Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rododendron - jaki styl?
Autor Wiadomość
Agnieszka Gie
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-02, 14:22   Rododendron - jaki styl?

Witam :-)

Poniżej zdjęcia mojego rododendrona. Kupiony w szkółce wiosną tego roku. Do tej pory stał na balkonie i pięknie kwitł :-)

Po przekwitnięciu został przesadzony do większej doniczki żeby mógł sobie podrosnąć jeszcze trochę.

Moje pytania:
1. Jaki styl proponujecie? Ja myslałam o pochylonym lub tratwie (gałązki rosną w jednym kierunku). Który z nich będzie łatwiejszy dla początkującej osoby? Może macie jeszcze jakieś propozycje?

2. Czy powinnam jeszcze w tym roku wykonać jakieś cięcia? Czy może jest już za późno? Czytałam, że rododendrony tnie się po przekwitnięciu więc może jeszcze można :-)

3. Czy w ogóle potrzebne jest jakieś cięcie, może lepiej będzie jak podrośnie jeszcze do wiosny?

Przepraszam za jakość zdjęć, ale mam do dyspozycji tylko telefon. Przy każdej próbie zbliżenia wszystko się zamazywało. Mam nadzieję, że coś będzie widać.

Będę wdzięczna za pomoc :-)
Pozdrawiam Agnieszka
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2008-06-02, 19:17   

Cytat:
3. Czy w ogóle potrzebne jest jakieś cięcie, może lepiej będzie jak podrośnie jeszcze do wiosny?


Niech jeszcze podrośine do kilku wiosen w przód. Ciężko by było z tego zapałke zrobić a Ty chcesz robić bonsai. Jak się uprzesz to możesz ciąć i zbliżać zieleń do pnia co roku czy coś, ale daj tej azali jeszcze podrosnąć.
 
 
Agnieszka Gie
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-02, 19:34   

:-) właśnie dlatego pytam, bo nie wiedziałam czy nie jest jeszcze za "chuda". Kupowałam ją "na szybko" zanim dowiedziałam się na co trzeba zwracać uwagę wybierając drzewko. Na balkonie mam jeszcze jedną, trochę grubszą :-) pokażę ją jak przekwitnie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy przycinając ją w celu zagęszczenia nie spowolnię przyrostu pnia na grubość? Bo jeżeli tak to jeszcze poczekam, a jeżeli nie to już w tym roku trochę przytnę, przynajmniej te nowe przyrosty.

Dziękuję za pomoc
Agnieszka
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-02, 21:52   

Pewnie, że nie spowolnisz, im więcej będzie miał gałązek tym lepsza podstawa będzie musiała być do ich "udźwignięcia" czyli grubszy pień :)
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2008-11-23, 21:38   

Filip_CK napisał/a:
im więcej będzie miał gałązek tym lepsza podstawa będzie musiała być do ich "udźwignięcia" czyli grubszy pień


Nie byłbym tego taki pewien... już nie raz na forum rozmawiano o grugości pnia, w jednym wątku bardzo ciekawie jest to opisane. Sam słyszałem nie raz słowa i czytałem na forum "potem zostaw na rok albo wiecej, żeby przytyło".
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-11-24, 22:17   

rododendron , hmm , piękny krzew ogrodowy , lecz jako bonsai mierny materiał , źle znoszą cięcia , a przyrost ma masę pnia znikomy :cry: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
FalkoniM 

Dołączył: 07 Lis 2006
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2008-11-25, 19:25   

Z tym bym się nie zgodził,to kwestia materiału w zasięgu .Ciężko z nim walczyć!!!
Wiele lat uszczykiwania,,,,,zieleń ucieka.
Ale to istota BONSAI >>
No i trza trafić w odmianę!
Uprzedzam malkontentów na wiosnę może coś pokażę z rododendronów!?
_________________
WIESŁAW
Ostatnio zmieniony przez FalkoniM 2008-11-25, 19:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2008-11-26, 07:43   

