Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Łukasz Czarnecki
2011-08-01, 09:01
Brzoza-pierwsze drzewko
Autor Wiadomość
Seba
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-23, 17:47   Brzoza-pierwsze drzewko

Witam.
Wiem, że brzoza nie jest dobrym drzewkiem na początek, ale mój znajomy miał na zbyciu sadzonki.
jest to drzewko (na oko) półtora roczne. powiedzmy że ma pień i dwa czubki (gałązki) zdjęcie stawie później. Co byście polecali zrobić z tym drzewkiem. Czy wytrzyma ono w domu do momentu gdy temperatura na zewnątrz osiągnie jakieś 10 stopni??
Drzewko ma jakieś 20cm wysokości.
średnica pnia to jakieś 4-5mm.
drzewko znajduje sie w niewielkiej doniczce i ma mech.
proszę o szybka odpowiedź bo nie chce zniszczyć drzewka.

jeszcze jedno pytanie-jak spowodować rozkrzewianie się tej brzozy??
Ostatnio zmieniony przez Seba 2008-03-23, 19:33, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2008-03-23, 19:54   

1 na zewnatrz z nim i to raz . a na rozkrzewienie to poprzez przycinanie , ale to za jakis czas
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-03-23, 20:23   

najpierw daj jej sporo porosnąć , brzozy formuje się na bonsai , ale pod warunkiem luźnej budowy korony , bowiem , przy braku światła wywala obciążające ją konary , z tego powodu musi to być sporych rozmiarów roślina , by zacząć na niej jakiekolwiek zabiegi formujące :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Seba
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-23, 21:54   

Mam jeszcze parę pytanie.. ile sezonów muszę poczekać z formowaniem?? Teraz zapowiadano ciąg mrozów więc chyba lepiej jej nie wystawiać na zewnątrz? na obecną chwile przestawiłem ja do pomieszczenia w którym jest jakieś 10-15 stopni. Co o tym myślicie?

Brzozka wylądowała na dworzu. jest dobrze okryta od wiatru.
Bym był wdzięczny za pomoc w początkowym prowadzeniu tej rośliny tzn. mały poradik??;>
Ostatnio zmieniony przez Seba 2008-03-23, 22:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-03-24, 01:32   

wklej zdjecia a mozna bedzie mozna cos napisac! do dalszej opieki nad nia to nie martw sie damy rade cos napisac chociazby z uzyciem ksiazki bo takie posiadamy i zawsze mozna cos doradzic z pomoca wiedzy opartej na faktach

A jesli chodzi o wystawienie ja na zewnatrz to byl dobry strzal bo tam wlasnie jej miejsce dobrze zrobiles ze osloniles ja przed wiatrem! moze jest pare stopni mrozu ale to nic nie szkodzi przy dobrym osloniecu bedzie miala jak u Pana Boga za piecem!
_________________
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez kristofer001 2008-03-24, 01:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2008-03-24, 09:13   

Radziłbym wyciągnąć ją z tej malutkiej doniczki i wkopać do gruntu i tak pozostawić na jakieś 2-3 lata,a potem zobaczymy co się da z niej zrobić :-)



:!: Pośpiech nie jest wskazany :!:
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-03-24, 09:48   

Herpestes napisał/a:
Radziłbym wyciągnąć ją z tej malutkiej doniczki i wkopać do gruntu i tak pozostawić na jakieś 2-3 lata,a potem zobaczymy co się da z niej zrobić
ja tez tak proponuje z tego co pisales wczesnie jest to jeszcze mala sadzonka , apopatrz sobie co napisal Pan Jacek w swoim poscie . brzozy powinny byc sporych rozmiarow , wiec daj jej te kilka lat czasu w gruncie , ona bardzo szybko nabierze tam masy i odpowiednich rozmiarow . brzoza jest gatunkiem o bardzo duzym przyroscie rocznym wiec za 3 lata bedzie juz gotowa do ksztaltowania . oczywiscie gdy bedziesz trzymac ja w ziemi mozesz przycinac to co niepotrzebne i wstepnie ja zageszczac .
 
 
 
zyga
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-24, 16:31   

Wszystko się zgadza.Dodatkowo co roku na wiosnę można wokół drzewka przycinać korzenie na głębokość szpadla aby zwiększyć liczbę drobnych korzonków
Powodzenia
 
 
Seba
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-24, 21:01   

Dziekuje za rady. na dzień dzisiejszy brzoza jest w dość sporej doniczce wkopanej w grunt. Nie mam zamairu nawozic jej przez najbliższe 3 tygodnie. Gdy temperatury wzrosna i sie unormuja cyzli dgzies w polowie kwietnia planuje wyjąć ja z donicy i wsadzić bezposrednio do gruntu. dobry plan czy srednio??
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2008-03-24, 21:12   

no ale tak naprawde poco to tego gruntu przeciez w donicy tez bedzie rosla i od samego poczatku ja pilnowac i kontrolowac , a tak na marginesie to o ile bedzie wolniej rosla jak dostanie wode nawoz i swiatlo . wydaje mi sie ze niewiele wolniej a juz bedzie w doniczce i to bez ponownego kopania i kolejnego roku < minimum > czekania po pozyskaniu rosliny . moje zdanie zostaw ja w donicze i po sprawie .
 
 
 
Seba
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-26, 07:23   

Brzoza siedzi na dworzu i mam nadzieje że coś z tego będzie. Co ile podlewać drzewko??
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-26, 07:46   

Podlewać jak mu potrzeba: jak ziemia będzie suchsza to podlej. Latem codziennie, w zależnosci od doniczki może nawet 2 razy dziennie.
 
 
Seba
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-24, 12:16   

Minęło półtora miesiąca od momentu gdy wsadziłem drzewko do większej donicy :-) Chyba jest wszystko w porządku gdyż pojawiły się już czubki liści :-D Niestety nie mogę zrobić zdjęć ponieważ aparat mi się popsuł.
 
 
Seba
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-07, 21:44   

Od czasu gdy pisałem miną prawie rok.
Mogę wreszcie pokazać brzozę.
Mam też od niedawna sosenkę.
Sosna byłą w domu tylko na czas robienia zdjęć.
A teraz pytania- jak ciąć, jak formować, czy w ogolę coś robić?

IMGP0675.jpg
Plik ściągnięto 10006 raz(y) 133,78 KB

IMGP0678.jpg
Plik ściągnięto 9998 raz(y) 147,1 KB

IMGP0680.jpg
Plik ściągnięto 9996 raz(y) 125,77 KB

IMGP0681.jpg
Plik ściągnięto 13268 raz(y) 87,33 KB

IMGP0682.jpg
Plik ściągnięto 13268 raz(y) 104,18 KB

IMGP0683.jpg
Plik ściągnięto 13268 raz(y) 71,16 KB

IMGP0684.jpg
Plik ściągnięto 9952 raz(y) 127,7 KB

Ostatnio zmieniony przez Seba 2009-03-07, 21:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-07, 21:47   

Załaduj foty
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group