Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Żółknące liście fikusa
Autor Wiadomość
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-06-12, 15:53   Żółknące liście fikusa

Znalazłem na forum kilka podobnych tematów, jednak nadal nie wiem co robić. Problem polega na tym że od ponad roku na zachodnim parapecie stoją sobie trzy fikusy benjaminy, wszystko było w pożądku, ale od około dwóch miesięcy liście żółkną i odpadają, nawet nowe młode przyrosty. Do tego liście stały się jakby twarde i trochę poskręcane. Podlewam je zawsze przez zanurzenie, dodatkowo zraszam liście wieczorem lub rano wodą odstaną. Bryła korzeniowa jest lekko przesuszona. Myślę żeby je przesadzić do nowej ziemi, tylko nie wiem czy starą ziemię, a raczej wióry i torf usunąć całkowicie, czy zostawić i poprostu zasadzić do nowej ziemi? Na liściach i w ziemi nie ma szkodników napewno, przynajmniej nic tam nie widzę. Co może być przyczyną żółknięcia liści i odpadania. Najlepsze jest to że na jednym parapecie stoją trzy fikusy, te same i ten w środku jest zdrowy, a boczne nie :/
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2012-06-12, 15:59   

Marcinie,
Mój fikus miał to samo - jakiś czas przed przesadzeniem i po przesadzeniu do "ziemi do bonsai" z marketu (w sumie 2-3 miesiące od stycznia do prawie końca marca) niektóre liście żółkły i odpadały od drzewka, ale to minęło samo i już się nic nie dzieje. Tylko tak jak piszę u mnie żółkły niektóre liście, ale drzewko miało nowe przyrosty - nie wiem jak jest u Ciebie, czy dużo tych liści żółknie.
_________________
Mój blog
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-06-12, 16:06   

Dzięki za odpowiedź. Liście żółkną po kilka sztuk na drzewku, około 5-7 listków i to by mnie tak nie martwiło, gdyby nie to że ten " cykl " trwa już około dwa miesiące i że żółkną nawet nowe małe przyrosty, a nie stare liście. Myślę że może to problem z ziemią, nie były przesadzane od początku i być może ziemia już straciła jakieś wartości odrzywcze, wiem że to może głupie :) ale może właśnie trzeba je " odświerzyć " ? Poza tym liście te nie usychają, tylko odrazu żółkną i odpadają, próbowałem już przycinać koronę żeby jakoś pobudzić drzewka do rozrostu, ale dalej jest to samo.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2012-06-12, 20:31   

Dokładnie - liście żółkły, ale nie usychały tylko odpadały. Ja swoje drzewko pomimo żółknących liści zacząłem nawozić 3 tygodnie po przesadzeniu i drzewku to nie zaszkodziło (a może właśnie pomogło).

Ja bym drzewka przesadził (najlepiej do akadamy) i zobaczył czy im się poprawi. Dla fikusów nie ma chyba aż takiego znaczenia to czy przesadza się je na wiosnę czy w innej porze (tak przynajmniej pisze Tomlinson w swojej książce).
_________________
Mój blog
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-06-12, 20:46   

Dzięki za pomoc, przesadzę rośliny do mieszanki bo akadamy niestety nie mam. Dopracuję podlewanie i poczynię obserwacje, mam nadzieję że to pomoże. Pozdrawiam.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group