Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
las z klonu palmowego
Autor Wiadomość
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-29, 12:00   las z klonu palmowego

Witam wszystkich serdecznie
mam na imię Marcin i jestem świeżym użytkownikiem tego forum
Od 2lat noszę się z zamiarem stworzenia własnego Bonsai
zakupiłem sobie kilka użytecznych książek autorów np. HorstaStahl-a i HelmutaRuger-a "Bonsai z dzrzew rodzimych" która bardzo czytelnie opisuje co jak i kiedy
i studiuję je, a także fora ale nie znalazłem konkretnych dla mnie odpowiedzi i pisze ten post
jeszcze nigdy nie robiłem bonsai ale czas zacząć. Preferował bym drzewko typowo do domu które jest cały rok zielone ale bardzo mi się podobają klony palmowe i lasy z nich zrobione i takowy bonsai chcę zrobić jeśli mi się uda tylko w jakiej odmianie mam kupić????
sam klon palmowy jest niby prosty w "obsłudze"
Najlepiej już teraz bym chciał sadzonki no ale to nie możliwe bo to przecież jesień nie wiosna ale zdania jak czytam są podzielone co do tego konkretnie drzewka
ale jak to początek więc kilka pytań też jest
pierwsze to jakie sadzonki kupić, teraz czy na wiosnę (mam w okolicy kilka centrów ogrodniczych i tam mam zamiar kupować) chodzi mi o wielkość sadzonek
drugie to czy będę mógł takowe sadzonki od razu zacząć przerabiać na bonsai (czyli przełożyć do odpowiedniej doniczki, modelować i przekształcać-przycinać) czy trzeba jakiegoś dłuższego czasu klimatyzacji i jakiego?? http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?t=3222 w tym temacie widać klon przerabia tworzy się teraz
trzecie to strona na której mam główne okno gdzie miała by stać moja "praca"
moje okno "patrzy" na północny-wschód słonce jest przez cały rok od rana do 12tej 13tej
czyli tak w miarę widno ale obawiam się że nie jest to zbyt dobra lokalizacja

na ten czas to tyle, dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi
pozdrawiam Marcin
ps. jeśli jest odp. na jakieś moje pytanie to przepraszam i proszę o wyrozumiałość :D
 
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2010-10-29, 13:23   

witam.
Mam tylko trzy sprawy:
1. Klon palmowy bez względu na odmianę wcale nie jest taki prosty w obsłudze. Masz książki to poczytaj.
2. Z sadzonek to trzeba wciągu kilku ładnych lat wyprowadzić drzewka które później możesz ewentualnie posadzić w grupie.
3. Cy Ty chcesz trzymać ten lasek z kloników w domu? Jeżeli tak to zrób takie doświadczenie: Weź drzewo rosnące gdzieś na poboczu lub placu, wokół bloku, przesadź je do doniczki i wstaw do domu. Jeżeli przeżyje rok to próbuj z laskiem w domu.
KLON JEST DRZEWEM KTÓRE UPRAWIA SIĘ NA ZEWNĄTRZ. W domu szanse = -100.
i nie istotne gdzie jest okno. To takie podstawy które powinieneś już wyczytać z książek, lub tego forum.
Proponuje zmianę koncepcji. przemyślenie na nowo i zaplanowanie czegoś realnego.
Może warto rozpocząć przygodę z bonsai od jednego drzewka.
Pzdr Radek K.
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-29, 19:12   

radosai, masz zupełną rację co do klonu, że to zewnętrzne drzewko ale to tylko moja koncepcja która nie koniecznie być musi
napisałem że bym chciał mieć taki lasek ale skoro się nie da to nie będzie bo i jakim cudem
wszystkie podstawy niby mam przeczytane i wysłuchane i zawsze są ale i trzeba się jeszcze wypytać co do konkretów
napisz radosai jakie sadzonki mam sobie kupić na mój lasek i czy teraz czy na wiosnę i kiedy zacząć modelowanie
i dzięki za uwagi i rady
 
