Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sadzonka retusa
Autor Wiadomość
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-24, 18:57   Sadzonka retusa

Witam serdecznie mam własną sadzonkę reutesa. W tej chwili ma 45 cm wysokości mniej więcej na tydzień wypuszcza nowy listek ;-) mam pare zdięć (nie wiem jaki ma byś rozmiar żeby dobrz było je widać) nie mam pomysłu jak ma ta moja cudna sadzonka wyglądać ?? ????? Prosze o opinie i pomoc Będe niezmiernie wdzięczny za podpowiedzi.[/hide]
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2012-12-04, 15:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2012-11-25, 18:52   

O tej porze roku za wiele nie zdzialasz .Zostaje podlewanie i zraszanie , na wiosnę przesadz roślinne do dużo większego najlepiej płaskiego pojemnika , pień nabierze szybciej grubości. Bede szczery jest to sadzonka i zanim zrobisz z niej coś konkretnego minie mnóstwo czasu. Co do kształtu i wielkości fikusa w przyszłości to masz szeroki zakres możliwość , możesz z nim zrobić co zechcesz. Na chwile obecna proponuję trochę poczytać o danym gatunku i poprzeglądać fotki jak owe fikusy wyglądają w świecie bonsai i naturze , obrać jeden konkretny kurs i do niego dążyć.życzę Ci dużo cierpliwości i powodzenia
 
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-25, 20:27   

ile taki fikus potrzebuje czasu żeby chociaż przypominał drzewko ?? ??? Co do wzrostu co mam zrobić jak już nie będę chciał żeby rosło do góry wystarczy obciąć końcówke
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2012-11-25, 20:52   

3 lata i masz fajne drzewko , na dziś cięcie 3 cm nad ziemią ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-25, 21:18   

Jacek Grzelak, Hmm jak to 3 cm nad ziemią ?? ??? nie rozumiem mam przyciąć skrócić sadzonke do 3 cm
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2012-11-25, 22:51   

Zostaw parę lisci , czyli dwa , jeden z prawej , drugi z lewej strony.tnij parę milimetrów nad górnym liście. Ja zrobił bym to jednak na wiosnę . Jak wiadomo zima rośliny są w stanie spoczynku , ale w przypadku indorow nie oznacza to ze nie wypuszczają nowych lisci. Zima dzień jest krótki , wiec i mało światła. To prowadzi natomiast do zbyt długich przerw miedzy jednym liściem a drugim , wiec wiosna , tak czy siak będziesz musiał usunąć to co wyrosło zimą.ps: górę którą zetniesz będziesz mógł ukorzenic i zrobić z niej kolejną sadzonkę.
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2012-11-26, 01:17   

jutro może się zbiorę na fotki i wam pokażę jak to jedzie , jeśli fikus miał dobry sezon i nadal rośnie to cięcie pod koniec listopada , czy w styczniu - lutym nie ma znaczenia i tak potem nie tniesz do następnego roku , tylko pozwalasz rosnąć sadzonce na maksa :jupi:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-26, 20:14   

Jacek Grzelak, było by super jak wrzucisz fotki dobrze zobaczyć jak to wygląda u innych. Jak zostawie te dwa liście (u góry czy na dole) i obetne końcówke drzewko wytrzymie takie cięcie i pozbycie się listków chodzi mi o to że jest młode. A w miejsce usuniętych liści wyrosną pędy czy tylko nowe listki ?? ??
Ostatnio zmieniony przez janeczek216 2012-11-26, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2012-11-26, 22:45   

