Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyginanie pnia
Autor Wiadomość
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-18, 14:23   Wyginanie pnia

Witam. Oglądając drzewka bonsai, zastanawia mnie w jaki sposób aż tak mocno są one powyginane, wręcz powykręcane. Czy jest to możliwe do zrobienia, kiedy drzewko ma już w miarę gruby pień?
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-02-18, 16:30   

http://przyjacielebonsai....11&sid=1cca5cb4

Na dole są wyginacze do pni wraz z opisem. Grubym drutem i po zabezpieczeniu rafią też wbrew pozorom, można sporo "wykręcić".
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
HIR 
Łukasz Słomiński

Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-02-18, 23:15   

Cześć.
Stare i grube gałęzie/pnie jest bardzo trudno wygiąć nawet przy pomocy takich sprzętów.Nawet jak je nagniesz to nie jest powiedziane ze utrzymają kształt .
Na jałowcach czasem na sosnach są stosowane metody żłobienia wnętrza pnia(nacinania,zrywania itp) wypełnianie ich drutami owijanie rafia. Dzięki takim zabiegom można korygować ruch jednak jest to miejscowe załamanie i ryzykowne.Materiały bardzo mocno, płynnie poskręcane są kształtowane od młodych drzewek czasem siewek podatnych na wyginanie/skręcanie lub są to naturalne części powstałe na skutek lawin itp(Yamadori).Pozdrawiam
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-19, 13:56   

No właśnie, kształtowanie od młodych siewek. Też tak myślę. Dla przykładu w marketach i kwiaciarnich, zwłaszcza w kwiaciarniach widziałem naprawdę piękne drzewka : wiąz drobnolistny lub karmonę. Niektóre spore ok 60cm. Ich pnie były wręcz powykręcane i mocno powyginane. Dlatego zastanawiałem się jak to możliwe. Na takich grubych pniach jest to pewnie niemożliwe.
Druga rzecz jaka mnie zastanawia to cena tych drezwek. Żałuję, że nie mam zdjęcia, ale w jednej kwiaciarni stoi piekny wiąz drobnolistny za 130 zł wraz z doniczką. Ma naprawdę super ukształtowaną koronę, jest gęsty, wręcz majestatyczny. Sądziłem, że TEGO TYPU drzewka są naprawdę drogie. Wogóle zastanawia mnie, że w marketach jest pełno mniej lub bardziej ładnych drzewek, już ukształtowanych za bez cen. Sprzedawane są hurtowo więc jak to jest? Ich kształtowanie jest jakoś przyspieszone czy co? Wszyscy piszą, że jak chcesz mieć ukształtowane drzewko od podstaw to trzeba lat i takie tam. Zgadzam się z tym i jednocześnie zastanawia mnie taki stan rzeczy w sklepach z gotowcami?
 
 
Janko_001 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sty 2010
Skąd: RZESZÓW
Wysłany: 2010-02-19, 16:56   

Jeżeli chodzi o drzewka z marketów to przyjrzyj się im dokładnie. Zobaczysz w miejscach zgięcia nieładne rany. Są one kształtowane brutalnie wręcz nadłamywane. Sam mam wiąza który w 2-ch zgięciach ma widoczne deformacje na pniu jakby był ułamany.
Jeżeli kształtujesz drzewko od "małego" takich rzeczy da się uniknąć.
 
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-21, 11:36   

Rozumiem, tylko od jak małego drzewka można to robić. Np chciałbym od małego drzewka wypracować wiąz drobnolistny , tylko nie wiem czy w szkółkach drzew można zakupić sadzonkę tej rośliny. Nie chcę od nasion zaczynać. Najlepiej byłoby zdobyć młodziutkie drzewko. Czy jest to możliwe?
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-02-21, 12:46   

Najlepiej kupić sadzonkę.
Polecam aukcję Jacka Grzelaka- tanio i na bank dostaniesz zdrową sadzonkę:
http://www.allegro.pl/item929549813.html
 
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-21, 15:01   

Super, dziękuję za namiary. Jednocześnie chciałem zapytać, kiedy najlepiej zamówić takie sadzonki i czy wysyłający odpowiedzni je zabezpiecza. Czy mogę bez obaw o dostarczenie je zamawiać ?
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-21, 15:23   

Obejżałem też inne przedmioty sprzedającego, Bardzo podobają mi się sadzonki wiązu chińskiego oraz ligustra chińskiego. Zamawiając taką sadzonkę, czyli taki "patyczek z listkami" oczywiście już po zaaklimatyzowaniu, zgodnie z treścią powyżej należy go wyginać od najmłodszego stopniowo coraz bardziej, aż uzyskamy dość mocno powginany pień tak? No i widać, że te sadzonki są już dość wysokie, więc rozumiem, że należałoby przyciąć wierzchołek, aby rozgałęziało się na boki. Chętnie bym zamówił kilka sadzonek tylko interesyje mnie dokładnie w jakim momencie ten "patyczek z listkami" formować ? Ten sam sprzedający wystawia też drzewka z tego gatunku już 5 letnie (sadzonki są 2 letnie), które już są łednie powiginane. Co prawda pnie nie są jeszcze grube, ale same kształty drzewek są już ładne. Jak to zrobić? Oczywiście wszyscy radzą wiginacze i różne inne metody , ale przydatne przy mocnych już roślinach. Ciężko coś znaleźć jak opiekować się sadzonką i krok dalej. Inni piszą wsadź w ziemie i zapomnij na pięć lat. Nie jestem znawcą, ale mam odczucie, że należy już naprawdę małymi krokami zająć się odpowiednio sadonkami, może ciut starszymi. Tylko jak ?
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-02-21, 15:27   

Jeśli chodzi o tego dostawcę to możesz być spokojny. Jacek Grzelak to jeden z ekspertów na tym forum, a o swoje sadzonki i drzewka dba jak mało kto- również o te, które wysyła. Podczas transakcji myślę że jeśli ładnie poprosisz to Jacek bardzo chętnie doradzi ci co dalej począć z tymi sadzonkami :)
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-02-21, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-21, 23:11   

Super. Dziękuję Łukasz za poradę. Jest nieoceniona :) Pozdrawiam serdecznie :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group