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2010-10-29, 23:04   

Pomysł na “las” jest ciekawym pomysłem. Problem polega na tym ze ten las powinien wyglądać naturalnie. Wiec pierwsze musisz mieć drzewka, które będziesz mógł wsadzić do tego lasu. Następna rzeczą jest odpowiedzenie sobie na pytanie ile tych drzew w tym lesie będzie? Czy będą rosły w jakimś wygenerowanym krajobrazie, jeżeli tak to, w jakim? Położenie drzew w tym lesie jest kluczową informacją. Następnie, jakie zastosujesz dodatki:, penjing, saikei, hòn non bô, bonseki, suiseki, etc. Mając mniej więcej te informacje możesz rozpoczynać poszukiwanie.
W Twoim przypadku sadzonek. Z których przy dobrych wiatrach za 7-15 lat będziesz miał materiał w postaci drzewka a raczej kilkoro różnie ukształtowanych drzewek. Mam nadzieje, że zdajesz dobie sprawę, że te drzewka powinny być różnej wielkości. Spowoduje to uzyskanie głębi itd.
Jakie sadzonki? Odpowiedz na te wszystkie pytania i będziesz wiedział, że to zależy tylko od Ciebie.
Jeżeli myślisz, że podam Tobie odmianę klonu, z którą powinieneś pracować, to przepraszam, ale to nie mój pomysł tylko Twój. Wymyśliłeś lasek, to go stwórz, potem pielęgnuj no i na koniec obroń przed wszelką krytyką.
Pzdr Radek K.
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-30, 00:35   

Radku.Podstawowe pytanie to czy są jakieś sadzonki z którymi można już teraz tz. o tej porze roku pracować. Co mi się podoba to jedno a co mogę to drugie.
chciał bym otrzymać coś takiego http://www.bonsai.pl/graf...we/fikus/f6.jpg
tylko może z innych drzewek. Iglaste są ładne jak są dobrze utrzymane. Są mocno zielone i to cały rok tylko igła to raczej na zewnątrz a nie wewnątrz.
ale odpowiadając na Twoje pytania to
1 drzewek nie mam bo nie wiem jakie
2 ilość to 6-8 drzewek
3 styl ?? kora, kamień i mech (jako elewacja podłoża wystrój )
drzewka będą w jednej zwartej lub dwóch grupach w których będą drzewka proste i bardzo wyginane co da mi różną wielkość drzewek a co za tym idzie i głębie i wzrokowy "zawrót głowy"
taką mam koncepcję.
to będzie trwało ale myślę że warto czekać

a więc czy są jakieś sadzonki na tą porę roku do kształtowania??
bez pytań o konkretną roślinę jaką Ja bym chciał
jeśli są to jakie a ja sobie już wybiorę dobierając do swoich planów tego lasku itp.
dzięki i pozdrawiam. Marcin
Ostatnio zmieniony przez nicrum 2010-10-30, 00:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2010-10-30, 10:18   

Na pierwsze pytanie „czy są jakieś sadzonki z którymi można już teraz tz. o tej porze roku pracować?” odsyłam do kalendarza na tym forum http://www.przyjacielebon...topic.php?t=994
Co do drzewek ( ale to tylko moje przemyślenia nie jestem wyrocznią) które możesz trzymać w domu to wybór masz z: Schefflera arboricola; Ficus Benjamina; Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens); wiąz drobnolistny(Ulmus parvifolia); Serissa; Carmona (Carmona microphylla), pewnie z każdego kwiatka spotykanego w domu można coś wykręcić.

nicrum napisał/a:

drzewka będą w jednej zwartej lub dwóch grupach w których będą drzewka proste i bardzo wyginane co da mi różną wielkość drzewek a co za tym idzie i głębie i wzrokowy "zawrót głowy"
taką mam koncepcję.

Co do tego to proponuję powrót do książki HorstaStahl-a i HelmutaRuger-a "Bonsai z dzrzew rodzimych", która posiadasz, udaj się na stronę 36 i tam zaczyna się o grupach drzew i laskach.
Na 37 stronie jest przedstawione na rycinie Kilka drzewek różnej wielkości i o rożnym kształcie, ale ważny jest podpis: „Materiał na wyhodowanie lasku: drzewka różnej wielkości, formowane przez Kilka lat, a pomiędzy nimi egzemplarz dominujący.). Co to znaczy? Te drzewka pierwsze formujesz a później wybierasz materiał do stworzenia lasku. Znajdujesz odpowiednia donicę lub skałę, kamień, rośliny towarzyszące, robisz po prostu projekt. Na następnej stronie masz Kilka przykładowych planów na las. No i myśl o nieparzystej ilości drzew no chyba, że będą tylko dwa, ale tą informacje masz na stronie 38. No i chyba najważniejsze przeczytaj tę książkę.

Czy masz ogród, o by bardzo pomógł. Czy brak ogrodu to powód wyhodowania lasu w domu? Jeżeli tak to musisz myśleć o roślinach typowo domowych lub tropikalnych. Jednym i drugim musisz zapewnić dobre warunki, ale tropikalne mogą stworzyć więcej problemów.
Co do roślin, ja Tobie nie pomogę. Przepraszam.
Po prostu las w domu, z niedomowych roślin jest dla mnie totalną abstrakcją. Sorki.
Pzdr Radek K.
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-10-30, 11:31   

