Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sosna pospolita duża
Autor Wiadomość
xedos1
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-20, 14:20   Sosna pospolita duża

Witam serdecznie, jestem tu nowy, interesuje mnie sztuka bonsai, na dzialce w wolnej chwili stworzyłem coś takiego:



Co byście mi doradzili? Czy taka forma sosny jest poprawna czy coś przyciąć?
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-05-20, 18:35   

Według mnie wbrew pozorom dość trudne pytanie. Na pewno jest za wysokie, roście bardzo prosto, nie ma jakiegoś naturalnego 'bonsai'owego' kształtu. Ja bym uciął pień na wysokości kolana, zostawił w ziemi, dbał i czekał aż wypuści nowe przyrosty. Po kilku sezonach pewnie można by kombinować co dalej.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-05-21, 06:54   Re: Sosna pospolita duża

xedos1 napisał/a:
Czy taka forma sosny jest poprawna czy coś przyciąć?

Szczerze? Ta sosna nawet nie stała obok bonsai. Przede wszystkim bonsai to drzewko rosnące w pojemniku - takie formowane w gruncie to niwaki.
Poza tym jednym z ważniejszych celów przy formowaniu drzewek jest przybliżanie zieleni do pnia poprzez formowanie i przycinanie. Natomiast Ty zrobiłeś coś przeciwnego - Nie wystarczy wygolić gałęzi zostawiając na końcach "kępki" igieł by brzewko stało się bonsai. Widać że wyciąłeś wszystkie rozgałęzienia gałęzi wyrastające bliżej pnia, co było błędem bo poszczególne konary powinny się ładnie rozgałęziać możliwie blisko pnia. Poza tym na jednym poziomie nie powinna wyrastać więcej niż jedna gałąź.
Poczytaj sobie o bonsai i oglądaj jak najwięcej zdjęć a zobaczysz co zrobiłeś źle i czy Twoja sosna wogóle nadaje się na bonsai/niwaki.
 
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2011-05-22, 13:51   

Na Twoim miejscu darowałbym sobie robienie Bonsai z tej sosny. Łatwiej będzie zrobić z niej Niwaki niż Bonsai. Ktoś już nad nią pracował ale nie miał na celu zrobienia z niej Bonsai więc po co na siłę to zmieniać? :roll:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group