Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za gatunek?
Autor Wiadomość
piotrek877
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 12:15   Co to za gatunek?

Witam jestem nowy na tym forum. ;-)
Niedawno zakupiłem w biedronce pewne bonsai na doniczce piszę że to Bonsai Fikus Retuza... :-/
Ale z tego co zdążyłem przeczytać na forum to "marchewa" :shock: Chciałbym się dowiedzieć skoro to ta marchewa to jak mam się nią opiekować, tak samo jak bonsai?
Proszę o identyfikacje mojego drzewka i małe wskazówki dotyczące hodowli...
Oto on:
Ostatnio zmieniony przez piotrek877 2011-03-21, 12:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-03-21, 12:52   

Piotrek sam sobie na to pytanie odpowiedziałeś. Tak to ficus retusa zwany potocznie marchewą. Z tego bonsai nie będzie ale jako normalne drzewko możesz je prowadzić.
Co do potrzebnych informacji na temat tego drzewka nie będe się rozpisywał.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarke marchewa lub ficus retusa albo też ficus tępy i będziesz miał sporoooooo informacji.

Pozdrawiam
 
 
piotrek877
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 14:22   

Aha.. :-|
Ale dlaczego on rośnie na tych grubych korzeniach, na tych "marchewkach"??? :-?
Na tym zdj widać jeden jest zwyczajny a drugi na grubych korzeniach czy ja mam jakąś inna odmianę czy jak...? :?:
http://www.garnek.pl/jace...ai-ficus-retusa
Mam się nim zajmować tak jak opisujecie to na tej stronie http://www.przyjacielebonsai.pl/czymJest1.htm tutaj także są te odmiany z chudszymi korzeniami??

P.S W jaką wyszukiwarkę?? typu Google? czy jak...
Ostatnio zmieniony przez piotrek877 2011-03-21, 14:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-03-21, 15:19   

Pisząc zwieźle i na temat. Fikusa takiego jak Ty masz cieżko i prawie nie możliwe jest prowadzić jako bonsai, są to drzewka które idą na masową sprzedaż i dlatego są rozsyłane to marketów typu biedronka, obi, castorama. Inne prawdziwe bonsai przeważnie są cieżko dostepne, a jak są dostępne to w specjalnych sklepach, szkólkach związanych z bonsai i tam raczej bubla nie dostaniesz. Wiadomo cenowo się różni bo tu za ficusa dałes okolo 30 zł a za fajny okaz dasz kilka krotnie więcej.

Co do fotki która pokazałeś - ficusa po lewej stronie da rade prowadzić jako bonsai i może z niego całkiem łądne drzewko byc tylko na to potrzeba czasu.

Co do strony to tak ona jest odpowiednia. Tam masz uprawe wybranych gatunków w tym też jest Ficus Retusa.

Co do wyszukiwarki - możesz w google oraz tutaj na stronie wpisując w "Szukaj" i napewno Ci coś znajdzie.
 
 
Aniacz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 16:30   

Odmiana jest ta sama tylko różny sposób hodowli doprowadził do znaczących różnic w wyglądzie roślin. Traktuj go raczej jak normalnego doniczkowego fikusa.
 
 
piotrek877
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 17:27   

Mhm, dziękuje za pomoc ;-) Czyli bonsai z niego nie będzie... :cry: (szkoda)

1.Ale pielęgnować i hodować mam go tak jak bonsai czyli temperatura, przycinanie, formowanie,spryskiwanie itd tak??????????????? :?: :?: :?: :?: :?:

2.Czy ktoś z was hoduje takie drzewko??
Dalibyście mi fotki, porady co mógłbym zrobić aby był atrakcyjniejszy, chociaż trochę przypominał bonsai?????

Ogólnie i tak mi się podoba przesadzę go do ładnej doniczki, posypie kamyczkami i od razu będzie lepiej...

3.Myślałem alby wepchnąć pomiędzy te dwie "marchewy" jakiś kamień żeby imitowało to że wyrósł na nim... co o tym myślicie????

4.Czy to drzewko można także przycinać no nie wiem jakaś formować????

5.Można je także drutować??

Co jeszcze można by z nim zrobić..?Macie jakieś pomysły?
Jeżeli ktoś z was ma takie drzewko niech da fotkę ;)

P.S A tak właściwie to czemu nie będzie z niego bonsai?????? hm?