Częściowo w domu można też z powodzeniem hodować rośliny regionu śródziemnomorskiego, takie jak cytrusy czy oliwki :) Tylko musisz mieć gdzie je przezimować czyli widne miejsce z temperaturą zimą 5-10 stopni.
_________________
Jeżeli nie wiesz co to jest baner reklamowy zapraszam do zapoznania się z ofertą drukarni wielkoformatowej.
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-30, 15:49   

co do kalendarza, to już go postudiowałem, a to co poczytałem na temat kształtowania drzewek to są dwie różne sprawy. Przynajmniej Ja tak to widzę czyli ile głosów tyle racji
inną sprawą jest to że ten kalendarz bardziej do bonsai zewnętrznych jest i ogrodników
na stronie "centrum bonsai" zobaczyłem jakie drzewka nadają się do domowej hodowli i nie upieram się co do klonów czy iglaków czyli zewnętrznych drzewek
książkę poczytałem już kilka razy i z niej pomysł na lasek ale chcę go zrobić trochę po swojemu ale podstawy będą takie jak powinny być
powodem robienia ogrodu jest to, że masz kilka drzewek a nie jedno, miłość do lasu i przyrody
przez to moje "pytania i pytania" , nie chcę zrobić gafy i wywalać drzewka bo coś nie poszło jak powinno czy uschło itp..
osobiście szukam drzewek które będą mi się podobały a za razem będą odpowiednie do wewnątrz domu bo na balkonie to nie bardzo chyba .....?? !!
co do drzewek tropikalnych czy śródziemnomorskich to też trochę o nich myślę ale dalej szukam
pozdrawiam Marcin
 
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-30, 18:06   

nicrum napisał/a:
co do kalendarza, to już go postudiowałem, a to co poczytałem na temat kształtowania drzewek to są dwie różne sprawy. Przynajmniej Ja tak to widzę czyli ile głosów tyle racji
inną sprawą jest to że ten kalendarz bardziej do bonsai zewnętrznych jest i ogrodników
na stronie "centrum bonsai" zobaczyłem jakie drzewka nadają się do domowej hodowli i nie upieram się co do klonów czy iglaków czyli zewnętrznych drzewek
książkę poczytałem już kilka razy i z niej pomysł na lasek ale chcę go zrobić trochę po swojemu ale podstawy będą takie jak powinny być
powodem robienia ogrodu jest to, że masz kilka drzewek a nie jedno, miłość do lasu i przyrody
przez to moje "pytania i pytania" , nie chcę zrobić gafy i wywalać drzewka bo coś nie poszło jak powinno czy uschło itp..
osobiście szukam drzewek które będą mi się podobały a za razem będą odpowiednie do wewnątrz domu bo na balkonie to nie bardzo chyba .....?? !!
co do drzewek tropikalnych czy śródziemnomorskich to też trochę o nich myślę ale dalej szukam
pozdrawiam Marcin

ps. nie wiem jaką Ty masz książkę ale w mojej na 36str. jest grusza a 37str. jest dąb i ani śladu rycin tylko ładne zdjęcie dębu
w mojej lasy sa od 58strony :)

MOD: Proszę korzystać z opcji EDYTUJ a nie pisać posty jeden pod drugim.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-10-31, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2010-10-30, 18:07   

Możesz wziąć pod uwagę mirt. Latem na balkonie zimą w domu. Ja robię taki zagajnik właśnie z grupy mirtów.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-30, 18:37   

seedkris napisał/a:
Możesz wziąć pod uwagę mirt. Latem na balkonie zimą w domu. Ja robię taki zagajnik właśnie z grupy mirtów.


dzięki bardzo, już patrzę co to za "drzewko" bo coś mi ta nazwa mówi
 
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-31, 18:47   

a teraz jeszcze jedno pytanie
mam w domu fikusa beniamina a nawet dwa które 7lat temu osobiście wyhodowałem z listków
byłem dziś w empiku z myślą kupienia konkretnej książki ale nie było jej i wziąłem do ręki inną o bonsai tylko autora nie pamiętam i tam był krótki temat o bonsai domowych, zobaczyłem w niej właśnie coś jak fikus beniamin ale zdjęcie nie było opisane
to teraz moje pytanie
czy można z ów takiego beniamina zrobić bonsai
czy z obciętych gałązek da się zrobić sadzonki a raczej czy może być to dobry materiał na sadzonki i bonsai
czy wsadzić te gałązki do ziemi z ukorzeniaczem czy tylko sama ziemia wystarczy
czy mogę takiego beniamina tak od razu drastycznie poobcinać
czy przy tym obcinaniu przesadzać go od razu do doniczki o mniejszej kubaturze (bonsai-owej) czy musi pobyć jeszcze trochę w tej której jest teraz bo ingerencja w koronę raczej równa się z ingerencją w korzonki
mała edycja znalazłem taki fajny temat http://www.przyjacielebon...opic.php?t=6814 tylko moje drzewka to pojedyncze pieńki ale dam zdjęcia w nowy temat i tam będziemy rozmawiać
dzięki bardzo za odpowiedzi i podpowiedzi
postaram się jutro wrzucić zdjęcia moich benich to będzie wiadomo co i jak naocznie
ps.. seedkris właśnie dziś też oglądałem miry ale nie sadzonki tylko już drzewka po 50-60 cm i powiem że nawet ładne to drzewko i może z niego zrobię ten lasek
pozdrawiam Marcin

