Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Brzoza
Autor Wiadomość
Danielll
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-31, 19:22   Brzoza

Proszę o radę co robić dalej z tą brzozą. Zdjęcie jest z jesieni ubiegłego roku.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-01-31, 19:29   

Danielu, skoro tutaj piszesz wątek to oczekujemy, że masz już jakąś własną koncepcję i chcesz ją zweryfikować ze zdaniem innych. Przedstaw ją więc, bo przepisu na drzewka to raczej nikt Ci tutaj nie poda, a jeśli nawet, to bez zobaczenia na żywo z pewnością nie będzie to koncepcja biorąca wszystkie cechy drzewka pod uwagę. Coś najpierw musi wyjść z Twojej głowy. Jakiś zamysł, wstępna wizja. Ty jesteś bowiem twórcą drzewka.

W ramach podpowidzi mogę zasugerować, byś zainteresował się formą Shidare Zukuri
 
 
Danielll
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-31, 20:00   

Zamierzam iść w tym kierunku i ma to być brzoza płacząca z tym, że nie jestem pewien swej decyzji.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-01-31, 20:19   

chodzi ci o coś takiego :?: LINK: http://www.bonsai4me.com/...ssionseries.htm

Podoba mi się ta forma i proponuje uciąć tam gdzie czerwona linia i nieco wyprostować drzewko. Ale Ty widzisz brzózke na żywo i lepiej jest ocenić Ci do jakiej formy najlepiej się nadaje. Na Twoim zdjęciu wygląda jak by miała z 80cm wysokości a tak naprawde ile ma :?:
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-02-01, 10:15   

Cięcia proponowanego przez Endika bym nie ryzykował. Brzozy ciężko wypuszczają coolwiek z niższych partii pnia, często jeśli już to z jego nasady. Ponieważ ten pierwszy prosty odcinek pnia dyskwalifikuje drzewko dla kilku form podstawowych, proponowałbym pozostać przy tym co jest i skupić się jedynie na trzech podstawowych aspektach
1. na dalszym rozwoju istniejącej korony i nadawaniu jej formy Shidare Zukuri, z uwzględnieniem tego by gałęzie stopniowo opuszczały się coraz niżej nad feralny moment na pniu i maskowały go tym samym.
2. na stymulowaniu tego mocnego przejścia na pniu do dalszego nadrastania, by złagodzić ten efekt silnego zwężenia (pozwalając rozrastać się koronie na masę osiągniesz taki efekt), oraz na stopniowej redukcji kąta jaki powstał pomiędzy pniem a powstałym odrostem (tutaj odpowiednia konstrukcja lub przyrząd do prostowania)
3. na pochylaniu rośliny w tym kierunku w jakim pokazuje aktualne nebari, to znaczy na zdjęciu w lewo.

Roślina w tym stanie jak teraz raczej nadaje się jedynie na duże bonsai (nawet bardzo duże) gównie za sprawą dolnego odcinka pnia, z którego już nic innego niż jest, nie wyciśniesz.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-02-01, 11:52   

owszem jest to cięcie nieco ryzykowne lecz kiedyś zastosowałem podobny sposób i otrzymałem dokładnie taki efekt jaki porządałem. Betula potrafi wypuścić pąki na pniu po zcięciu wierzchołka rośliny. A z nasady to normalne że będzie wypuszczać.
 
 
 
Danielll
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-01, 19:36   

Myślę, że skorzystam z rad Olona, a co do skrócenia proponowanego przez EnDiKa to może troszkę wyżej, będzie bezpieczniej. Nie wiem tylko czy skrócić już, czy może poczekać jeszcze z rok. Drzewko ma 80 cm.
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-01, 21:36   

A może w tą strone ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group