Słyszałem jeszcze o czymś takim jak odkłady???
Czytałem trochę ale nie piszę dokładnie jakie efekty uzyskałbym po zrobieniu tego odkładu...?
Tak wgl to czemu on służy?
Słyszałem ze dzięki niemu można pozbyć się tych "marchewek"...???????
Ostatnio zmieniony przez piotrek877 2011-03-21, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aniacz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 19:36   

Nie jestem w stanie udzielic Ci porad odnośnie pielęgnacji fikusa, gdyż jeszcze nigdy tej rosliny nie miałam.
Większość specjalnych wymagań drzewek bonsai odnośnie gleby, podlewania i nawożenia bierze się ze specyfiki uprawy. Drzewka bonsai trzymane są w bardzo małych doniczkach dlatego wymagają zwiększonej opieki w stosunku do roślin trzymanych w normalnej wielkości doniczkach. Innymi słowy jeśli wsadzisz marchewę do w miarę dużej doniczki, nie będziesz musiał chuchać i cudować.

Gałązki fikusa można przycinać i drutować, ale jak dla mnie poczekaj z tym aż coś w ogóle urośnie, obecnie gałązki patrząc po zdjęciach są bardzo młode i cienkie.

Jeśli chodzi o pytanie dlaczego to, co masz nie jest bonsai, najpierw zadaj sobie pytanie czym w ogóle bonsai jest. Ucz się, szukaj informacji, czytaj literaturę. Książki na temat bonsai można znaleźć w bibliotekach (ja znalazłam, a mieszkam w małym mieście), przestudiuj dokładnie forum.

Mam nadzieję, że nie wprowadzam w błąd.
Ostatnio zmieniony przez Aniacz 2011-03-21, 19:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
piotrek877
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-22, 18:45   

Aha, dziękuje za radę...Aniacz
Czyli mam rozumieć że mała doniczka duży problem a duża doniczka mały problem tak???? :?: :?:
No ja raczej przesadzę ją do takiej średniej doniczki nie będzie malutka ani wielka tak pół na pół...
Czy ktoś z was mógłby mi powiedzieć coś więcej na temat pielęgnacji "marchewy'??
Mam się wzorować z tej strony o bonsai....czy traktować go inaczej???
Kto z was ma takie drzewko...niech pochwali się jakimiś zdjęciami...
 
 
Frausa
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-23, 15:56   

rok temu kupiłam takiego samego:) Nie potrzebuje opieki jak bonsai, ale to nie znaczy że kompletnie nic nie można robić. Moja marchewa ma całkiem ciekawy kształt, ale poczekaj aż łodygi zdrewnieją i zdaj się na własną wyobraźnie. A na codzień można sięnim zajmować jak zwykłą roślinka :-D
 
 
kk89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Maj 2009
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2011-03-27, 20:21   

piotrek877 napisał/a:
Mhm, dziękuje za pomoc ;-) Czyli bonsai z niego nie będzie... :cry: (szkoda)

1.Ale pielęgnować i hodować mam go tak jak bonsai czyli temperatura, przycinanie, formowanie,spryskiwanie itd tak??????????????? :?: :?: :?: :?: :?:

2.Czy ktoś z was hoduje takie drzewko??
Dalibyście mi fotki, porady co mógłbym zrobić aby był atrakcyjniejszy, chociaż trochę przypominał bonsai?????

Ogólnie i tak mi się podoba przesadzę go do ładnej doniczki, posypie kamyczkami i od razu będzie lepiej...

3.Myślałem alby wepchnąć pomiędzy te dwie "marchewy" jakiś kamień żeby imitowało to że wyrósł na nim... co o tym myślicie????

4.Czy to drzewko można także przycinać no nie wiem jakaś formować????

5.Można je także drutować??

Co jeszcze można by z nim zrobić..?Macie jakieś pomysły?
Jeżeli ktoś z was ma takie drzewko niech da fotkę ;)

P.S A tak właściwie to czemu nie będzie z niego bonsai?????? hm?


Słyszałem jeszcze o czymś takim jak odkłady???
Czytałem trochę ale nie piszę dokładnie jakie efekty uzyskałbym po zrobieniu tego odkładu...?
Tak wgl to czemu on służy?
Słyszałem ze dzięki niemu można pozbyć się tych "marchewek"...???????


Może być Bonsai. Na tej roślinie można nauczyć się dbać o bonsai. Ta roślina im się nie podoba dlatego uważają że nie na daje się na bonsai. Możesz kupić większą doniczkę i zasadzić dwa.



http://www.mojageneracja....8ed9a4b85f82604
 
 
Aniacz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-28, 18:12   

Roślina się nie podoba, bo jest brzydka. Większość tych marketowych fikusów wygląda jak owoc pozamałżeńskiego związku marchewki z kartoflem na polu czernobylskiego rolnika. Bonsai jest sztuką a w sztuce chodzi o piękno i harmonię (przynajmniej powinno o to chodzić).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group