MOD: Ostatnie ostrzeżenie. Proszę korzystać z opcji EDYTUJ aby zmienić treść postu a nie pisać jeden pod drugim.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-10-31, 19:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-10-31, 19:43   

Z fikusa jak najbardziej można zrobić bonsai i to nawet lasek co sam zademonstrowałeś pod tym linkiem http://www.bonsai.pl/graf...we/fikus/f6.jpg
Wog swojego czasu napisał małe kompendium wiedzy na temat fikusów o tu http://wog-bonsai.blogspo...s-w-piguce.html
Z obciętych gałązek da się zrobić sadzonki i ukorzeniają się niesamowicie szybko. wystarczy, że obcięte gałązki włożysz do wody(miękkiej oczywiście), postawisz w cieniu i po 1-2 tyg. puszcza białe korzonki, a wtedy już tylko sadzisz w odpowiedniej mieszance i dbasz o dobra wilgotność. Po jakimś miesiącu zaczyna strzelać listkami i tak oto tworzysz nowe życie ;) Ostrych cięć bym o tej porze roku nie przeprowadzał, chyba, że masz jak doświetlić roślinki, bo inaczej może to kiepsko znieść. Najlepiej to zrobić na wiosnę, wtedy najmniej to nadwyręży roślinę. Nie przesadzaj go do donicy bonsai, najpierw formuje się drzewko w większych donicach przejściowych i stopniowo zmniejsza gabaryt.
Ostatnio zmieniony przez ItalianCopper 2010-10-31, 19:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nicrum 
Marcin Nowak

Wiek: 46
Dołączył: 28 Paź 2010
Skąd: D. Górnicza
Wysłany: 2010-10-31, 22:04   

Italian bardzo dzięki za wprowadzenie, wielki plusik dla Ciebie
moja propozycja to
zrobię kilka "uszczypek" teraz ale tylko kilka 2-3 z każdego i do wody potem do ziemi i na wiosnę jak znalazł
teraz tylko czym wodę zmiękczyć
mieszkam w Dąbrowie Górniczej i moje ujęcie wody to strasznie twarda woda
napisałeś "najpierw formuje się drzewko w większych donicach przejściowych i stopniowo zmniejsza gabaryt."
czyli przy każdym przesadzeniu co 2 lata mam minimalizować korzenie i w mniejszą donicę wsadzić??
co do sadzonek jak już będą na wiosnę to rozmawiałem z ogrodnikiem takim psełdo bonsaistą i jego zdaniem mogę wtedy takowe sadzonki siedmio miesięczne beniamina od razu do małej doniczki bonsai wsadzić jako lasek i co dwa latka korzonki przerabiać a korona drzewka będzie kształtowana na bieżąco tylko duuużo światła trzeba
a teraz z innej beczki odnośnie książki
chciałem sobie kupić konkretną o bonsai domowych bo mam same ogólne
myślałem kupić tą Bonsai z roślin pokojowych Horst Stahl, Helmut Rügel
lub tą Bonsai w Mieszkaniu Stahl Horst, Ruger Helmut
ale stwierdziłem że zapytam was którą, nie koniecznie te wybrane prze zemnie ale
o domowych bonsai żebym miał większe rozeznanie o tym gatunku
dzięki i pozdro M.
 
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-11-01, 18:30   

Najlepsza woda to nazbierana deszczówka, ale jak nie ma akurat możliwości pozyskania takiej wody to wystarczy przegotowana.
Cytat:
czyli przy każdym przesadzeniu co 2 lata mam minimalizować korzenie i w mniejszą donicę wsadzić??
dokładnie tak jak napisałeś. Teoretycznie możesz wsadzić od razu do małej doniczki bonsai i zrobić lasek, ale nie będzie to miało estetyki lasu tylko posadzonych obok siebie sadzonek, a w osobnych, większych donicach drzewka będą szybciej przybierać na masie i wszystkie operacje na nich będzie łatwiej wykonywać. Co do książek to nie czytałem żadnej z nich. Bazuję na Płochockim, Tomlinsonie i wiedzy z for internetowych :)
_________________
Jeżeli nie wiesz co to jest baner reklamowy zapraszam do zapoznania się z ofertą drukarni wielkoformatowej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group