Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa drzewka
Autor Wiadomość
Gibson
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-11, 15:40   Dwa drzewka

Witajcie. Przeglądam forum już od ponad roku, teraz się zarejestrowałem.

Posiadam dwa drzewka i nie wiem co z nimi dalej robić. Zwracam się do Was z prośbą o jakąś radę co można by było z nimi (czy co nie można) zrobić. :)

Pierwszy to wiąz (wys. 41cm*). Kupiony jakiś czas temu za 40zł. Oczywiście jak na wiąza przystało pozrzucał liście, ale już się zaaklimatyzował, bo wypuszcza mnóstwo nowych, zielonych. Na pewno muszę przyciąć młode przyrosty, bo wygląda jak wierzba płaczące, ale co dalej. Oto foty z dwóch stron:


Kolejne drzewko to zwyczajna sadzonka grabu (wys.50cm*). Rosła sobie na działce, postanowiłem przesadzić do doniczki. Rośnie w niej już kilka miesięcy, ale nie wiem czy się nada na jakiekolwiek formowanie.


* Wysokość mierzona razem z doniczką.

Na koniec pokażę tylko mojego ś.p. wiąza z marketu, którego miałem dwa lata. Wiosną coś mu odbiło, zrzucił liście i zasuszył się. Możliwe, że miał za ciasną doniczkę.
Ostatnio zmieniony przez Gibson 2011-08-11, 15:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-08-11, 19:51   

Co do wiąza, to jeśli wypuszcza nowe listki i ogólnie jest w dobrej formie, to poprzycinałbym te większe pędy, żeby nadać jakiejś wyrazistości i przejrzystości temu drzewku, żeby uformować wstępnie koronę i listowie na gałęziach.
Jeśli chodzi o graba, zostawiłbym go w spokoju przynajmniej do wiosny, albo jeszcze jeden sezon, żeby nabrał "masy" i zgrubiał główny pień. Na wiosnę można go przyciąć, tak o połowę, ale narazie nic więcej. Nie wiem w jakim stylu chcesz go kiedyś formować.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
Gibson
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-16, 20:32   

Wiąz został dzisiaj przycięty.

Styl? Tak szczerze to pojęcia nie mam w jakim wydaniu nadałby się najlepiej.
Może coś takiego:
http://w.nycz.bytom.pl/bo...arpinus1_4.jpeg
lub http://bonsai.clubai.org/...ka/d5_small.jpg

I jeszcze proszę o pomoc w sprawie tego jałowca. Myślałem nad stylem kengai, hankengai lub fukingashi.
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-08-16, 21:58   

Bartku, jak dla mnie style które proponujesz dla tego jałowca nie są trafione. Kenagi i henkenagi wymagają solidnej nasady pnia, natomiast fukingashi jest po pierwsze dość trudnym stylem a po drugie lepiej prezentują się w tym sylu liściaki po zrzuceniu liści. Wtedy dopiero widać misternie ułożone gałęzie. Rozważ udanie się na warsztaty, to otwiera oczy i człowiek przestaje błądzić po omacku.
 
 
Gibson
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-17, 10:08   

Rozważałem to, ale tania taka zabawa nie jest. Wyliczyłem, że może mnie wynieść nawet 200zł z kupnem jakiegoś lepszego materiału we WAB, a nie jest to moje jedyne hobby. Pomyślę nad tym w przyszłym roku jak będę mógł znaleźć źródło dochodu.

To miałem na celu, że skonfrotujecie moje plany co do trudności stylów czy 'jakości' materiału.

Pooglądałem zdjęcia na necie postanowiłem zrobić na wzór stylu pochylonego z (że tak powiem) odnogą. Dłuższą gałąź podniosę w górę, krótszą utnę. Coś na ten kształt: http://upload.wikimedia.o...gida-Bonsai.jpg
Zakładam, że po przycięciu jeszcze pień zgrubnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group