wyrosną nowe pędy 2-3 może więcej , sorki ale dziś była tak piękna pogoda że nie chciało mi się walczyć z fotami w domu , mocno korzystałem z tak rzadko spotykanej słonecznej pogody o tej porze roku :-) ;-)
By nie pisać nowego postu edytuję ten .
A więc po kolei , rośnie sobie sadzonka , rośnie , rośnie rok , a niekiedy i 3 lata wszystko zależy od warunków , w pewnym czasie okazuje się że jest długa jak powyżej i nijak nie chce się upodobnić do drzewka .
-pierwsze cięcie , jego wysokość nie jest ściśle określona można ciąć 3 , 6 , 10 , a nawet 30 cm nad ziemią wszystko zależy od tego jakiej wielkości drzewko chcemy uzyskać w przyszłości , jednakże z mojego doświadczenia wynika że fikusy najlepiej ciąć bardzo krótko i ewentualnie w przyszłości rozbudowywać je na wysokość (jakieś drutowanie i gięcie nie ma tu najmniejszego sensu )
-drugie cięcie wykonujemy również dość silne (nisko )ale pomiędzy owymi cięciami powinien być co najmniej sezon przyrostu , czyli kilka miesięcy (nie mylić z rokiem )
- trzecie cięcie wykonujemy w zależności od tego jak dane drzewko (już je zaczyna przypominać ;-) ) się rozwija tniemy nieco powyżej poprzednich cięć , lub zaczynamy skracać jedynie zbyt silne przyrosty , pozwalając nadal rosnąć słabszym .
-kolejne cięcia 4 i dalsze to już jedynie skracanie zbyt silnych przyrostów
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez Jacek Grzelak 2012-11-28, 17:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-29, 20:55   

Świetne to zrobiłeś jutro albo w niedzielę wrzucę kilka pomysłów jak widzę swoje drzewko. Doradcie jaki styl byłby najlepszy dla fikusa i coś na początek dla zielonego w tej dziedzinie (może Styl Bankan )pytanie czy jest sens by moja sadzonka dalej pieła się do góry ?? ?? czy już ją skracać ostatnio dostała mocy i rośnie jak szalona (odstępy miedzy liściami są bardzo małe) nie wiem co ją tak pobudziło i jest mi szkoda tak drastycznie ją skracać.
Ostatnio zmieniony przez janeczek216 2012-11-29, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2012-11-30, 23:18   

jedynym stylem dobrym dla fikusa jest styl fikusowy ;-) czyli forma przypominająca roślinę w naturze , nie ma sensu prowadzić ich w jakimś wymyślonym stylu przewidzianym w zasadzie dla innych gatunków drzew , fikusy w naturze rosną jako formy przysadziste , szeroko rozpostarte dolne konary i niska , ale gęsta i owalna korona .
dlatego sposób jaki wyżej pokazałem jest dla nich najlepszym wyjściem na początek , potem systematyczna rozbudowa , pozwalać rosnąć i jednocześnie lekko korygować formę w taki sposób by nie stała się nienaturalnie strzelista
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-28, 19:25   

Heja wszystkim po krótkiej nieobecności wracam do tematu ;-) . Witajcie drodzy koledzy :drunk: przez ten okres myślałem o formie mojego drzewka :-| myślałem myślałem nawet na facebooku mam fajną stronkę z fotkami drzewek ale tam też nie znalazłem konkretów ale za to mam pare świetnych pomysłów aż dwa
Ostatnio zmieniony przez janeczek216 2013-01-28, 19:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-28, 19:27   

Po prostu coś przepięknego jak można takie coś uzyskać :?: :?: :?:
Albo to drzewko też świetne
Ale to pierwsze to mistrzostwo świata tylko ile czasu takie coś zajmuje (czas mam) ale jak takie drzewko uzyskać macie jakieś pomysły albo stronkę która mnie nasunie na taki efekt ?? ? Jak zawsze na was licze Aha mije drzewko ma już 70 cm (bez doniczki).
Mod: Bardzo proszę o korzystanie z możliwości edytowania postów i nie pisania ich jeden po drugim.
Ostatnio zmieniony przez armin 2013-01-29, 07:47, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-01-28, 19:34   

Tylko głupio zażartuje, ale może ktoś przyzna mi rację.

janeczek216 napisał/a:
ile czasu takie coś zajmuje (czas mam)


Zważywszy, że masz 26 lat to może Ci braknąć czasu :-)
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
Ostatnio zmieniony przez BRNK 2013-01-28, 19:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
janeczek216
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-28, 19:55   

he he to ktoś w spadku dostanie ;-) (moja zamiast dostępu do konta ucieszy się jak diabli) zważywszy że nienawidzi kwiatków i wszystkiego co zielone na parapecie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group