Jacku w niektórych sklepach i marnych szkółkach powiedzmy pseudo szkółkach na azalie też mówią rododendron to chyba ta sama rodzina. Nie każdy sprzedawca dzieli na rododendrony i azalie.Trudno ocenić z tych zdjęć co to jest, brak porównania z czymkolwiek zapalniczka, paczka zapałek coś podobnego.
Ostatnio zmieniony przez slowikp 2008-11-26, 08:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-26, 09:25   

Rhododendron jest prawidłową nazwą, natomiast Azalea powstała w celu rozróżnienia i jest bardziej nazwą handlową, która stopniowo stała się niejako nazwą określającą gatunek. Nie ma takiego gatunku jak azalia. Obecnie używa się obu pojęć zamienni, ale pierwotną nazwą był Rhododendron np. indica. W nawiasach często dodaje się termin Azalea żeby było wiadomo o co chodzi. Względy czysto praktyczne tu zadecydowały.
_________________
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2008-11-26, 11:39   

Ronin i właśnie oto mi chodziło. Mam parę azali w ogródku jedne się nadają na bonsai inne nie. Ale dalej są to azalie (rododendrony). Przedstawie zdjęcia tylko teraz zima, ale kształt będzie widać.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-26, 21:45   

Całkowicie się zgadzam z Jackiem. Jestem właścicielem 15 stu rodhodendronów / różnych odmian/ i ponad 20 stu azalii, posiadam je od około 20 lat. Na zdjęciu jest rodhodendron/ ma grubsze skórzaste liście, gładkie, błyszczące,mięsiste/.Natomiast azalia ma delikatniejsze, miękkie, omszone listki / drobniejsze/. Ten rodhodendron aby uzyskał grubszy pień musi rosnąć jeszcze wieeeeele lat, na grubość jest słaby przyrost. Zagęszczać go można poprzez wyłamywanie koszyczków nasiennych / bardzo delikatnie/po przekwitnięciu.Z tego miejsca wyrosną następne gałązki ale dopiero na przeszły rok. Reasumując szkoda czasu i krzewu. Pozwól mu rosnąć i ciesz się jego pięknymi kwiatami. Warto czekać kilka miesięcy aby zobaczyć te kwiaty.Na zdjęciach bonsai przedstawiane są azalie, lecz zwróć uwagę na ich wiek oraz na odmianę.Jeszcze jedno.Twój rodhodendron nie jest w najlepszej kondycji.Listki mają żółte przebarwienia oraz końcówki brązowe/ przed ostatnie zdjęcie/,świadczy to o nie przyswajaniu wszystkich minerałów lub złe podłoże.Rodhodendron może być " głodny" ale musi mieć ziemię kwaśną.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-11-27, 00:49   

Dodam jeszcze że w mojej praktyce (nie tylko bonsai ) ogrodnictwo , zajmowałem się rododendronami o grubości pnia ludzkiego uda i nie zamienił bym ich za żadne skarby na bonsai , ich naturalny wygląd i zagęszczenie jest dość nietypowe dla bonsai , a piękno nieporównywalne podczas kwitnienia . Lubią one wilgotną , a jednak bardzo przepuszczalną ziemię , nie znoszą zastoin wodnych , a jednocześnie gleba nie może przesychać całkowicie , a co najważniejsze kwaśny odczyn . Zagęszczać je mozna nie tylko poprzez uszczykiwanie przekwitłych kwiatostanów , ale i poprzez cięcia odpowiednich pędów , niestety nie potrafię tego opisać , których i kiedy , robię to wzrokowo i na wyczucie , powiedzmy że doświadczenie wzrokowca i praktyka :-P :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-01, 21:35   

Agnieszko czy warto ciąć TAKIE krzewy?W załączeniu jedna z wielu fotek
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-12-02, 02:56   

naprawdę nie warto , uwierz mi :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2008-12-02, 07:11   

Zdjęcia azali
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group