, dostaje odżywkę, jest w dobrej kondycji i ostatnio mocno wypuszcza pędy. Pytanie kiedy i jak je przycinać bo różne imformacje czytałem i dalej nie wiem :-)




Druga fotka. Może ktoś nawet nakreśli gdzie ciąć i kiedy



Dziękuję za odpowiedzi.
_________________
Dariusz Rutkowski
Ostatnio zmieniony przez Bestgrafic 2013-04-01, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 18:08   

Szukam w internecie i coraz większą mam niepewność do tego czy to jest ostrokrzew :-) Bo przejrzałem chyba wszystkie w interencie i do żadnego go nie mogłem porównać :-(
_________________
Dariusz Rutkowski
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2013-04-01, 18:49   

Wygląda jak Ilex crenata. Te nowe jasne przyrosty to wynik uprawy w domu. Na zewnątrz byłby w uśpieniu do wiosny. Ostrokrzewy są roślinami do uprawy na zewnątrz.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-01, 18:51   

Tak jest to Ilex. Co do przycinania to jest to roślina dobrze znosząca cięcie. Staraj się tylko zachować formę będzie wtedy zwarty - ładne, gęste chmurki.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 19:15   

Dziękuje wam za odpowiedź. Ilex creata :-) . A czy w domu może również stać i nie zaszkodzi mu to? No i pytanie jak go przycinać, żeby miał takie zwart,e ładne chmurki i oczywiście jak te pędy przycinać po którym liściu, czy pod skosem i kiedy przycinać?

Aha i do jakich temperatur moze być na dworze do -C? Wiem że ma być w półcieniu.
_________________
Dariusz Rutkowski
Ostatnio zmieniony przez Bestgrafic 2013-04-01, 19:59, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-01, 21:11   

Dla rośliny będzie lepiej jak wyniesiesz go na zewnątrz ale dopiero jak miną nocne przymrozki. Jeśli jest (będzie) prowadzony jako indoor powinien mieć zapewniony zimowy spoczynek w temp od 5 do 15 stC. Twoja okolica raczej do ciepłych zimą nie należy więc będziesz się musiał bardzo postarać żeby zimował na dworze. Starannie zabezpieczyć bryłę korzeniową i osłonić od wiatru. Nie wiemy jakie masz możliwości bo nie za wiele o tym napisałeś :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 21:18   

Jedyne co mogę to wystawić go na balkon. Balkon w miare osłoniety ale przy silnych wiatrach to już dużo nie pomoże. Narazie trzymam go w domu bo nie wiem dokładnie w jakiej temperaturze może dworować. W chwili obecnej stram się go trochę poprzycinać z tych nowych dłuższych pędów. Druga sprawa że mój balkon jest praktycznie całymi dniami mocno nasłoneczniony dlatego też mam na nim zawsze najlepsze pelargonie :-) . Balkon osłoniłem z przodu by mi tak nie nagrzewało. Mam też Karmana i też nie wiem czy on powinien być dworowany. Wiem że lubi wode i zraszanie. Teraz zacząłem nawożenie co 2 tygodnie.
_________________
Dariusz Rutkowski
Ostatnio zmieniony przez Bestgrafic 2013-04-01, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-01, 21:50   

Cięcie jak pisałem - tak żeby zachować formę którą roślina ma nadaną (trzymać chmurki w ryzach i odrobinę je poprawić). Jeśli jest to balkon mocno nasłoneczniony to zawsze można czymś zacienić (tak już zrobiłeś). Wiatr zimą bywa gorszy od mrozu a latem strasznie wysusza więc trzeba pilnować podlewania. Być może w związku z tym że ilex dobrze znosi ocienienie dlatego często trafia do pomieszczeń a nie dla tego że lubi cień. Jak to trafnie było powiedziane niektóre rośliny są cienioznośne :-) A co do Twojego
Bestgrafic napisał/a:
Karmana
to pewnie chodziło o karmonę - ta jest typowym indoorem więc zimową porą po prostu się mniej nawozi i podlewa (jest mniej światła). Jak wszystkie krzaczory wymaga sezonowego odpoczynku :-) Karmonę przycinać/uszczykiwać można inaczej ponieważ zarodki nowych pędów nie znajdują się w węzłach liściowych. Do kolejnego zimowania jeszcze daleko więc doczytasz i wtedy zadecydujesz. Obecnie daj rosnąć i tnij młode odrosty. Pisanie w stylu za 2-gą/3-cią parą liści jest niby dobre ale jak Ci to będzie pasowało uciąć za 4-tą to też będzie ok. Czym niżej utniesz (bez przesady) tym możesz ładniejsze zagęszczenie w danej formie uzyskać.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 21:56   

Super, jesteś boski. Ładnie wytłumaczyłeś i mam nadzieję że ładnie się zaliścią. Mam jeszcze fiskusa ale w tym mi jedna gałąż padła i musiałem ją już odciąć miałem atak mszyc, rdzy i coś poszło nie tak. Ale będe o niego walczył bo mam go już 8 lat :-)
_________________
Dariusz Rutkowski
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-01, 22:22   

Choć to forum o tematyce roślinnej to napiszę "nie przesadzaj" :-) Jestem początkujący i po prawie roku z krzaczorami widzę jak mało wiem. Są na forum osoby o wiedzy tak ogromnej że się nie śni :-)
Jeśli masz na innych roślinach jakieś problemy typu mszyca itp załatw to jak najszybciej.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 22:28   

Z mszycami sobie dałem radę alkoholem. Tak wyczytałem kiedyś w internecie pomogło.
A powiedz mi jeszcze czy kormonę można zraszać po liściach? bo Ilex czytałem że lubi.
Dołączam jeszcze ostatnią fotkę z lekkim cięciem.

_________________
Dariusz Rutkowski
Ostatnio zmieniony przez Bestgrafic 2013-04-01, 22:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-01, 23:02   

Wpisałem w naszej wyszukiwarce "karmona" i zaznaczyłem "podlewanie i nawożenie"
i OTO co znalazłem :-) Zachęcam do szukania/czytania bo jest tu tyle wiedzy że ciężko czegoś nie znaleźć.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bestgrafic 


Dołączył: 01 Kwi 2013
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-04-01, 23:08   

No tak, wszystkim sam tak radze a teraz sam popełniam błedy, ale może dlatego że jak ktoś się już na czymś zna to fachowo odpowie. Ja jeszcze co dwa tygodnie zanóżam dolniczkę z bonsai do wody odstanej żeby się porządnie napiły do czasu aż przestanie bąbelkować woda:-) a tak to tylko zraszam.
_________________
Dariusz Rutkowski
Ostatnio zmieniony przez Bestgrafic 2013-04-01, 23:27, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group