Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KOrzenie powietrzne
Autor Wiadomość
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-25, 14:10   

Jest też inny dość prosty sposób stworzenia korzeni powietrznych. ALE! Drzewo będzie jakby "stało na nogach".

Wybieramy drzewko, które ma grubsze korzenie. Bierzemy jakiś kamień i oplatamy te korzenie wokół kamienia, zasypujemy ziemią w głębszej doniczce doniczce. Gdy po jakimś czasie korzenie będą odpowiednio grube, będzie można usunąć kamień a korzenie oplecione wokół niego wyciągnąć nad poziom ziemi. Gotowe. :-D Proste, prawda?
Ostatnio zmieniony przez Radolos 2008-10-25, 14:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-25, 15:40   

A co to ma wspólnego z korzeniami powietrznymi ?
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-25, 17:31   

To SĄ korzenie powietrzne, ale nie takie, o których tutaj już powiedziano. Bardzo lubię ten styl.
Ostatnio zmieniony przez Radolos 2008-10-25, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-28, 22:54   Eksepryment cz. II

W sprawie eksperymentu który rozpocząłem.

Efekty jak dotąd:

-Bardzo szybkie wybijanie pędów z gołego pnia.
-Pojawienie się zaczątków korzeni powietrznych w ilościach ekstremalnych. Tworzą się nowe pąki(?), a spod gałęzi kiedyś obciętych wyrastają już korzenie grubości kilku milimetrów.
-Zmiany w tempie wzrostu przejawiają się w wyjątkowo obfitym pączkowaniu bliżej pnia i wytwarzaniu gałązek o krótkich międzywęźlach.


Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Sverting 2008-10-28, 22:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 08:59   

Niesamowite Sverting jest to co piszesz - w tak szybkim tempie takie efekty. Ja wczoraj włożyłam swoje benjaminy do "kominów" z plastikowych butelek jak proponował kristofer001 i jednego ponacinałam bo zależy mi bardziej na pędach niż korzeniach - zbyt wysoko koronę mają. Dorzucę do tego Twój eliksir i zobaczymy. Mam nadzieję, że puszczą pędy niżej. Wtedy będę mogła na wiosnę je skrócić, poprzycinam dziko rosnące pędy, zmniejsze liście i zaczną jakoś wyglądać. Oto zdjęcie jednego dla przykładu:

Ficus_komin.jpg
Plik ściągnięto 4676 raz(y) 132,35 KB

Ostatnio zmieniony przez Danuta Jagoda 2008-10-29, 09:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 16:31   

Najniższy pęd ulistniony ktory mi wybił z drzewka wysokości łokieć+pięść solidnego faceta wybił na wysokości 2,5 cm, przy czym korona zaczyna sie na wysokosci ok 20cm.
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 18:09   

Naprawde ciekawe odkrycie, Sverting. :-) Ciekawe czy ta życiodajna mikstura nie zepsuje się jeśli ją trzymać długi czas w zamknięciu. :->
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-29, 19:19   

Zużywam ją odpowiednio ;] Średnio 1,5litra w ciągu paru dni. Na wszystkie rośliny w domu.
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 13:05   

A outdoory? czy to może działać na wszystkie rośliny?

Powiedziałeś, że to także łagodzi stres po przesadzaniu. Ja właśnie do tego chciałbym to używać. Żeby drzewka mogło się szybciej ukorzenić.
Ostatnio zmieniony przez Radolos 2008-10-30, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 20:28   

Wdłg autora artykułu w którym to wyczytałem, to zwiększa szanse przyjęcia np yamadori i zwieksza tempo ukorzeniania. Na pewno ni e utworza sie korzenie powietrzne na roslinach nie majacych do tego predyspozycji.
 
 
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-08, 22:54   pędy czy korzenie powietrzne?

wiecie co... wtedy zaniedbałam podlewanie i nawilżanie moich ficusów w plastikowych kubraczak ale teraz znów założyłam im butelki i spryskiwałam zwykłą wodą. Po 2 tyg puściły pierwsze nowe pędy ale korzeni nie widać :/ Muszę jeszcze zrobić ten eliksir z wody wierzbowej :)

nowy_komin1.jpg
w kubraczku
Plik ściągnięto 7586 raz(y) 56,2 KB

nowy1.jpg
nowe pędy
Plik ściągnięto 7586 raz(y) 69,7 KB

Ostatnio zmieniony przez Danuta Jagoda 2009-05-08, 23:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ave3
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-11, 19:04   

Sverting napisał/a:
Wdłg autora artykułu w którym to wyczytałem, to zwiększa szanse przyjęcia np yamadori i zwieksza tempo ukorzeniania...


a mam pytanko: tych gałązek to ile trzeba zamoczyć ?? .. bo chciałem tez przetestować to o czym piszesz ale wziąłem cala miskę gałęzi i wyszła "kleista" woda.. czy roślinka nie będzie się od tego kleić ?? :)
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-13, 16:12   

Stosujesz jeszcze ten eliksir? jak tak to jak efekty po takim czasie stosowania?
 
 
ave3
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-30, 15:59   KOrzenie powietrzne

ja to stosuje na moich fikusach i jak narazie na jednym pod utelka po 19 dniach wypuscil pak :D ... ale widze ze pomaga to sporo przy korzeniach pod ziemia.. tzn bardziej sie rozwijaja
 
 
agus800 


Pomogła: 2 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Skąd: Bartoszyce
  Wysłany: 2012-03-24, 13:28   pytanie o korzenie powietrzne

Witam
Zabrałam się za tworzenie korzeni powietrznych na fikusie(nie wiem jaka odmiana, wygląda jak benjamin ale ma małe "marchewki"). Metoda:fikus siedzi w szerokiej doniczce bo jest ich kilka blisko siebie; doniczke i w zwyż doniczki owinęłam folią aluminiową, zasypałam samym torfem do żądanego poziomu, całość przykryłam folią i oczywiście spryskiwałam obficie żeby było bardzo wilgotno. Szybko zaczęły się tworzyć korzonki powietrzne. Najpierw biale kikuciki wyrastały, niestety nie ma aż tylu korzeni powietrznych co było mlodych korzonków, spadek wilgoci i część usychała, ale trochę ich jest. I teraz nie wiem czy mogę już je całkowicie odkryć czy zasypać je żeby zgrubiały, czy może zgrubieją bez ziemi czy torfu? Mają grubość od 1mm do 2mm i są już brązowe albo brązowo zielone.
Ostatnio zmieniony przez agus800 2012-03-25, 11:54, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group