Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fikus Retusa-jak podlewać, gubi liście, czarne plamy
Autor Wiadomość
pejo9
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-27, 14:16   Fikus Retusa-jak podlewać, gubi liście, czarne plamy

Witam,

w październiku kupiłem Ficusa Retusa w Ilkei. Drzewko jest w dużej jak na bonsai doniczce. Na początku było ok. Gdy zaczęło sie aklimatyzować opadły liście, ale rosły też nowe. Teraz również rosną ale też opadają co sprawia że drzewko w rezultacie ma bilans przyrostu do opadania ujemny.
Pierwsze dwa zdjęcia pokazują zaraz po zakupieniu, bujna korona, równo przycięte itp.

następne pokazują aktualne...

Moje pytanka:
1. Jak podlewać. Przypuszczam że jest przelane. początkowo ziemia miała inny kolor i w większej części była na wierzchu sucha. Teraz od kilku miesięcy utrzymuję ją ciągle wilgotną bo czytałem że ficus lubi wilgoć ale czy nie za bardzo? od 2 tyg. podlałem raz, ale do spodka żeby sobie sam naciągnął do ziemi ile potrzebuje ? ale ziemia nie wysycha ciągle jest wilgotna i ma ciemny kolor.

2. Czemu był sprzedawany takiej wielkiej donicy? Czy mam go przesadzić do typowej dla Bonsai. czyli płaskiej. Drewko jest wysokie na ok 1m z doniczką (doniczka ma ok 35 cm)?

3. Czy mam go przycinać? Rozrosło się we wszystkie strony jak żywopłot i nie przypomina już ładnie ukształtowanej korony jaka była przy zakupie?

4. Kiedy mogę go przycinać i jak? Jeśli będę obcinał tak jak uważam by zachować obrys korony to obetnę większość nowych liści i będzie już całkiem goły.

5. Na kilku zdjęciach pokazałem że niektóre liście mają czarne plamy od spodu. Czego to objaw? Choroba? czy przelanie? nie zauważyłem żadnych robaków i itp.

Zapraszam do dyskusji. Mam nadzieję ze nie jest za późno...

Link do galerii: http://picasaweb.google.p...feat=directlink
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2009-12-28, 09:44   

Zobacz czy czasami nie jest to spowodowane grzybami mialem podobny przypadek po spryskaniu bylo ok!
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
pejo9
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-28, 09:50   

kristofer001 napisał/a:
Zobacz czy czasami nie jest to spowodowane grzybami


jak mam to "zobaczyć". Tylko kilka lisktów ma takie plamy. Czy to nie są objawy waśnie przelania? Ponoć w zimę fikusa wystarczy tylko spryskiwać codzień i podlewać żeby ziemia nie wysychała a w moim przypadku wielkiej i głębokiej donicy nie podlewałem już kilkanaście dni a ziemia dalej wilgotna na wierzchu i w głębi...

Proszę o skomentowanie w/w punktów....
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2009-12-28, 11:24   

A gdzie wyczytałeś,że tylko wystarczy spryskiwać, ciężko jest uzyskać w tak wysokiej donicy " podsiąkanie" choć jest to możliwe. Przyjrzyj posty o podlewaniu, a na pewno coś dla siebie i roślinki znajdziesz.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
pejo9
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-28, 11:38   

nie TYLKO spryskiwać ale też PODLEWAĆ, ŻEBY ZIEMIA NIE WYSCHŁA - napisałem u góry. Znajomi mają to samo drzewko i tak robią.
Ale czy stan liści w tym fikusie jest ok przez zimę? Czy ono ma być zielone i full przykryte liśćmi czy na zimę zawsze trochę liści traci?
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2009-12-28, 11:44   

Jeden gubi drugi nie.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
pejo9
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-28, 11:48   

no to może nie ma co panikować i tak ma być a z podlewaniem jest ok. Dobra a co z liśćmi? Tzn czemu są na niektórych czarne plamy?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group